Iuventa skončila druhá, prvé miesto obhájilo Baia Mare

Víťazom dvadsiateho druhého ročníka Memoriálu Tomáša Jakubča sa stali hráčky rumunského HCM Baia Mare, ktoré tak obhájili svoj triumf z minulého roka. Výborné druhé miesto obsadili domáce hráčky Iuventy Michalovce, ktoré síce vo svojom treťom vystúpení na turnaji podľahli maďarskému DVSC Debrecen 29:32 (14:18), na napokon skončili na striebornej pozícii, pred takisto dvojbodovými Debrecenom a chorvátskym RK Podravka Vegeta Koprivnica.

Michalovské hádzanárky sa po sobotňajšej prekvapivej výhre dostali do boja o druhú priečku na turnaji. K jej potvrdeniu im stačilo v poslednom svojom zápase zdolať Debrecen. V zápase síce podali najhorší výkon na turnaji, keď súperili nielen s popredným maďarským tímom, ale hlavne so sebou a svojou koncovkou, no napokon výborné druhé miesto na turnaji aj získali. Poďme ale pekne po poriadku...

Lepší úvod do zápasu mal maďarský Debrecen. Jeho hráčky v sobotu v zápase s Baia Mare aj napriek tesnej prehre zanechali výborný dojem a v predvedenom výkone pokračovali aj proti domácemu výberu. Maďarky v prvom dejstve ani raz neprehrávali. Hneď na úvod sa rýchlo ujali vedenia, keď ich nová posila Maria Garbuz, ktorá prišla z tímu ruského majstra Rostov na Done, dávala na 3:1. Iuventa síce odpovedala Rebičovou s včerajšou hráčkou dňa Habánkovou, no už vtedy sa začínal ukazovať najväčší problém Iuventy v nedeľňajšom zápase – koncovka. Michalovčanky síce držali krok s Debrecenom aj v jedenástej minúte, kedy bolo 6:6, no to bolo naposledy, čo bol stav vyrovnaný. Následne totiž DVSC, ktorý ťažil z výbornej obrany, z ktorej trestal chyby domácich hráčok, gólovo odskočil. Keď bolo v 19. minúte po góle Kitti Kudor 13:8 v prospech maďarského tímu, zobral si tréner František Urban oddychový čas. Aj po ňom však jeho zverenky nezakončovali svoje útoky presne, a tak prvý polčas prehrali o štyri góly – 14:18.

Ani v druhom dejstve sa obraz hry nezmenil. Debrecen hneď na úvod dvakrát skóroval a Iuventa tak prehrávala už 14:20. Následne jej hráčky zdvihli hlavy. Trehubová v 36. minúte znižovala na 16:20, Wollingerová v 43. minúte na 21:24. Michalovčanky v tomto čase ťažili z dobrej obrany, za ktorou stála výborná Adriana Medveďová, no čo ubránili, v útoku zahodili. Aj preto sa obraz toho, čo sa dialo na palubovke nepreniesol aj do celkového skóre. Maďarky si totiž udržiavali niekoľkogólový náskok a vždy, keď to bolo potrebné, gólovo udreli. Tri minúty pred koncom Veronika Habánková znížila na rozdiel dvoch gólov (27:29) a zdalo sa, že Iuventa predsa môže niečo s výsledkom urobiť. Debrecen ale ihneď kontroval dvoma gólmi v rade a definitívne tak zlomil zápas na svoju stranu. V jeho samom závere síce Rebičová opäť znížila na rozdiel dvoch gólov, posledné sekundy ale patrili kanonierke Márii Garbuz, ktorá gólom v posledných sekundách stanovila zápasové skóre na 32:29 v prospech svojho tímu.

Iuventa Michalovce - DVSC Debrecen 29:32 (14:18)

Pok. hody: 6/5 - 0, vylúčené: 1 - 4. Rozhodovali: Opava a Válek (obaja Česká republika) - 600 divákov.

IUVENTA:  Lafuente, Gubiková, Medveďová - Holešová 1, Kišiková, Rebičová 4, Soročinová, Perederyj 5, Habánková 5/4, Barátová, Nagyová 2, Wollingerová 3, Dziurová 2, Bajčiová 2, Černovová, Trehubová 4/1, Levčenko 1.

DVSC: Horváth-Pásztor, Víg, B. Kiss - Szilágyi 2, Varsányi, O. Kiss, Despotović 6, Slakta 3, Kelemen 3, Garbuz 5, Palma, Sirián 3, Klikovac 3, Marincsák, Kudor 7.

Ďalšie výsledky turnaja:

Iuventa Michalovce - HCM Baia Mare 30:32 (16:18), DVSC Debrecen - RK Podravka Vegeta Koprivnica 23:28 (13:14), Iuventa Michalovce - RK Podravka Vegeta Koprivnica 29:22 (16:14), HCM Baia Mare - DVSC Debrecen 28:27 (15:17), HCM Baia Mare - RK Podravka Vegeta Koprivnica 27:23 (13:13)

2

Najlepšia hráčka / best player: Kitti Kudor (DVSC Debrecen)
Najlepšia strelkyňa / best scorer: Marijeta Vidak (RK Podravka Vegeta Koprivnica, 21 gólov)
Najlepšia brankárka / best goalkeeper: Raquel Alvarez Lafuente (IUVENTA Michalovce)
Najsympatickejšia hráčka / Miss of tournament: Adriana Nechita (HCM Baia Mare)