files/65s4vnx8w5em2jd5.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Zemplínske múzeum pripravilo výstavu a konferenciu venovanú Klokočovskej Bohorodičke

Zemplínske múzeum v Michalovciach, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, v spolupráci so Slavistickým ústavom Jána Stanislava SAV v Bratislave a Gréckokatolíckou eparchiou Košice usporiadajú vedeckú konferenciu na tému Klokočovská Bohorodička, patrónka Zemplína. Uskutoční sa 1. októbra 2021 v priestoroch Zemplínskeho múzea v Michalovciach, a to pri príležitosti 350. výročia od slzenia Klokočovskej Bohorodičky.

„Klokočov je najvýznamnejším gréckokatolíckym pútnickým miestom na Zemplíne a zároveň najväčším v Košickej eparchii.V septembri ikonu Klokočovskej Presvätej Bohorodičky, s ktorou je spojený zázrak slzenia, okorunoval aj pápež František počas svojej návštevy východného Slovenska. Táto udalosť bude témou aj odbornej konferencie, ktorú v župnom Zemplínskom múzeudoplní výstava Duchovné dedičstvo Zemplína a súčasnosť. Hoci verejnosť sa pre pandémiu nebude môcť piatkovej konferencie zúčastniť, výstavu si budú môcť záujemcovia pozrieť ešte do polovice decembra,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Na konferencii vystúpia cirkevní historici Martin Mráz, Juraj Gradoš, Daniel Černý, Daniel AtanázMandzák, Peter Zubko, Viliam Judák, jazykovedec a slavista Peter Žeňuch a historik Róbert Letz. Odborným garantom konferencie je Peter Žeňuch, pracovník Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV v Bratislave. „Verejnosť sa nezúčastní na konferencii, ale organizátori zabezpečili jej živé vysielanie na TV Zemplín a Logos TV v piatok 1. októbra, so začiatkom o 9. hodine.Celodenné podujatie uzavrieslávnostná liturgiao 17. hodine v klokočovskom chráme, kde saikona Bohorodičky, patrónky Zemplína, nachádza,“uviedla riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková. Tematická výstava Duchovné dedičstvo Zemplína a súčasnosť prezentujevzácne sakrálne predmety východného obraduspojené s byzantskou liturgiou a používaním cirkevnoslovanského jazykana území Zemplína pochádzajúce zo zbierkového fondu Zemplínskeho múzea, cirkevných inštitúcií a od jednotlivcov. K vystavenýmkultúrnym pamiatkam napríklad patrí ikona ArmaChristi – Nikitrion s nástrojmi Kristovho umučenia, rukopisné a tlačené liturgické knihy z 15. až 18. storočia, napríklad Baškovský evanjeliár. Inštalované bude i gréckokatolícke biskupské rúcho Michala Rusnáka CSsR z Pozdišoviec, pôsobiaceho v Kanade. Výstava v Zemplínskom múzeu v Michalovciach je pre verejnosť prístupná do 16. decembra 2021 v čase otváracích hodín múzea. Výnimočne, v sobotu 2. októbra, ju bude možné navštíviť od 9. do 18. hodiny.Uverejnené: 29.09.2021 10:52:54 files/44pvckhfiu2zbgck.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.