files/65s4vnx8w5em2jd5.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| MSKS| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Cestovať prímestským autobusom sa od 1. februára oplatí viac

Košický samosprávny kraj (KSK) a Prešovský samosprávny kraj (PSK) sú o krok bližšie k zavedeniu integrovaného dopravného systému. Od 1. februára bude cestovné v oboch samosprávach jednotné a výhodnejšie. Župy sa dohodli na rovnakých tarifách aj zľavách.

Novinkou je víkendový cestovný lístok pre rodiny s deťmi. Počas soboty, nedele a štátneho sviatku ho bude môcť využiť minimálne jeden rodič s jedným alebo viacerými deťmi do 15 rokov.Bez ohľadu na dĺžku cesty bude každý člen rodiny cestovať za 1 euro.Pri aktuálnom cenníku je to výhodné pri trasách dlhších ako 30 kilometrov. „Veríme, že verejnosť bude viac motivovaná využívať existujúce prímestské autobusy a rodiny sa vyberúpočas voľných dní na výlety po regióne. Opatrenie má okrem efektívnejšieho využívania víkendových spojov rozhýbať aj cestovný ruch v regióne,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka. Dodal, že ide o rodinnú, nie skupinovú zľavu. To znamená, že sa nevzťahuje na školské výlety alebo exkurzie. Rodina sa nebude musieť trápiť ani pre batožinu. Podľa novej tarify si všetci cestujúci priplatia menej ako v súčasnosti. Cena za prepravu batožiny a zvierat pri vzdialenosti do 50 kilometrov predstavuje po novom 20 centov (aktuálne je to 0,20 – 0,40 eura), pri vzdialenosti od 51 do 200 kilometrov to bude 50 centov (aktuálne je to 0,60 – 1 euro).

Od februára bude lacnejšie aj jednosmerné osobitné cestovné. Okrem občanov nad 70 rokov ho budú môcť využívať už aj tehotné ženy a držitelia zlatej Janského plakety. Tú dostávajú ženy po 30 a muži po 40 bezplatných odberoch krvi. Doposiaľ dopravcovia v KSK v rámci osobitného cestovného účtovali 30 centov za každých začatých 25 kilometrov jazdy. Po novom budú účtovať 20 centov za každých začatých 50 kilometrov. „Ak sa napríklad dôchodca, tehotná žena alebo zlatý darca krvi vyberú po 1. februári prímestským autobusom z Vyšného Nemeckého do Košíc, zaplatia len 40 centov. Podľa súčasnej tarify by to bolo 1,20 eura,“ upresnil Trnka.

Cestujúcim, ktorí majú o nový typ zľavy záujem, sa stačípreukazovať čipovou kartou, ktorú vydá dopravca na základe jednorázového preukázania sa občianským preukazom, tehotenskou knižkou, respektíve certifikátom o udelení zlatej Janskéhoplakety. Dopravcovia z KSK a PSK si čipové karty, ktoré sú cenovo výhodnejšie než papierový lístok, vzájomne uznávajú už v súčasnosti. S jednou čipovou kartou možno vďaka systému Transcard cestovať u všetkých dopravcov prímestských autobusov, bez ohľadu na to, u ktorého dopravcu si cestujúci dobil kredit. Prestupné cestovné z čipovej karty v KSK bolo doposiaľ možné len u dopravcov ARRIVA Michalovce a eurobus. Po novom si ho cestujúci budú môcť uplatniť aj u prešovských autobusových dopravcov SAD Humenné, SAD Prešov, BUS Karpaty a SAD Poprad. Aj naďalej si z jednej karty možno zaplatiť len jeden lístok. Rovnako stále platí, že pri prestupe z prímestského autobusu jedného dopravcu do autobusu ďalšieho prepravcu do 30 minút systém cestujúcemu automaticky vygeneruje zľavu 10 centov bez zásahu vodiča.  Elektronickú peňaženku čipovej karty od ktoréhokoľvek prímestského dopravcu možno použiť aj v mestských dopravách v Košiciach, Rožňave a Spišskej Novej Vsi. „Jednotné tarify v prímestskej autobusovej doprave sú prvým opatrením k vzniku integrovaného dopravného systému v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji. V ďalšom kroku chceme zjednotiť podmienky pre vznik nároku na sociálne zľavy v rámci celého systému verejnej dopravy. Stanovíme jednotné vekové hranice, platné pre mestskú dopravu, autobusovú dopravu vo verejnom záujme aj železnice.Tým sa zjednotí celý tarifný systém železničnej, autobusovej aj mestskej dopravy,“ dodal Trnka.

Foto: Milan PotockýUverejnené: 23.01.2019 10:49:55 files/odnunnsmhw3sdkhs.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/rikbtvg8fzvro8pk.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/pjqn30z0ectb08f8.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.