Orli budú bojovať o extraligu

Basketbalisti 1. BK cestovali cez víkend na ihriská súperov, keď si zmerali sily najskôr so Žiarom n/ Hronom a následný deň aj s rezervou extraligovej Banskej Bystrici Zvolenom. Keďže minulý zápas doma tesne podľahli Rožňave a tým si skomplikovali účasť v prelínacej súťaži, museli aspoň v jednom z týchto zápasov naplno zabodovať. Cestu za vytúženým postupom im navyše sťažilo zranenie ich najlepšieho hráča Romana Rakovského, ktorý si zranenie privodil cez týždeň na tréningu. V zápase v Žiari n/Hronom Orli síce začali veľmi dobre, ale domáci ich odpor zlomili a potom poľahky vyhrali ( 86 : 69 ). Michalovčania sa však zo stredného Slovenska nechceli vracať s prázdnymi rukami a tak dali všetko do následného zápasu vo Zvolene. Po najlepšom tohtoročnom výkone svojho súpera porazili ( 77 : 58 ). Týmto víťazstvom tak splnili svoj tohto sezónny cieľ, ktorý bol účasť v prelínacej súťaži o postup do extraligy. Tam postupujú štyri najlepšie celky z obidvoch prvoligových súťaži. Týchto osem tímov bude v jarnej časti bojovať o jednu miestenku do najvyššej súťaže. Zverenci trénera Rakovského sa v tomto roku predstavia ešte raz doma, keď privítajú lídra súťaže celok Slavia TU Košice. Zápas sa odohrá v sobotu 18. 12. o 16. 00. Jeho dejiskom bude Mestská športová hala.

Žiar n/Hronom – 1. BK Michalovce   86 : 69  ( 49 : 41 )

Štvrtiny : 19 : 20, 30 : 21, 19 : 13, 18 : 15

1. BK : Šimko 21, M. Rakovský 20, Mitterpák 14, Mižák 7, Tebeľák 5, Maškulík 2, Biganič, Šanta, Jäger, Vaníček

Zisky : Šimko 3

Asistencie : M.Rakovský 2

Doskoky : Šimko 7, Tebeľák 5

Domáci duel s týmto súperom zvládli Orli na výbornú, keď zvíťazili po výbornom výkone o 38 bodov. U súpera sa však čakal oveľa napínavejší súboj, keď hráčom Žiaru takisto išlo o účasť v prvej štvorke. Hostia začali veľmi dobre, a prvú štvrtinu zaslúžene vyhrali 20 : 19. V závere druhej štvrtiny však Stredoslováci získali osembodový náskok a tak do kabín odchádzali spokojnejší. V druhom dejstve vyrukovali s tvrdou obranou, ktorá robila Orlom problémy. Nátlakovým basketbalom postupne zvyšovali svoj náskok až na 17 bodov a udržali si tak šancu na postup do prelínacej súťaže.

ZOS Zvolen – 1. BK Michalovce  58 : 77  ( 24 : 39 )

Štvrtiny : 13 : 15, 11 : 24, 19 : 23, 15 : 15

1. BK : Tbeľák 17, Šimko 15, Mitterpák 15, Mižák 15, M. Rakovský 11, Maškulík 4, Biganič, Šanta, Jäger, Vaníček

Zisky : M. Rakovský 4

Asistencie : M. Rakovský 3,

Doskoky : Šimko 14, Tebeľák 13

Keďže sa Michalovčania nechceli vracať so stredného Slovenska s prázdnymi rukami museli uspieť v nedeľňajšom zápase proti farme extraligovej Banskej Bystrice. V ceste im však stál nepríjemný súper, ktorý bol posilnený o štyroch hráčov extraligového tímu. Zápas bol v prvej štvrtine vyrovnaný, keď sa Orli presadzovali hlavne pod košom. Agresívnou obranou, podkošovou hrou a rýchlymi protiútokmi si postupne vypracovali v prvom polčase 15 bodový náskok. Ten v druhom dejstve ešte zvýšili a pohodlne dokráčali k postupu do prvej štvorky. Vynikajúci výkon podali všetci hráči, ktorí nastúpili Trénera orlov potešil nielen výsledok, ale najmä ozaj veľmi pekná a kombinačná hra jeho zverencov.