files/hgz88r53vzftphq7.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Zmena turistického správania v Košickom kraji

Letná turistická sezóna 2020 sa v Košickom kraji niesla v znamení zmien turistického správania. Kým po minulé roky prevládali skupiny návštevníkov, v aktuálnej sezóne dominovali individuálni návštevníci a rodiny s deťmi. Uvedená tendencia cestovania sa prejavila nielen v rámci ubytovacích zariadení, ale aj pri návštevách jednotlivých atrakcií v Košickom kraji, ktoré zaznamenávajú práve nárast rodín a úbytok skupinových výletov, pričom vyhľadávané boli najmä exteriérové atrakcie.

Letná turistická sezóna v roku 2020 pod vplyvom pandémie Covid-19 a s ňou súvisiacich reštrikcií priniesla jednoznačnú zmenu správania turistov a návštevníkov Košického kraja. Kým pominulé roky boli kapacity ubytovacích zariadení a atrakcií – ako múzeí či galérií, naplnené vďaka detským táborom, školským výletom či kongresom. V aktuálnej sezóne dominovali individuálni návštevníci a rodiny s deťmi. Táto skupina hostí vyhľadávala ubytovacie zariadenia, ktoré boli prispôsobené rodinám a disponovali aj detskými atrakciami alebo iným vybavením. Najmä počas mesiaca august dokázali hostia naplniť takmer celú kapacitu v ubytovacích zariadeniach nachádzajúcich sa v prírode alebo jej blízkosti. „Sme veľmi radi, že turisti využili letné obdobie na spoznávanie Košického kraja, ktorý je tak trochu „na kraji sveta", no aj napriek tomu má čo ponúknuť. Aj takýmto spôsobom podporili lokálnych aktérov v cestovnom ruchu, ktorých v tomto roku negatívne poznačila koronakríza. Najvyššiu návštevnosť zaznamenali atrakcie v exteriéri. Dokonca padlo aj niekoľko priaznivých rekordov. Až stopercentný nárast návštevníkov oproti rovnakému obdobiu minulého roka zaznamenala napríklad Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach a rekordy prelomila aj košická zoologická záhrada, ktorú v auguste navštívilo o 233 percent viac návštevníkov ako v rovnakom období vlani. Nakoľko nám záleží na tom, aby destinácie v Košickom kraji boli pre ľudí dostupnejšie, aj tento rok sme pripravili pre obyvateľov nášho kraja a návštevníkov mimoriadne turistické vlaky. Ľadový expres prepravil za krásami Slovenského raja  viac ako 960 návštevníkov. Mimoriadne turistické vlaky smerujúce na  Gemer sa zase podpísali pod vyššou návštevnosťou jaskýň Slovenského krasu," informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach v letnom období štandardne očakáva približne 2500 návštevníkov, pričom túto letnú sezónu (júl, august) sa počet návštevníkov vyšplhal až na približne 5000 až 6000 návštevníkov. V oblasti Zemplína stúpla celková návštevnosť atrakcií vďaka Zemplínskej šírave, ktorá sa túto sezónu tešila výraznej obľube u turistov. Tí sa v oblasti zdržiavali aj niekoľko dní a prirodzene vyhľadávali najmä exteriérové atrakcie - Morské oko, Beňatinu, či Senianske rybníky, ktoré hlásia rekordnú sezónu. Ich návštevu turisti často spájali aj s návštevou Hradu Vinné alebo Vinianskeho jazera, ktoré rovnako zaznamenali nárast počtu návštevníkov.

 

Tento článok je uzamknutý

Prístupný je už teraz pre predplatiteľov.

Prihláste sa alebo si predplaťte novinyzemplina.sk

--->Kliknite tu- Predplatiteľská zóna <----Uverejnené: 19.10.2020 10:12:47 files/odnunnsmhw3sdkhs.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.