Slováci mali Dánov na lopate

Slovenskí juniorskí reprezentanti vo svojom prvom zápase 3. kvalifikačnej skupiny o postup na MS 2013 v Bosne a Hercegovine remizovali v michalovskej Mestskej športovej hale s najväčším favoritom na postup Dánskom 25:25 (14:11), hoci ešte krátko pred koncom viedli o štyri góly 25:21. Dáni však strhujúcim záverom vydolovali aspoň bod. V druhom súboji tejto kvalifikačnej skupiny si podľa očakávania Srbi poradili s Gréckom 24:15 (12:5). Slováci absolvujú ďalší zápas kvalifikačnej skupiny v sobotu, kedy o 18.00 nastúpia proti Srbsku. Ešte predtým, o 15.30 sa uskutoční stretnutie medzi Dánskom a Gréckom. Kvalifikačný turnaj vyvrcholí záverečnými zápasmi v nedeľu. Dodajme len, že postup na svetový šampionát si vybojuje iba víťaz kvalifikačnej skupiny.

Aj keď Slováci nastúpili na prvé stretnutie kvalifikačnej skupiny proti obrovskému favoritovi, Dánov sa vôbec nezľakli. V prvom polčase sa hrala dynamická hádzaná, ktorá sa divákov musela páčiť. Obe družstvá sa striedali vo vedení. Lepším tímom na palubovke boli Slováci, ktorí sa však dlho nevedeli gólovo od svojho súpera odpútať. Až do 25. minúty bol stav vyrovnaný (11:11), no záver vyšiel lepšie Slovákom. Tí si po góloch Pogányiho, Michniewicza a Takáča v závere vypracovali trojgólové vedenie - 11:14.

Mladí Slováci si trojgólové vedenie (17:14, 18:15) udržiavali aj dlhšiu dobu v druhom dejstve. Zmenilo sa to až v 43. minúte, kedy Dáni využili presilovku a znížili na rozdiel jedného gólu (17:18). Domáci hráči, ale nápor favorita odvrátili a v 49. minúte po premenenej sedmičke Takáča viedli o štyri góly - 22:18. Štvorgólový náskok si zverenci trénera Ivana Pompoša udržiavali až do 54. minúty (25:21) a zdalo sa, že hneď v úvodný kvalifikačný deň sa zrodí obrovské prekvapenie. Slováci ale nezvládli záver zápasu. Dáni totiž znížili Antonsenov v 57. minúte na rozdiel jedného gólu - 24:25. V samotnom závere Slováci neudržali loptu v útoku a Dánom sa presne šesť sekúnd pred koncom po presnom zásahu Jensena podarilo vyrovnať. Mladí Slováci sa ale za predvedený výkon hanbiť nemusia. Solídne zaplnenej winLand aréne ukázali, že hádzanú určite hrať vedia a obrovského favorita sa nezľakli. Nebyť zbabraného záveru ...

DÁNSKO - SLOVENSKO 25:25 (11:14)
Pok. hody: 3/3 - 4/4. Vylúčení: 5 - 3. Divákov: 500.

DÁNSKO: Friis, Besch, Mousing Nielsen - Langerhuus 4, Ellebaek, Boysen, Bange - Jensen 4, Anderson 1, Baagoe 6, Vaever 5/3, Christensen, Bach - Hansen, Christiansen, Albertsen 1, Antonsen 4.
SLOVENSKO: M. Tóth, Blicha, Vernarský - Pristaš, Majbik 4, Dani, Cigáň 1, Pogány 7, Mikeš, Takáč 6/4, Urban, Kocák 1, Michniewicz 5, Šterbinský, Paleš, Janíček 1.

SRBSKO - GRÉCKO  24:15 (12:5)
Pok. hody: 5/4 - 2/2. Vylúčení: 4 - 4. Divákov: 200.

SRBSKO: Ristič, S. Radovanovič, Arsenič - D. Radovanovič, Matičič 4/3, Trivič, Perovič 1, Terzič 2/1, Krsmančič 4, Vučičevič 2, Š. Ilič 3, Damjanovič, Pešič 2, V. Ilič 2, Crnoglavac 1, Djukič 1.
GRÉCKO: Zlatanos, Mpoukovinas, Arapakopoulos - Kostakidis 2, Zacharis, Apostolidis, Ioannou 1, Sarigiannidis 1, Katsikis, Grigoriadis, Chatzivakalelis 1, Passias, Kafantaris 3, Seirekidis 6/2, Papadopoulos, Meletakos 1.

Ďalší program 3. kvalifikačnej skupiny (Michalovce - Mestská športová hala 4. - 6. január 2013)