files/65s4vnx8w5em2jd5.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| MSKS| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Mesto Michalovce je presvedčené, že konalo správne

Mesto Michalovce sa v roku 2014 dostalo do súdneho sporu so súkromnou spoločnosťou, ktorá od neho žiadala vyplatiť takmer 8,7 milióna eur. Súvisel s vybudovaním parkovacieho domu. Právne služby mestu na základe štyroch uzatvorených zmlúv poskytla Advokátska kancelária Radomíra Bžána. Výsledky kontroly Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) hovoria v tejto súvislosti o pochybení. Mesto tvrdí, že postupovalo správne.

Výsledkom kontroly, ako sa uvádza v protokole, bolo zistenie, že mesto svojím postupom porušilo, respektíve konalo v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, "keď kontrolovaný (mesto, pozn. TASR) rozdelil predmet zákazky, čím znížil jej skutočnú hodnotu. V dôsledku uvedeného mohlo dôjsť k obmedzeniu hospodárskej súťaže, pričom uvedené konanie kontrolovaného mohlo mať vplyv na výsledok predmetného verejného obstarávania". Mesto malo podľa kontrolnej skupiny vyhlásiť riadne verejné obstarávanie. Podľa nej je totiž zrejmé, že celková hodnota uzatvorených zmlúv je vo výške minimálne 404.000 eur, a teda ide o nadlimitnú zákazku na poskytnutie služieb. "Kontrolovaný by tak v prípade správne nastavených kritérií mohol získať nielen lacnejšiu, ale (teoreticky) aj jeho potrebám viac vyhovujúcu ponuku," uvádza sa v protokole. "Úrad okrem posúdenia možnosti uloženia pokuty podľa zistených porušení zákona zváži aj podanie žaloby na prípadnú neplatnosť uzatvorených zmlúv," informovala TASR hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Primátor Michaloviec Viliam Zahorčák vo štvrtok pre médiá uviedol, že k hodnoteniu kontrolnej skupiny zaujalo mesto zásadne iné stanovisko. "My sme robili štyri obstarávania, každú vec samostatne. Podľa názoru tejto kontrolnej skupiny malo ísť o jedno výberové konanie na celý proces. My sme presvedčení, že sme postupovali správne. Napokon, aj ceny, ktoré sa tam objavovali, nám dávajú za pravdu, že aj takýmto spôsobom sme hľadali najúspornejšiu a pre mesto najvhodnejšiu formu," vysvetlil s tým, že kým suma, ktorú mesto advokátskej kancelárii za právne služby zaplatilo, sa pohybuje okolo 500.000 eur, ostatné ponuky boli na úrovni približne 900.000 eur. Na margo výsledkov kontroly uviedol, že si počkajú na stanovisko kompetentného orgánu a budú naň primeraným spôsobom reagovať. Podstatné je podľa neho to, že mesto bolo v niekoľkomiliónovom spore úspešné. Ako pre TASR uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová, v predmetnej veci bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. "Trestné konanie bolo začaté vo veci, žiadnej osobe nebolo doposiaľ vznesené obvinenie," priblížila s tým, že v tejto súvislosti naďalej prebiehajú vyšetrovacie úkony.

Advokátska kancelária Radomíra Bžána v stanovisku pre TASR uviedla, že všetky uzatvorené zmluvy medzi mestom Michalovce a jej kanceláriou považuje za platné a uzatvorené v súlade s platným právnym poriadkom SR. "Podľa informácií našej advokátskej kancelárie nedošlo zo strany ÚVO ku konštatovaniu, že prípadné pochybenia mesta Michalovce pri verejnom obstarávaní, na ktorom sa zúčastnila aj naša advokátska kancelária, mali vplyv na jeho výsledky. Ak by aj mesto Michalovce postupovalo v tejto veci inak, odmena za poskytovanie právnych služieb v tejto veci mohla byť viacnásobne vyššia, ako bola odmena našej advokátskej kancelárie, a zároveň nemuselo dôjsť k zdarnému výsledku v podobe úspechu mesta Michalovce," píše sa v stanovisku advokátskej kancelárie, ktorá podľa neho nezvažuje vrátenie odmeny.

TASRUverejnené: 31.08.2018 08:55:28 files/odnunnsmhw3sdkhs.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/rikbtvg8fzvro8pk.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.