files/hgz88r53vzftphq7.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Viniansky hrad a jeho okolie ožil novými atrakciami

Okolie Vinianskeho jazera sa už dlhé roky radí medzi veľmi vyhľadávané letné destinácie na Slovensku. Záujem vzbudzuje u domácich, ale aj zahraničných návštevníkov, a to hlavne z Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Nemecka či Holandska. Môže za to nádherná príroda, príjemné klimatické podmienky a blízkosť zrúcaniny 800 ročného stredovekého hradu.

 

Hrad nad Vinným - miesto, kam radi prichádzate

OZ Zemplínsko – užská hradná cesta sa už deväť rokov stará o záchranu Vinianskeho hradu, ktorý za 500 rokov zažil slávu, pád aj rabovanie. 300 rokov chátral a doslova sa strácal pred očami. Takmer nezastaviteľný zánik hradu prerušili nadšenci pre históriu zo spomínaného OZ, ktoré patrí medzi úspešných žiadateľov z programu KSK Terra Incognita. V roku 2018 zhotovili vďaka podpore župy funkčnú repliku stredovekého dreveného šliapacieho žeriavu a hudobný prenosný organ. O rok neskôr sa im podarilo vo výzve uspieť opäť, a tým si zaistiť podporu pre realizáciu ďalšieho projektu, ktorý uzrie svetlo sveta už v sobotu 8. augusta.  „Košický samosprávny kraj sa vďaka dotačným schémam snaží podporovať projekty, ktoré majú potenciál rozhýbať cestovný ruch a prilákať domácich aj zahraničných návštevníkov. Takým projektom sú aj nové turistické lákadlá, ktoré na Vinianskom hrade pribudli v tomto roku. V rámci projektu boli osadené nové informatívne dopravné značky, obnovené a rozšírené bolo turistické značenie, opravená bola príjazdová cesta a zakúpený bol sčítač pohybu návštevníkov. Teší nás, že práce na obnove hradu generujú aj nové pracovné miesta dávajú tak nezamestnaným ľuďom príležitosť uchytiť sa,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Vďaka finančnej podpore vo výške 13 000 eur bol tiež otvorený informačný bod v dvoch miestnostiach na prízemí zrúcaniny. „Všetky rekonštrukčné práce na hrade sa realizujú bez elektriny s maximálnou snahou priblížiť stredoveký stavebný postup a život na hrade s cieľom vytvoriť nevšednú atmosféru a zážitok pre návštevníkov hradu,” zhodnotil situáciu na hrade predseda OZ a zároveň kastelán zrúcaniny hradu nad Vinným, Jaroslav Gorás. Priamo na hrade si všetci prítomní budú môcť vyrobiť lano tradičným spôsobom.

Tento článok je uzamknutý

Prístupný je už teraz pre predplatiteľov.

Prihláste sa alebo si predplaťte novinyzemplina.sk

--->Kliknite tu- Predplatiteľská zóna <----Uverejnené: 10.08.2020 11:55:35 files/40di62oipgqfrb8f.JPG
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.