Dvojnásobný víťaz si chce budúci rok dobehnúť po hetrik

Jeden z najstarších maratónov na Slovensku, Podvihorlatský, v nedeľu 1. mája napísal už svoju tridsiatu druhú kapitolu. S nástrahami trate sa rovnako ako minulý rok najlepšie vysporiadal Trnavčan Tomáš Kopčík. Ten triumfoval časom 2:47:10 systémom štart - cieľ.

Podvihorlatský maratón má v roku 2015 a 2016 rovnakého víťaza - Tomáša Kopčíka

Rekord maratónu 2:21:26, ktorý zabehol Peter Polák ešte v roku 1986, teda opäť odolal. Kopčík síce za ním zaostal o viac ako dvadsať minút, no aj tak bol so svojím druhým prvenstvom na tomto maratóne veľmi spokojný. „Počas celých pretekov som nemal žiadnu krízu. Od začiatku som viedol a celé to tak kontroloval. S víťazstvom som veľmi spokojný,“ poznamenal po dobehnutí do cieľa víťaz 32. ročníka Podvihorlatského maratónu, ktorý si chce budúci rok dobehnúť po víťazný hetrik. „Tento maratón je mojim najobľúbenejším a keď budem zdravotne v poriadku, určite prídem aj budúci rok,“ dodal 48-ročný pretekár z Trnavy. Ten zvíťazil s vyše trinásťminútovým náskokom pred Ukrajincom Orestom Babjakom, tretiu priečku obsadil Vladislav Lipovský zo Strážskeho. Zaujímavosťou je, že trojica prvých pretekárov súťažila v kategórii od 40 do 49 rokov, najlepší v kategórii od 18 do 39 rokov bol štvrtý Richard Stohl z Vranova. Najlepšou ženou bola Danica Božová zo Svitu, ktorá dobehla ako dvadsiata druhá v poradí.

Na štart pretekov sa tentoraz postavilo vyše troch stoviek bežcov

Súčasťou Podvihorlatského maratónu, ktorého štart aj cieľ bol znova pred michalovským mestským úradom, bol opäť aj Michalovský polmaratón. Ten sa uskutočnil už po pätnásty krát. Z triumfu sa tešil Košičan Erik Repák, ktorý zabehol trať za 1:18:50. Repák triumfoval pred Andrejom Ivanovom a ďalším Košičanom Erikom Onofrejom. Pri ženách bola najrýchlejšia Andrea Grendová z Revúcej, ktorá triumfovala pred Michalovčankami Annou Čorejovou a Katarínou Papšíkovou.

Okrem dvoch už tradičným podujatí sa v nedeľu prvého mája uskutočnil aj prvý ročník polmaratónskej štafety. Jej trať bola obdobná, ako pri polmaratóne. Do súťaže sa nakoniec prihlásilo 22 družstiev. Najúspešnejším bol Team DNF v zložení Michal Červeňák, Dominik Orenčák, Samuel Brecko, Lukáš Šalata.

Predzvesťou štartu bežeckých pretekov bolo pred michalovským mestským úradom zapálenie olympijského ohňa v súvislosti s letnými olympijskými hrami v brazílskom Rio de Janeiro. Oheň spolu zapálili primátor mesta Viliam Zahorčák a predseda michalovského olympijského klubu Jozef Uchaľ. Následne sme mohli byť svedkami štafety s olympijským ohňom, v ktorej figuroval napríklad bežecký tréner Gabriel Valiska a športová redaktora RTVS Oľga Hamadejová, či kickboxerský slovenský šampión Michal Stričík.