files/65s4vnx8w5em2jd5.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

K Vinianskemu jazeru lákajú Jánske ohne i stredoveký hradný žeriav

Oslava letného slnovratu ťahá k Vinianskemu jazeru tisíce návštevníkov. Jánske ohne nad Šíravou ponúknu už túto sobotu bohatý program, súčasťou ktorého bude tradičný výstup na Viniansky hrad. Vďaka programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita tu pribudla replika stredovekého šliapacieho žeriavu.

Oslavy letného slnovratu sa každoročne spájajú so svätojánskymi zvykmi a mágiou. Už naši dávni predkovia verili, že najkratšia noc v roku má špeciálne čaro. Symbolické pálenie vatry na Jána a niekdajšie zvyky uchováva jedno z najlepších podujatí v Košickom kraji. Najbližšiu sobotu sa pri Vinianskom jazere uskutoční už 6. ročník tohto obľúbeného podujatia. „Program odštartuje výstup na Viniansky hrad, ktorý tradične návštevníkom spestria šermiari v dobových kostýmoch. Na hrade na nich budú čakať viaceré atrakcie a to platí aj o celom popoludňajšom programe na brehu Vinianskeho jazera. Návštevníci sa tak môžu tešiť na ukážky tradičných remesiel, súťaže pre deti a bohatú hudobnú ponuku, ktorej hlavným ťahákom je Marián Čekovský. Vynechať nesmieme ani varenie obľúbeného svätojánskeho nápoja lásky,"  hovorí starosta obce Vinné Marián Makeľ. Po zotmení sa rozhoria plamene svätojánskej vatry.
Každoročne obľúbeným bodom programu je výstup na Viniansky hrad, ktorý sa uskutoční v úvode programu (zraz o 15:00 hod. pri hlavnom pódiu). Tohto roku mu však punc výnimočnosti dodá slávnostné uvedenie repliky šliapacieho žeriavu do života. Projekt realizovali miestni nadšenci zo združenia Zemplínsko-užská hradná cesta vďaka podpore programu Košického samosprávneho kraja (KSK) Terra Incognita. „Toto občianske združenie sa dlhodobo venuje záchranným prácam na  Vinianskom hrade. Rekonštrukcia stredovekého šliapaceho žeriavu je ďalším dôkazom ich výnimočnej práce. Vďaka tomuto unikátnemu historickému stroju si návštevníci budú môcť vyskúšať dobové remeslá a verím, že budú mať o dôvod viac sa na toto miesto znovu vrátiť," vyzdvihuje prínosy projektu predseda KSK Rastislav Trnka. Práve preto podľa neho bude úspešná spolupráca pokračovať aj v tomto roku. „V zatraktívnení tejto lokality a rozhýbaní cestovného ruchu chceme pokračovať. Ďalším projektovým zámerom je vybudovanie informačného bodu a zakúpenie sčítača pohybu návštevníkov, vďaka ktorému budeme poznať presný počet návštevníkov, ktorí na Viniansky hrad počas roka prídu. Okrem toho chceme opraviť výtlky na prístupovej ceste a zahustiť turistické značenie v lese," dodal.

Vstupné na tohtoročné Jánske ohne nad Šíravou je 2 €. Návštevníkom, ktorí prídu autami, organizátori odporúčajú zdarma zaparkovať na záchytnom parkovisku. To bude zriadené na ploche pri ceste na hlavnom ťahu Michalovce – Zemplínska šírava. Od záchytného parkoviska bude každú polhodinu od 12:00 do polnoci premávať kyvadlová autobusová doprava za symbolickú sumu 0,50 €. Parkovanie v areáli je možné len do naplnenia kapacity a bude stáť 5 €.


Uverejnené: 19.06.2019 10:58:29 files/40di62oipgqfrb8f.JPG
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.