Historická výhra nad obľúbeným súperom

V našom seriáli, v ktorom mapujeme doterajších deväť sezón futbalistov MFK Zemplín Michalovce v najvyššej Niké lige, sme minule spomínali ich premiéru. V nej čelili vtedajšiemu majstrovi AS Trenčín, ktorému podľahli po urputnom boji 0:1. Teraz sa pozrieme na premiérové víťazstvo, ktoré znamenalo aj premiérové body medzi slovenskou elitou. Michalovčania ho dosiahli v sezóne 2015/16 vo štvrtom kole, kedy doma zdolali Zlaté Moravce 2:1. Písala sa sobota 8. augusta 2015.

Michalovčania nebodovali v úvodných troch kolách. Vo štvrtom doma privítali Zlaté Moravce, ktoré taktiež dovtedy ešte nebodovali. Apropo, práve Zlaté Moravce boli pre Michalovčanov v lige najprajnejším súperom. V 28 zápasoch s nimi prehrali iba dvakrát!!! Podobná situácia, že obaja čakali na víťazstvo sa odohrala aj vo vlaňajšej sezóne. Obaja čakali na výhru, ale až do 22.kola, teda posledného kola základnej časti. Michalovčania zvíťazili 4:1, čím odštartovali svoju úspešnú púť za záchranou. Nakoniec vypadli Zlaté Moravce, čo môže byť Michalovčanom ľúto, pretože ako spomíname, v 28 dueloch s nimi nebodovali iba dvakrát. Vlani zvíťazili v troch dueloch, raz sa zrodila remíza. Michalovčania tak bilanciu zlepšili na sedemnásť výhier, deväť remíz a dve prehry. Zaujímavosťou je, že s týmto súperom získali prvé víťazstvo v sezóne až trikrát. Okrem sezóny 2015/16 a tej vlaňajšej to bolo aj v sezóne 2020/21. Vtedy doma vyhrali gólom Ricarda Phillipsa taktiež v štvrtom kole 1:0. Rovnako trikrát sa tešili z premiérového víťazstva aj proti Trenčínu (o tom najväčšom si povieme v jednom z ďalších článkov...), raz to bolo s Podbrezovou, Dunajskou Stredou a Banskou Bystricou.

Historické víťazstvo gólmi režírovali Stanislav Danko a Martin Regáli

Poďme ale k spomenutej druhej augustovej sobote 2015. Vo štvrtom kole oba tímy vedeli, že po troch prehrách musia bodovať. Nakoniec sa to podarilo Michalovčanom. Z celozápasovej prevahy vyťažili historické tri body za výhru 2:1. Tréner František Šturma pred zápasom poriadne premiešal svoju zostavu. Po prvýkrát dal šancu Stanislavovi Dankovi, ktorý v 26.minúte otvoril skóre duelu. Hosťom sa v závere prvého polčasu podarilo Mancem vyrovnať. V druhom polčase Michalovčania zahadzovali jednu šancu za druhou. V 63. minúte bol vylúčený hosťujúci Dejan Školnik. Zemplínčania to už o tri minúty zužitkovali prevahu Martinom Regálim, ktorý rozhodol o našom premiérovom víťazstve nad obľúbeným súperom. V samom závere videl červenú kartu aj ďalší hráč Zlatých Moraviec Milojevič. Boli to historické prvé body Michalovčanov v Niké lige. Historický prvý gól dosiahli v treťom kole, keď pri vysokej prehre 2:6 v Podbrezovej skóroval ako prvý hráč Zemplína v lige súčasný reprezentant Slovenska Vernon de Marco. V Podbrezovej vtedy skóroval aj Michal Hamuľak. Predtým Michalovčania okrem Trenčína prehrali 0:1 aj v Skalici.

Prvým strelcom michalovského gólu v Niké lige bol Vernon de Marco.