files/hgz88r53vzftphq7.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Košický samosprávny kraj zakupuje defibrilátory pre zariadenia sociálnych služieb

Košický samosprávny kraj (KSK) spolu s Dobrovoľníckym centrom Košického kraja (DC KK) v pondelok 7. decembra odovzdal externý automatickýdefibrilátoržupnému Domovu sociálnych služieb Lúč v Šemši. Prístroj dokáže v prípade potreby a do príchodu zdravotníkov zachrániť ľudský život. Aj takýmto spôsobom chce župa prispieť k ochrane zdravia na miestach s väčšou koncentráciou ľudí.

„Defibrilátory patria v súčasnosti takmer k povinnému vybaveniupriestorov, v ktorých sa sústreďuje viac ľudí.Košický kraj je krajom s najnižším počtom defibrilátorov, celkovo ich je registrovaných iba približne 120. Pre porovnanie, v Trnavskom kraji je ich viac ako 270 a v Prešovskom 250. Chceme byť preto nápomocní aj v tejto oblasti a týmito prístrojmi plánujeme postupne vybaviť každé župné zariadenie sociálnych služieb. Defibrilátory budú slúžiť nielen klientom našich zariadení, ale širokej verejnosti,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Do konca tohto roka župa odovzdá do užívania ešte tri defibrilátory, a to v župnom zariadení Via Lux v Košiciach - Barci, v Subsidiu v Rožňave a v Domove sociálnych služieb Lumen v Trebišove. Financované sú prostredníctvom Dobrovoľníckeho centra Košického kraja. Jeden certifikovaný prístroj stojí takmer 2-tisíc eur, pričom zahŕňa aj bezplatnú údržbu a batériu so životnosťou na štyri roky. Je vybavený hlasovým sprievodcom v slovenskomalebo maďarskom jazyku, ochrannými pomôckami aj ochranou proti prachu a vode.Prístroj dokáže pri náhlej zástave srdca použiť aj osoba bez zdravotníckeho vzdelania. Poskytuje totiž presný postup, ako pomôcť osobe pri zástave srdca. Pri zabezpečovaní defibrilátorov župa spolupracuje aj s poslancom Zastupiteľstva KSK Imrichom Bakšim, ktorý má ako záchranár bohaté skúsenosti so záchranou života. „Okrem klientov v domovoch sociálnych služieb bude môcť defibrilátory používať aj široká verejnosť. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby ich zaradí do svojej evidencie. Do  príchodu zdravotníkov tak môže zranenému človeku zachrániť život ktokoľvek, kto sa nachádza v blízkosti umiestnenia tohto prístroja. Zároveň bude podľa potreby zabezpečená aj plynulá výmena elektród,“ dodal Bakši.Uverejnené: 08.12.2020 11:53:23 files/40di62oipgqfrb8f.JPG
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.