Historickú účasť premenil na prvenstvo

Po prvýkrát v takmer tridsaťročnej histórii Podvihorlatského maratónu sa na štart postavil aj černošský pretekár. Išlo o Bernarda Tallama z Kene, ktorý reprezentoval maďarský bežecký oddiel. Hneď pri svojom prvom štarte na maratóne získal prvenstvo.

Víťaz pretekov Bernard Tallam príma gratuláciu od viceprimátora Benjamína Bančeja

Medaily do zahraničia

Vytýčenú trasu zvládol za 2 hodiny 44 minút a 33 sekúnd. Prakticky od začiatku 29.ročníka pretekov mal veľmi sľubné vedenie. Dokonca, na 27. kilometri bol na čele poradie so štyri a polminútovým náskokom. Jeho odstup od prenasledovateľa A.Malého sa však postupne zmenšoval. Napriek tomu si už prvenstvo nenechal vziať. Na Slovensko sa dostal vďaka svojmu manažérovi, ktorý mu zabezpečuje štarty na podujatiach v rôznych častiach sveta. O necelú pol minútu neskôr dobehol do cieľa Ukrajinec Anatolij Malij. Až o takmer trinásť minút neskôr prešiel cieľovou páskou Maďar János Zabari. Najlepšie umiestneným Slovákom bol v poradí štvrtý Štefan Rácz z Kysaku. Najvyššie umiestneným Michalovčanom sa stal Vladimír Hirjak. V celkovom poradí mu patrila 16. priečka. Aj v tomto roku viedla trasa maratónu Michalovcami a obcami pri Zemplínskej Šírave.

Bežecký diamant

Organizátori Podvihorlatského maratónu získali významné ocenenie. Známy bežecký portál zorganizoval hlasovanie o najlepšie usporiadaný slovenský maratón v uplynulom roku. Priaznivci vytrvalostnej atletiky dali najviac hlasov michalovskému podujatiu. „Pre organizátorov, ktorí pripravujú maratón už dlhé roky je to veľká pocta.  Postupne vychytali všetky muchy, ako sa hovorí a získali zaslúžené ocenenie. Nikdy však nie je všetko ideálne, určite ešte je čo zlepšovať,“ povedal primátor Viliam Zahorčák. Práve prvý muž Michaloviec prevzal z rúk dlhoročného bežca Petra Buca spomínané ocenenie, teda bežecký diamant. Do už uvedeného hlasovania neboli zaradené masové maratóny v Bratislave a Košiciach.

Novinkou štafeta

Michalovský vytrvalostný sviatok odštartoval 8.ročníkom in-line maratónom v korčuľovaním Účastníci absolvovali trasu vedúcu centrom Zemplína a obcami pri Zemplínskej Šírave. Prvenstvo z vlaňajšieho ročníka obhájil Poliak Róbert Kustra. Organizátori mu po prejdení cieľa namerali 1 hodina 13minút a 27 sekúnd. Na druhej pozíii skončil Žilinčan Michal Slotta pred Košičanom Kristiánom Terebešim. Svoju jedenástu kapitolu napísal Michalovský polmaratón. Trať viedla z Michaloviec do Vinného a späť. Palmu víťazstva si odniesol Košičan Erik Repák s výsledným časom 1 hodina 23 minút a 31 sekúnd. Striebornú medailu si vybojoval Ukrajinec Ivanov. Bronzový bol Erik Onofrej z Košíc. Organizátori vyhlásili poradie na prvých troch miestach aj v jednotlivých vekových kategóriách. Na in-line maratóne, polmaratóne a maratóne sa dovedna predstavilo 215 bežcov. Novinkou bola bežecká štafeta 42 x 1 km, na ktorej sa zúčastnili študenti Strednej školy obchodu a služieb v Michalovciach. Prebiehala na maratónskej trati. Hlavnými organizátormi všetkých podujatí boli mesto, Atletický klub Michalovce, predajňa Cyklosport a Olympijský klub Michalovce.