Niekoľkoročná tradícia striedania slovenských zrazov cykloturistov (SZC) v regiónoch východ – západ (Snina 2005, Zlaté Moravce 2006, Zemplínska šírava 2007, Komárno 2008, Domaša 2009, Bratislava 2010) tohtoročným zrazom, či takzvaným „týždňom slovenskej cykloturistiky“ od 19. 8. do 28. 8. 2011 v Tatranskej Kotline, Spišskej Belej a v Rožňave bude pravdepodobne prerušená. Budúcoročný 34. SZT je totiž naplánovaný znovu na východe, a to v Starej Ľubovni.
Necelých 150 zaregistrovaných účastníkov vrátane organizačného štábu hlavne zo Slovenska, ale aj z Čiech, Rakúska, či Poľska privítali Vysoké Tatry s pre ne netypicky vysokou teplotou (okolo 28 ºC). Centrom 33. SZC bolo Sanatórium – odborný liečebný ústav respiračných chorôb v najvýchodnejšej mestskej časti mesta Vysoké Tatry, no paradoxne v katastrálnom území mesta Spišská Belá v Tatranskej Kotline. Osada vznikla až po druhom znovuobjavení Belianskej jaskyne lesníkom J. Huszom v r. 1881, keďže pôvodný objav už v r. 1718 zlatokopom M. Scholtzom na viac ako 160 rokov upadol do zabudnutia. Jaskyňa bola verejnosti prístupná hneď rok na to (1882) a elektricky osvetlená v r. 1896. Národná prírodná pamiatka vyhlásená v r. 1979, ktorej vchod je na východnom úpätí Kobylieho vrchu vo výške 890 m n. m., má celkovú dĺžku 3641 m, no oko turistu zhliadne z nej iba 1370 m pri teplote okolo 5 až 6 ºC. Veľkou mierou sa na zdarnom priebehu zrazu podieľalo aj mesto Spišská Belá viac ako 6000 obyvateľov, ležiace v severnej časti Popradskej kotliny 631 m n. m. Zmienená lokalita bola obývaná už v praveku. Písomne sa prvýkrát spomína v r. 1263 v darovacej listine kráľa Bela IV. Pôvodne nemecké mesto sa stalo slovenským hlavne po nútenom odsune Nemcov po II. svetovej vojne. Organizátori zo sekcie cykloturistiky KST za výdatnej pomoci primátorov a starostov okolitých miest a obcí ako aj ochotného personálu Sanatória Tatranská Kotlina n. o. pripravili 3 cyklotrasy od 51 km do 78 km s prevýšeniami od 290 m až do 1044 m s bohatým sprievodným programom, no nachystané boli aj pešie túry. V podvečer po príchode z trás mali turisti možnosť absolvovať v areáli sanatória zdravotno – liečebné procedúry, či už saunu, masáže, welness, telocvičňu, posilňovňu, spiderpark, lezeckú stenu alebo aj meranie krvného tlaku. K dispozícii bolo aj multifunkčné ihrisko, či servis bicyklov a predaj náhradných dielov na ne. Hodno ešte spomenúť, že pri 100 ročnom jubileu turistiky v Spišskej Belej mesto vybudovalo perfektnú cyklotrasu do Tatranskej Kotliny, ktorú naši cykloturisti samozrejme vyskúšali. V okolí zrazu, to znamená vo Vysokých Tatrách je sústredený azda najväčší počet turistických známok v jednej lokalite, čo zas mohli efektívne využiť zberatelia týchto kuriozít. Na slávnostnom ukončení za sekciu cykloturistiky ako hlavného organizátora pripevnil zrazovú stuhu na štafetový kolík jej podpredseda a následne na to ho predseda sekcie CT Ing. Ernest Rusnák odovzdal predsedovi RR Stará Ľubovňa Ing. Jankovi Kunákovi ako zástupcovi organizátorov 34. SZC KST v budúcom roku, ak im to znovu ako tohto roku niekto nepresunie na neskorší termín. Po oficiálnom akte nasledoval už tradičný rozlúčkový country bál.
V závere (27. – 28. 8.) ešte minimálny počet tatranských účastníkov neoficiálne ukončil v Rožňave tento takzvaný „týždeň cykloturistiky“.
Anton Hasák
podpredseda sekcie cykloturistiky KST