files/hgz88r53vzftphq7.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Košická župa bude realizovať výstavbu kanalizácie v Kuzmiciach

V obci Kuzmice po rokoch pribudne verejná kanalizácia a čistička odpadových vôd. Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka podpísal na tento projekt za vyše 4 milióny eur zmluvu na čerpanie prostriedkov z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

V súčasnosti sú domácnosti v Kuzmiciach odkanalizované do žúmp, niektoré však prepúšťajú splaškovú vodu, čím dochádza k znečisťovaniu podzemných a povrchových vôd. „Približne tretina obyvateľov nášho kraja doposiaľ nie je napojená na verejnú kanalizačnú sieť. Najhoršia situácia je v okrese Trebišov, kde nie je odkanalizovaných až 64 percent domácností.Verejná kanalizácia je pritom jedna zo základných infraštruktúrnych prvkov obcí a miest v 21. storočí, k tomuto kroku sme sa zaviazali už pri vstupe do Európskej únie. Do dnešného dňa sme však tento dlh z minulosti ešte nedobehli,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košický kraj chce v Kuzmiciach realizovať projekt kanalizície a čističky vôd. V budúcnosti by naň mala byť pripojená aj susediaca obec Slivník.(foto: košický samosprávny kraj).

Vďaka investícii pribudne v obci takmer 5 kilometrov hlavnej kanalizačnej siete a čistička odpadových vôd, ktorá bude napojená na 1 022 obyvateľov. Po odkanalizovaní domácností nebudú splaškové vody odtekať do podzemných a povrchových vôd, ale budú čistené v novovybudovanej čističke. „Sme jedna z najväčších obcí v trebišovskom okrese a je preto pre mňa úsmevné, že do dnešného dňa sa takej samozrejmosti, ako je kanalizácia, musíme dožadovať. Obec Kuzmice pracuje na tomto projekte už viac ako 20 rokov, na odkanalizovanie obce bola v minulosti pripravená aj projektová dokumentácia. Kopať sa však nezačalo. Po mojom nástupe do funkcie sme vypracovali novú projektovú dokumentáciu a zosúladili sme aj staršie stavebné povolenia. Tým, že sa v našej obci postaví aj čistička odpadových vôd, bude obec zaujímavejšiapre mladé rodiny, ktoré by sa mohli v budúcnosti do Kuzmíc nasťahovať,“ uviedol starosta obce Martin Vincej. Výstavba verejnej kanalizácie s čističkou odpadových vôd v Kuzmiciach bude stáť viac než 4 120 000 eur, z toho 90 percent bude financovaných z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorého sprostredkovateľským orgánom je župa. Žiadateľom je Východoslovenská vodárenská spoločnosť a na investícii sa bude podieľať 10 percentami financií. S realizáciou sa plánuje začať v druhej polovici tohto roka, práce by mali byť ukončené do októbra 2022. V rámci projektu pribudne v obci hlavná kanalizačná sieť. Tá by sa postupne mala rozrásť o ďalšie vetvy tak, aby na verejný vodovod boli napojení všetci obyvatelia Kuzmíc. Zároveň na novú čističku odpadových vôd by mali byť v budúcnosti pripojení aj obyvatelia susednej obce Slivník.Uverejnené: 08.01.2021 14:37:41 files/odnunnsmhw3sdkhs.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.