files/hgz88r53vzftphq7.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Už čoskoro nám na dvere zaklopú komisári

 

Treba si dať pozor, aby ten, kto sa nám predstaví ako sčítací komisár, ním aj naozaj bol. Kto by mal byť sčítacím komisárom, aké povinnosti a kompetencie má, ale aj to, čo ľudia podľa prieskumu očakávajú od týchto komisárov, vám teraz prinášame.

 

 

Sčítací komisár je štátny občan Slovenskej republiky starší ako 18 rokov, ktorý je bezúhonný a spôsobilý na právne úkony. Výber sčítacích komisárov vykonali obce. Vymenovaných sčítacích komisárov následne odborne vyškolí Štatistický úrad Slovenskej republiky. Úlohou sčítacích komisárov bude zabezpečiť sčítanie obyvateľov, domov a bytov v čase sčítania, ktorý svojím nariadením ustanovila vláda Slovenskej republiky na obdobie od 13. mája do 6. júna 2011


Prehľad niektorých povinností sčítacích komisárov, podľa ktorých bude možné zistiť, či domácnosť skutočne navštívil sčítací komisár:

 

  • Sčítací komisár nesmie zaklopať na dvere domácnosti skôr ako 13. mája 2011 a neskôr ako 6. júna 2011
  • Sčítací komisár pri prvej návšteve odovzdá členom domácnosti sčítacie tlačivá a obálky s identifikátormi a overovacími heslami. Prevšetkých bývajúcich členov domácnosti ich môže od sčítacieho komisára prevziať aj jedna dospelá osoba.
  • Sčítací komisár bude povinný preukazovať sa osobitným poverením starostu obce alebo primátora mesta, ktoré bude opatrené okrúhlou pečiatkou obce alebo mesta. Toto poverenie musí mať sčítací komisár umiestnené na viditeľnom mieste. Ak by mal obyvateľ napriek tomu pochybnosti, či ten, kto ho navštívil, je sčítací komisár, požiada sčítacieho komisára o predloženie občianskeho preukazu. Obce vytvoria zoznam sčítacích komisárov. Obyvateľ si bude môcť telefonicky alebo osobne skontrolovať na obecnom, mestskom alebo miestnom úrade, či ten, kto ho navštívil, je vedený v tomto zozname. Prípadné nedostatky v práci sčítacích komisárov budú riešiť obce.
  • Sčítací komisár nesmie vstúpiť do domácnosti, ak ho obyvateľ nevyzve. Ak sa obyvateľ v čase od 21. mája do 29. mája2011 sčíta elektronicky, sčítací komisár ho už druhý raz nenavštívi. Sčítací komisár ani obec nebudú mať prístup k elektronicky vyplneným sčítacím formulárom.
  • Okrem vzťahov medzi členmi domácnosti nesmie sčítací komisár zisťovať žiadne ďalšie údaje len tie, ktoré sú obsahom sčítacích formulárov.

 

Čo očakávajú ľudia od sčítacích komisárov?

Podľa reprezentatívneho výskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 29. marca až 4. apríla t. r. technikou štandardizovaného rozhovoru na vzorke 1143 respondentov vo veku 18 a viac rokov realizovalo pre Štatistický úrad Slovenskej republiky Centrum sociálnych výskumov pri Infostate, obyvatelia Slovenskej republiky spájajú so sčítacím komisárom nasledujúce očakávania: 

Sčítací komisár by mal byť slušný človek, ochotný pomôcť, poradiť, vysvetliť veci, diskrétny a mlčanlivý. Nasledujú vlastnosti ako tolerancia a trpezlivosť, to, že ľudia ho poznajú, ďalej serióznosť, ústretovosť a spoľahlivosť.Uverejnené: 28.04.2011 18:44:26 files/40di62oipgqfrb8f.JPG
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.