files/65s4vnx8w5em2jd5.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Výstava približuje regionálne problémy počas vzniku prvej ČSR

Región južného Zemplína v kontexte vzniku 1. ČSR (Československá republika) je názov najnovšej výstavy, ktorú v pondelok popoludní sprístupnili v zrkadlovej sieni trebišovského kaštieľa. Verejnosti prináša pohľad na problémy tejto časti krajiny pri jej zrode.

TASR o tom informoval Jakub Šnajder, historik Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove, ktoré výstavu pripravilo v spolupráci s trebišovským pracoviskom Štátneho archívu v Košiciach. Tá hovorí o problémoch, ktoré trápili región južného Zemplína v časoch vzniku prvej Československej republiky. "Vychádza to z vystavených archívnych materiálov," pripomenul. Podľa jeho ďalších slov ide napr. o problém hraníc s Maďarskom. "Dokumenty zachytávajú ich vytyčovanie, obhliadky," spomenul tiež vznik Slovenskej ľudovej republiky a Slovenskej republiky rád. Archívne materiály približujú tiež problém v školstve. "Bol tu nedostatok učiteľov, niektorí odmietali vyučovať v slovenskom jazyku a slovenský jazyk," poznamenal. Spomenul tiež odzbrojovanie obyvateľstva či rôzne iné potýčky, ktoré v tomto regióne vznikali.

Väčšinu výstavy tvoria tlačoviny a archívne materiály písomného charakteru. Je ich niekoľko desiatok. Podľa slov Šnajdera ju pre širokú verejnosť pripravili najmä z dôvodu, aby jej návštevníci vedeli, že vznik prvej Československej republiky nebol taký jednoduchý. "Potešil nás záujem jednotlivých škôl a boli sme nútení pripraviť pre ne ďalšie sprievodné akcie a prednášky," spomenul. Výstava potrvá do konca roka.

TASRUverejnené: 23.10.2018 08:39:50 files/40di62oipgqfrb8f.JPG
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.