Z histórie bytovej výstavby v Michalovciach (2.časť)
Z histórie bytovej výstavby v Michalovciach (2.časť)
V roku 1980 začali Pozemné stavby s výstavbou sídliska Východ. Za osem rokov vybudovali sídlisko s najvyšším počtom obyvateľov v Michalovciach (zhruba 11-tisíc).
Na sídlisku je síce menej bytoviek ako na Juhu (na Východe je 29, na Juhu 44), obytné bloky sú však dosť veľké. Druhou najväčšou v centre Zemplína je bytovka B/1 na Hollého ulici. V dvanástich vchodoch žije približne 1 200 ľudí (toľko obyvateľov má napríklad celá obec Zalužice). Hoci sídlisko vyzerá byť opticky malé, žije na ňom viac ako štvrtina Michaloviec. Vyniká hustou bytovou zástavbou. Aj preto už neostal priestor na výstavbu garáži či nebodaj zriadenie záhradkárskych osád. Zmena ekonomických podmienok v roku 1989 čiastočne zasiahla aj sídlisko Východ. Podľa pôvodných plánov mali byť na tomto sídlisku aj zdravotnícke stredisko a kino. Pre nedostatok peňazí sa však stihli postaviť iba skelety. Tie viac ako desať rokov kazili pohľad na sídlisko.
Na jeseň v roku 1988 odštartovala pôvodne veľkolepá výstavba sídliska SNP. Malo mať až 40-tisíc obyvateľov (tzv.nové Michalovce). Malo sa končiť až pri Petrovciach nad Laborcom. V tejto časti mesta mali pribudnúť aj nové športoviská - krytá plaváreň a futbalový štadión. Napokon sa sídlisko stavalo len tri roky. Príčinou bol nedostatok prostriedkov. Je na ňom sedem panelákov (blok A/2 je najväčším v Michalovciach, má aj vchod N). Nedokončený je už len jediný. Na sídlisku už viac ako dvadsať rokov „straší“ skelet, teda základ budovy, v ktorej mala byť materská škola. Po roku 1991 sa len z času na čas niečo postaví. V porovnaní s výstavbou v minulosti je to však len bezvýznamný zlomok. Veď v 80. tych rokoch sa ročne postavilo až tisíc bytov a dokonca bol problém s ich obsadením. Toľko teda história komplexnej bytovej výstavby v Michalovciach. Vďaka nej stúpol počet obyvateľov mesta z 15-tisíc na 40-tisíc.
(janč)
Uverejnené: 24.02.2010 13:59:02