Pre členov najstaršieho michalovského Klubu slovenských turistov Turista (NM KST T) www.kst-turista.sk , ktorých bolo oproti vlaňajšku o 50% viac, to bola už 31. účasť v rade (od r. 1983) na tomto vrcholovom zimnom podujatí KST v dňoch 17. – 20. 1. 2013 na Kysuciach.
Centrom zrazu bola rázovitá Kysucká horská, podľa domácich u nás najdlhšia (viac ako 11 km), obec Oščadnica (474 m n. m) na severozápade Slovenska v Kysuckých Beskydách. Jej vznik po oboch brehoch potoka Oščadnianky ústiacej zľava do Kysuce pod masívom Veľkej Rače (1236 m n. m.) sa datuje na začiatok 17. storočia. V súčasnosti žije v Oščadnici do 6000 obyvateľov, má 22 osád a rozlohu 58 km². Je jednou z najatraktívnejších lokalít nielen zimnej ale aj celoročnej turistiky v SR, čo potvrdzuje aj rozmiestnenie cca 10 turistických známok v jej okolí. Organizátori pripravili 9 lyžiarskych trás pre dospelých, 3 pre turistické oddiely mládeže (TOM) a 4 pešie túry. To všetko na lyžiach od nenáročných, mierne náročných cez stredne náročné, náročné až veľmi náročné od 11 km po 28 km a prevýšením od 200 do 900 m. Pešie túry mali od 5 do 12 km a prevýšenie od 300 do 500 m.
Okrem toho si členovia nášho NM KST T individuálne prezreli Kysuckú galériu v kaštieli, ktorý dal postaviť gróf Ballestrem po r. 1910, vybehli na v noci osvetlenú Oščadnickú kalváriu s kamenným kostolíkom na vrchole, postavenú v r. 1946 ako vďak za to, že počas II: svetovej vojny sa dedine boje vyhli a nikto z obyvateľov nezahynul. Navštívili rímsko-katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, neďaleko ktorého pri betleheme v životnej veľkosti je umiestnená pamätná tabuľa MSGr. Dr. Jozefovi Tisovi, prvému prezidentovi SR, ktorý tu v r. 1910 – 1911 pôsobil ako kaplán. Postáli aj pri Lurdskej jaskyni postavenej zbožnými občanmi k úcte Panny Márie v r. 1940.
Samozrejmosťou bola aj obhliadka novodobého Orloja v Starej Bystrici. Trochu ich však mrzelo, že pri nášteve chaty Plemenár na hrebeni neďaleko Veľkej Rače (1236 m n. m.) tam nemali pre zberateľov žiadnu pečiatku i keď v roku 1995 tam bola. Celkovo bolo zaregistrovaných 1228 turistov od 8 do 80 rokov vrátane organizátorov (80), z ktorých bolo 46 sprievodcov vo viditeľných oranžových vestách na všetkých 16tich trasách. Z Česka bolo 33, z Poľska 5 a TOM-ákov bolo 49. 20 účastníkov táborilo v 7 stanoch. Hodnotný bol aj sprievodný program: večerná diskotéka na snehu, premietanie filmov s turistickou tematikou, zabíjačka s ochutnávkou čerstvých dobrôt na námestí, či záverečný, už na zimných zrazoch tradičný papučový bál. Nemožno zabudnúť ani na slávnostné otvorenie (štvrtok) za prítomnosti predsedu ŽSK Ing. Juraja Blanára, spestrené domácimi folklóristami, či na ukončenie zrazu (sobota) to všetko na otvorenom priestranstve námestia a prevzatie zrazovej štafety organizátormi 48. ZZ KST 30.1. – 2.2. 2014 z Bardejova ktorých početná skupina pozvala prítomných spevom k nim na východ. Poďakovať sa treba celému organizačnému štábu (OŠ) a jeho predsedovi a zároveň starostovi obce Oščadnica Ing. Mariánovi Plevkovi, ako aj podpredsedovi OŠ Františkovi Žabkovi za bravúrne zvládnutie celého podujatia a to v podstate bez žiadnych zdravotných problémov účastníkov. Vďaka okrem iných, patrí aj penziónu Gájuz Family, kde boli naši ubytovaní, za príjemné prostredie i chutnú a výdatnú stravu.
47. ZZ KST prialo aj počasie: snehu tak akurát (30-40 cm) cez deň -3 ºC až -5 ºC, slabý vánok skoro bezvetrie, ba vyššie okolo 1000 m n. m na hrebeni sa ukázalo aj slniečko. Celkový dobrý dojem z úspešnej akcie KST naštrbili len, ale zato Kysučania nenesú absolútne žiadnu zodpovednosť, železnice SR. Zrušili ranné (5.44 hod. z Michaloviec) priame spojenie východu so zvyškom Slovenska, na železničnej stanici v Čadci „zabezpečili“ neznesiteľný zápach a na záver sa postarali o skoro dvojhodinové meškanie rýchliku Čingov (20. 1.).
Anton Hasák
predseda KST Turista Michalovce