Muži 1. BKD s výhrou, juniori s vyrovnanou bilanciou

Počas nedávno skončeného víkendu boli v hre pod deravými košmi tri michalovské tímy. V domácej telocvični GPH sa predstavili juniori 1. BK Michalovce, muži a ženy 1. BKD odohrali svoje duely u súperov.

Muži naďalej na víťaznej vlne

Slovenský Orol Levoča - 1. BK D Michalovce 60:86 (33:42)

Štvrtiny: 21:18, 12:24, 13:22, 14:22

Strelci: V. Mitterpák 21, Holda 19, Maškulík 11, Mižák a T. Mittrepák po 10, M. Janošov ml. 8, Mihaľ 4.

V zápase siedmeho kola druhej mužskej ligy skupina Východ patrila domácim iba prvá štvrtina. Po vyrovnanom priebehu v nej nakoniec zvíťazili, keď o ich trojbodovom vedení 21:18 rozhodli trojkou v záverečných sekundách. Od druhej štvrtiny sa ale začalo hrať podľa nôt lídra súťaže. Michalovčania zlepšili obranu a domáci mali rázom problémy so zakončením. Navyše hráči 1.BKD dobre bránili a doskakovali, čo malo za dôsledok zvyšovanie ich náskoku. Ten do polčasu narástol na deväť bodov 43:33. Ani v tretej štvrtine sa obraz hry nezmenil. Jej tempo naďalej diktovali hostia, ktorí zvyšovali svoje vedenie aj vďaka trojkám Vlada Mitterpáka (ten v tejto štvrtine premenil štyri z piatich trojkových pokusoch). Z domácich dokázal držať krok s Michalovčanmi akurát Majerský, no to bolo na lídra málo. V poslednej štvrtine stavili Levočania všetko na jednu kartu. Vzhľadom na vysoké vedenie hostí začali strieľať spoza trojkového oblúku a zo štrnástich ich pokusov štyri skončili v koši. Michalovčania však naďalej kontrolovali priebeh hry, vyhrali aj túto štvrtinu a z horúcej pôdy si teda doviezli hladké víťazstvo 86:60. „Toto víťazstvo ma veľmi potešilo. Je treba vyzdvihnúť to, že sme v tomto zápase dali šancu dvom mladým nádejným kadetom z liahne 1.BKD Michalovce. Aj Sklár, aj Janošov mladší sa uviedli dobre, na palubovke odohrali svoj štandard a do družstva tak dobre zapadli,“ skonštatoval na margo siedmeho víťazstva v súťaži prezident 1. BKD Michalovce Ladislav Janošov. Aktuálny líder druhej basketbalovej ligy skupina Východ sa v tomto roku predstaví súťažne ešte dvakrát. Najskôr tento víkend odohrajú jeho hráči zápas v Košiciach proti UVLF a jesennú derniéru absolvujú počas víkendu 20.-21. decembra, kedy na domácej pôde privítajú v zemplínskom derby Humenné.

Ženy prehrali na Tydame

Tydam Košice – 1.BK D Michalovce 81:42 (36: 21)

Štvrtiny: 22:14, 14:7, 24:12, 21:9

Strelci: Prisčáková 11, Kuráňová 8, Gazdová a Harmanová po 6, Sabovčíková 4, Hujdičová 3, Naščáková a Ďuríková po 2.

Michalovčanky cestovali na pôdu druhého celku tabuľky s malou dušičkou, keďže pre neúčasť viacerých hráčok musel tréner Ladislav Janošov využiť aj kadetky, pre ktoré to bol krst ohňom v ženskej lige. „Ten zápas ináč, ako našou prehrou, skončiť nemohol. Napriek vysokej prehre som však presvedčený, že priniesol aj pozitívne momenty,“ rozhovoril sa tréner ženského družstva, ktorému v Košiciach z rôznych príčin chýbali Lipková, V. Vargová, Jurašková, Fiedlerová, Andrejčíková, Regendová či Kunková. Kvarteto Priščáková, Harmanová, Kuráňová a Ďuríková teda muselo doplniť ďalšie kvarteto kadetiek Gazdová, Sabovčíková, Hujdičová, Naščáková. Aj napriek tomu sa ženy 1. BKD držali až do zranenia najlepšej hráčky na ihrisku Priščákovej. Jej skúsenosti v drom polčase výrazne chýbali a jej absencia pomohla domácim k vyššiemu víťazstvu. „Potom, čo sa zranila Priščáková sme museli pristúpiť k tomu, že naše kadetky dostanú výraznejšiu minutáž, na akú boli doteraz zvyknuté. Naša neskúsenosť sa prejavila v obrane, kde sme skúšali systém, ktorý ešte dievčatá nepoznajú a logicky tak mal súper ľahšiu cestu k nášmu košu,“ poznamenal Ladislav Janošov, ktorý následne dodal. „Pozitívom  hry našich  mladých dievčat bolo, že činnosti, ktoré sme od nich očakávali, plnili veľmi dobre. Je potrebné ich pochváliť za neutíchajúcu bojovnosť v celom zápase a vyzdvihnúť skutočnosť, že každá v tomto zápase bodovala.“ Ženy 1. BKD Michalovce, ktoré sú po piatich odohratých zápasoch s bilanciou jednej výhry a štyroch prehier na piatom mieste tabuľky, sa v tomto kalendárnom roku predstavia už iba raz, keď počas víkendu 13.-14. decembra v domácej telocvični GPH privítajú celok ŽBK Rožňava.

JUNIORI

Juniori 1. BK hravo zdolali Kežmarok, na favorita však nedorástli

Dva zápasy najvyššej juniorskej Extraligy odohrali aj juniori 1. BK Michalovce. Tí sa na domácej pôde predstavili po mesiaci a pol. V dvojzápase mali rozdielnych súperov. Najskôr v sobotu nastúpili proti Kežmarku, ktorý uzatvára ligovú tabuľku a potom si v nedeľu zmerali sily s jedným z favoritov súťaže Spišskou Novou Vsou.

1.BK Michalovce - Kežmarok 107:22 (63:8)

Štvrtiny: 31:4, 32:4, 16:6, 28:8

Zostava a strelci 1.BK: Jevočin 38, Skvašik 26, S. Kováč 20, M. Laurinčík 10, Novakovský 9, Jankaj, Hospodár 2, Chrobák 2, Štec.

V zápase proti tímu zo spodku tabuľky mali domáci uľahčenú pozíciu, keďže hostia pricestovali do Michaloviec iba s piatimi hráčmi. Mladí Orli rozhodli o svojej výhre už v prvom polčase, po ktorom viedli 63:8. Ani v druhom dejstve však nedali nohu z plynu a odmenou bola pre nich vysoká výhra 107:22. Svojich fanúšikov teda potešili stovkou v koši súpera. „Chlapci podali výborný výkon, či už v obrane, alebo v útoku. So súperom, ktorý k nám prišiel v oklieštenom zložení, sa vôbec nemaznali a dosiahli zaslúžené víťazstvo. Nadpriemerný výkon podal Jankaj, no pochvalu za víťazstvo si zaslúžia všetci hráči,“ zdôraznil na margo vysokého víťazstva manažér 1. BK Peter Biganič.

1.BK Michalovce - Spišská Nová Ves 60:82 (34:38)

Štvrtiny: 19:15, 15:23, 13:23, 13:21

Zostava a strelci 1.BK: S. Kováč 20, Skvašik 14, M. Laurinčík 11, Jevočin 11, Štec 2, Jankaj 2, Hospodár, Novakovský, Chrobák, Podžuban.

Na mladých Michalovčanov čakal v nedeľu súper z iného súdka. Spišiaci sú totiž dlhodobo baštou basketbalu na východnom Slovensku a aj preto boli v tomto dueli favoritom. Orli sa ale súpera nezľakli a hlavne v prvom dejstve mu kládli obrovský odpor. Navyše takmer celý prvý polčas boli vo vedení, ktoré stratili až v jeho samom závere. V tretej a štvrtej štvrtine im však došli sily a súperovi nakoniec podľahli hladko 60:82. „Treba povedať, že dvadsaťdva bodová prehra je pre náš tím až príliš krutá. Chlapci sa snažili, no došli nám sily, čo súper, ktorý mal na lavičke väčšiu kvalitu okamžite využil. Naši mládenci sa ale za predvedený výkon hanbiť nemusia, pretože si myslím, že solídne zaplnené hľadisko videlo dobrý a dramatický duel,“ uviedol Peter Biganič.

V priebehu polčasovej prestávky pripravili domáci vystúpenie freestylovej skupiny HAND UP CREW. Trojčlenná skupina previedla jedinečné spojenie basketbalového a futbalového freestylu. „Predviedli zaujímavý spôsob pohybovej aktivity spojením zaujímavých trikov, kúskov a žonglovaním s loptami. Vystúpenie bolo doplnené o dynamickú hudbu a obsahovalo spoločné vstupy s choreografiou. Aktéri použili rozličné rekvizity a zapojili aj mladého hráča, ktorý v komickej scénke hľadal stratenú loptu,“ uviedol manažér 1. BK Michalovce, po ktorého nápade táto trojica mohla ukázať v Michalovciach svoje umenie. „Myslím si, že boli spestrením duelu a aj oni prispeli k tomu, že diváci mali veľmi príjemné basketbalové popoludnie.“  Mladí Orli sa v tomto roku v juniorskej Extralige predstavia ešte raz, konkrétne v nedeľu 14. decembra v Žiline. Doma ich uvidíme až v novom roku, keď v prvý víkend roku 2015 privítajú najskôr v sobotu 3. januára Svit a v nedeľu Liptovský Mikuláš. Základnú časť následne ukončia ďalším domácim zápasom s Humenným.