files/65s4vnx8w5em2jd5.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| MSKS| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Podporia diváci Imaginácie aj finančne?

Košické Staromestské divadlo Petra Raševa získava na 6. ročník plenérového multižánrového divadelného predstavenia Imaginácie finančné prostriedky z netradičného zdroja - formou crowdfundingu, teda oslovením širokého počtu ľudí so žiadosťou o podporu.

Crowdfunding môže mať viacero podôb. Najtradičnejšou sú finančné zbierky charít a neziskových organizácií. Digitálna doba však vtisla crowdfundingu novú tvár. Dnes sa s týmto pojmom môžeme najčastejšie stretnúť na špecializovaných portáloch.

Formou crowdfundingu sú najmä v zahraničí financované napríklad kultúrne udalosti, charitatívne projekty, technologické inovácie, start-upy, festivaly, nové albumy kapiel a mnoho ďalších vecí, ktoré považuje široké publikum za atraktívne. Na slovenské pomery je táto forma získavania prostriedkov na organizovanie podujatí novátorská.

Rozhodnutie financovať tohtoročné Imaginácie práve takouto formou vysvetľuje autorka konceptu a umelecká riaditeľka Staromestského divadla Petra Raševa Ľuba Blaškovičová: „Rozhodli sme sa tak, pretože všetky tradičné formy sme vyčerpali. Napísali sme žiadosti na všetky dostupné grantové schémy a veríme, že časť pokryjú. Imaginácie sú ale veľký a náročný projekt, ktorý sa musí financovať viaczdrojovo. Nakoľko niektorí z našich doterajších sponzorských partnerov majú v tomto roku iné priority, bolo jasné, že ak chceme pokračovať v Imagináciách, musíme hľadať iné možnosti.

Podľa Ľ. Blaškovičovej sú Imaginácie svojím spôsobom charitatívne podujatie, pretože kultúrne obohacujú aj ľudí, ktorí nemajú možnosti dostať sa do divadla, či do filharmónie. Dávajú im možnosť silného a emotívneho zážitku.

Som presvedčená, že ľudia sú otvorení darcovstvu a zbierkam. Dôkazom je aj množstvo televíznych projektov, prostredníctvom ktorých sú ľudia ochotní prispieť na zmysluplnú vec,“ vysvetľuje Ľ. Blaškovičová a dodáva: „Je to experiment pre nás všetkých a spätná väzba. Mnohí realizátori podujatí argumentujú, že ľudia to chcú a páči sa im to. To je aj náš argument. Za zamyslenie stojí aj otázka, či to nie je len naše hlboké presvedčenie, že ľuďom by Imaginácie chýbali a preto sa ideme už pár rokov potrhať, len aby sme zohnali financie. Asi je naozaj načase, aby si ľudia začali vážiť prácu niekoho iného, aby pochopili, že nie všetko prichádza samé na tanieri a kultúra tiež nie je zadarmo. A ak diváci neplatia vstupné, mohli / či mali ? / by prispieť iným spôsobom. Za päť rokov videlo Imaginácie približne 90 000 divákov. Ak by každý návštevník zaplatil 2 eurá, tak pokojne môžeme inscenovať 2–3 roky ďalšie predstavenia.

Z cieľovej sumy 20 000 € tvoria doterajšie príspevky 12 %. Do konca kampane ostáva približne mesiac. V prípade, že sa stanovený cieľ nenaplní, budú finančné prostriedky prispievateľom vrátené prostredníctvom portálu. Crowdfundingová kampaň na Imaginácie prebieha na internetovom portáli HITHIT.sk 

Ľudia môžu prispieť rozličnými sumami od 10 po 5 000 eúr a za svoje finančné príspevky majú možnosť získať rôzne benefity.

 

Čo je to crowdfunding

Pojem sa skladá zo slov crowd (dav) a funding (financovanie). Ako to funguje? Organizátor si stanoví sumu, ktorú chce získať a svoju myšlienku pretaví do napísaného projektu.Ten uverejní na jednom z crowdfundingových serverov, pridá ilustračné fotografie a odmeny, ktoré prispievateľ získa, ak sa rozhodne projekt podporiť. Za sumu, ktorou prispel, spravidla získa atraktívny benefit, takže ide o vzájomný barter - výmenu. Ak projekt získa sumu, ktorú si na začiatku stanoví - je úspešný. Ak sa mu ju nepodarí dosiahnuť v plnej výške - väčšinou nedostane nič a príspevky sa vracajú podporovateľom. Je to nástroj na to, aby sa nefinancovali projekty, ktoré nebudú dokončené.

 

O Imagináciách

Imaginácie sú multižánrové site-specific predstavenie, ktoré využíva jedinečnú atmosféru parkov či mestskej scenérie. Imaginácie vťahujú divákov do sveta fantázie a čarovného sveta snov pomocou vzdušnej akrobacie, tanca, live spevu, hudby, fireshow, živých zvierat, projekcie, nadrozmerných bábok, choduliarov, žonglérov, ... Na ich príprave a realizácii sa spolupodieľajú špičkoví umelci, ale aj remeselníci a zberatelia či športovci z celej Európy. Nie je to tradičný festival. Nie sú to hotové predstavenia, ktoré sú už odskúšané a x-krát odohrané.

Finálne dielo vzniká na workshopoch a skúškach stovky učinkujúcich počas 10-dňového pobytu v Košiciach. Čo rok, to nový príbeh. Je to ucelené predstavenie, v ktorom diváci putujú nočnými scénami spolu s umelcami a emotívnym príbehom.

 

Imaginácie v číslach

  • 5 ročníkov: 5 rôznych silných príbehov, 19 predstavení v 4 mestách
  • dĺžka nočného predstavenia: 90 – 110 min.
  • hrací priestor: cca 1 km2
  • počet pódií: 8 – 13
  • počet každoročne účinkujúcich umelcov: 80 – 100
  • počet divákov za 5 rokov: viac ako 90 000
  • doteraz sa zúčastnili účinkujúci z 8 krajín Európy a Japonska

 

Staromestské divalo Petra Raševa

Staromestské divadlo Petra Raševa je voľným združením umelcov, divadelníkov, priaznivcov a milovníkov divadla. Vzniklo koncom roku 1997 ako odpoveď profesionálnych umelcov na nezmyselnú divadelnú „transformáciu“ vtedajšej vlády a ich potrebu slobodnej divadelnej a umeleckej tvorby. Svojou doterajšou tvorbou dokázalo osloviť široké vrstvy divákov. Okrem pôvodných diel pre dospelých, vytvorilo aj inscenácie pre deti a mládež. Na podporu svojej činnosti založilo vo februári 1999 Občianske združenie. Koordinátorkou, manažérkou, ale aj dramaturgom a riaditeľkou projektov je herečka Ľuba Blaškovičová. Po úmrtí zakladateľa Petra Raševa (2008) sa stala aj jeho umeleckou riaditeľkou a štatutárkou. Divadlo má za sebou 10 ročníkov úspešného Festivalu nezávislých divadiel a organizuje na Slovensku ojedinelý projekt plenérového open-air predstavenia – Imaginácie.
Uverejnené: 08.04.2015 09:23:50 files/odnunnsmhw3sdkhs.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.