Futbalistom MFK Zemplín Michalovce vyšiel ideálne úsek najvyššej Niké ligy do októbrovej reprezentačnej pauzy. V nej sa viezli na víťaznej vlne, keď zvíťazili v posledných troch dueloch. Po nej sa ale nedokázali na vlnu víťazstiev vrátiť a v štyroch dueloch získali akurát jeden bod. Aj preto im prišla vhod novembrová reprezentačná pauza, po ktorej sa znova nakopli víťazstvom. Doma zdolali Ružomberok 4:2 a opäť tak o niečo ušli svojim prenasledovateľom v boji o prvú šestku.
V poriadne chladnom počasí sa v nedeľu v Michalovciach hral na pomer stavu počasia výborný ofenzívny futbal. Prispeli k tomu oba tímy a po zmene strán hlavne Michalovčania, ktorí okrem štyroch gólov mali aj ďalšie gólové príležitosti. „V prvom rade musíme byť radi, že sme to zvládli a konečne vyhrali,“ reaguje krajný obranca Matej Čurma.
„Potrebovali sme tento zápas zvládnuť, pretože, keby tu Ružomberok vyhral, dotiahne sa na nás v tabuľke. Sme radi, že sme sa vrátili na vlnu víťazstiev a ja verím, že sa na nej môžeme viesť aj naďalej. Tie zápasy po reprezentačných pauzách nám doteraz nevychádzali. Akoby sme sa nevedeli po nich nakopnúť, tentoraz sme to zmenili,“ pokračuje Matej Čurma, ktorý sa následne vrátil k zápasu. „Musím pochváliť aj trávnikárov, ktorí aj napriek nepriaznivému počasiu pripravili trávnik výborne. Mohol sa na ňom hrať ofenzívny futbal. Ten sa divákom, ktorí prišli, musel páčiť. Tešíme sa z výhry, no už teraz musíme myslieť aj na ďalšie zápasy, ktoré nás čakajú. V lige sme v hre do konca jesene ešte trikrát, hráme aj pohár a tieto zápasy chceme zvládnuť k spokojnosti tiež.“
Michalovčania o svojej výhre rozhodli v prvých minútach druhého dejstva. Prvé skončilo remízou 1:1, keď na gól Ramosa dokázal odpovedať Endl. V úvode druhého dejstva ale najskôr Paulaskas a potom krásnou strelou Ahl strhli duel na michalovskú stranu. Švédsky kridelník tak korunoval svoj výkon parádnou trefou, ktorá po vzore Španiela Ramosa tiež môže konkurovať na gól mesiaca „Klobúk dole pred ním, ako hral. Ja som mu celý zápas vravel, že je to jeho duel, nech si ho užíva. Tak aj bolo,“ zložil Čurma poklonu svojmu spoluhráčovi, ktorého výkon vyzdvihol aj tréner Anton Šoltis. Švédsky kridelník mal tri dobré šance aj v závere polčasu, brankár Ťapaj ho ale zakaždým vychytal na prednej žrdi. Štvrtú strelu už Ahl poslal krížom a skončila v sieti. „Cez polčas sme mu hovorili, že mohol strieľať krížne alebo na prvú žrď hore. V druhom polčase už tú krížnu ľavačkou trafil perfektne. Neviem, či zasa nebudeme ašpirovať na Gól mesiaca… Hral vynikajúco. Ešte som ho tak nevidel hrať za Michalovce. Ťahal, akcie, strieľal, centroval. Jednoducho bol všade. Bol ústrednou postavou zápasu, rozdielový hráč. Mohol síce streliť o jeden-dva góly viac, ale nevadí. Výborne sa chopil svojej šance,” chválil Ahla Šoltis.
Hostia prišli do Michaloviec s cieľom nadviazať na posledné tri zápasy u súperov, v ktorých bodovali. Strelili síce dva góly, prispeli k ofenzívnemu zápasu, no bolo to pre nich na body málo. „Musíme uznať silu domáceho tímu a to, že jeho výhra je zaslúžená,“ rozhovoril sa asistent trénera MFK Ružomberok Marek Herčut, ktorý viedol tím miesto vykartovaného hlavného trénera Ondřeja Smetanu. „Prišli sme sem s nejakými cieľmi a dobrým nastavením. Štrnásť dní sme sa pripravovali na tento zápas. V tréningovom procese nám veci vychádzali dobre a aj chlapci boli dobre nastavení. Bohužiaľ, všetko ostalo za dverami šatne... Do nejakej tridsiatej minúty sa nám daril zámer. Nechceli sme púšťať Michalovce do toho, čo majú silné. Vedeli sme, že súper je na lopte veľmi kvalitný a to aj ukázal. Od nášho vyrovnávajúceho gólu sme hrali pasívne a to ten zápas aj rozhodlo. Rozhodol úvod druhého polčasu. Dostali sme dva góly. Podarilo sa nám zdvihnúť hlavu, znížiť a mali sme aj šancu na vyrovnanie. Keby sme to premenili, zápas by sa vyvíjal inak. Nehrá sa ale na keby... Súper vyhral zaslúžene a my sa musíme sústrediť na to, aby sme zvládli ďalší náročný zápas doma s Košicami. Musíme ostať pozitívne nastavení a vzhľadom na našu situáciu byť stále pozitívni,“ dodal Marek Herčut.
Michalovčania čakali na víťazstvo od štvrtého októbra. Následná reprezentačná pauza zlomila ich víťaznú sériu a po nej sa nedokázali výsledkovo nakopnúť. Aj preto bolo z psychického hľadiska nesmierne dôležité duel s Ružomberkom zvládnuť. „My sme hrali dobre aj predošlé zápasy. Chýbali nám ale body. Teraz prišlo konečne víťazstvo, ktoré verím, že nám pomôže. Do konca jesene máme ešte tri zápasy v lige, aj pohár. Potrebujeme ešte pozbierať čo najviac bodov, aby sme zimovali v lepšej pozícii. Tento zápas ukázal, že sme nastavení dobre. Dali sme proti kvalitnému Ružomberku štyri góly a dokonca sme ich mohli streliť aj viac. Verím, že nám na psychike tento zápas pomôže a budeme bodovať aj v zostávajúcich dueloch jesennej časti,“ zhodnotil dôležité víťazstvo Anton Šoltis.
Michalovský lodivod sa následne ešte vrátil k zhodnoteniu zápasu. „S chlapcami sme cez prestávku rozoberali nejaké veci. Dôležité bolo, aby náš herný výkon bol dobrý, no hlavne to, aby sme to pretavili do výsledkov. Posledné obdobie v tomto smere ideálne nebolo. Tentoraz sme odohrali kvalitný zápas, čo sa týka tak ofenzívny, ako aj defenzívy. Urobili sme síce nejaké chybičky, za ktoré nás súper potrestal, no dominovali sme. Myslím si, že sme mali dať aj viac gólov. Stále musíme hľadať chyby, aby sme boli lepší a lepší. Teraz vidím to, že sme mali dať gólov viac,“ uviedol Šoltis k zápasu, počas ktorého jeho zverenci vyslali na bránu súpera pätnásť striel. „Neviem, či to nie je aj náš rekord. Pri týchto šanciach sme mali dať viac gólov. Najmä prvý polčas. Keď sa na to pozriem z pozitívneho hľadiska, dokážeme si šance vypracovať. Na druhej strane, z takého to množstva striel na bránu musíme dať viac gólov a musíme byť efektívnejší,“ dodal michalovský kormidelník.
Nastavených pätnásť minút!
Duel pätnásteho kola sa poriadne predĺžil. Už v prvom polčase boli tímy na ihrisku o jedenásť minút dlhšie, ako by mali. Mohlo za to rozhodovanie VAR-u po vyrovnávajúcom góle Endla, ako aj možné posúdenie penalty v prospech domáceho tímu v samom závere polčasu. Spolu s nastavenými štyrmi minútami z druhého dejstva sa hralo viac o pätnásť minút! „Z našej pozície je to aj zbytočné sa vyjadrovať. Asi ten VAR má aj nejaké obmedzené možnosti z pohľadu kamier. Chlapcov sme sa snažili udržať v pohybe, aby tie prestoje boli efektívne využité. Museli sme to brať ako fakt,“ uviedol na margo dlhého nastavenia tréner Ružomberka. „To je VAR a musíme ho rešpektovať. Nech hodnotia kompetentní, prečo to trvalo takto dlho. Nie je to ideálna situácia. Vonku bola poriadna zima a pre nikoho to nebolo komfortné. Rozhodcovia asi potrebovali dlhší čas na to, aby vzniknutú situáciu vyriešili správne. Popravde ale, asi som takéto dlhé nastavenie ešte nezažil,“ nadviazal na kolegove slová tréner Michaloviec Anton Šoltis.
Peter Brendza
.