Iuventa rozbila Kisvárdu a po desiatich rokoch je znova víťazom Memoriálu T. Jakubča

Hádzanárky michalovskej Iuventy zvíťazili v záverečnom stretnutí na 23.ročníku Memoriálu Tomáša Jakubču nad nováčikom najvyššej maďarskej súťaže KKC Kisvárda presvedčivo 34:25 (18:9) a v celkovom súčte si pripísali prvenstvo na turnaji. Podarilo sa im to po desaťročnej prestávke a s piatimi triumfmi na tomto turnaji sú zároveň aj jeho rekordérmi. Dievčatám blahoželáme a veríme, že úspešné budú aj o týždeň na turnaji v rumunskom Romane. Na druhej priečke skončil ruský vicemajster z Rostova na Done, tretiu obsadila Kisvárda a na poslednom mieste končí bez zisku bodu poľský majster MKS Selgros Lublin.

Osud to zariadil tak, že práve medzi menej favorizovanými tímami sa rozhodovalo o víťazovi 23. ročníka Memoriálu Tomáša Jakubča. Viac po triumfe túžili Michalovčanky, ktoré výborne vstúpili do zápasu. Začali štvorgólovou šnúrou a po presnom zásahu Levčenkovej viedli v šiestej minúte 4:0. Až potom sa Kisvárde podarilo prekonať skvelo chytajúcu Lafuenteovú, no aj v ďalších minútach hry mala navrch Iuventa. Tá oproti sobote výborne bránila a z kvalitnej defenzívy následne jej hráčky podnikali rýchle kontry do otvorenej obrany súpera. Keď sa po jednom z brejkov presadila v deviatej minúte Levčenková, zobrala si lavička Kisvárdy za stavu 2:7 oddychový čas. Ten Maďarkám nepomohol, keďže s chuťou hrajúca Iuventa súkala jeden gól za druhým. V šestnástej minúte dávala Sofia Nagyová na 12:4, v 22. minúte bolo po góle Dubovcovej už 15:6. Deväťgólový rozdiel ostal až do konca polčasu, v ktorom Michalovčanky viedli 18:9.

Ani v druhom dejstve sa obraz hry nezmenil. Domáce hráčky naďalej dobre bránili, navyše viackrát sa zaskvela aj brankárka Lafuenteová. Nečudo tak, že náskok Iuventy sa nieže skracoval, ale dokonca narastal. Tá už po troch minútach druhého dejstva vyhrávala po góle Levčenkovej prvýkrát v zápase o desať gólov (20:10), krátko pred začiatkom poslednej štvrťhodiny bol rozdiel v skóre po presnom zásahu Vladimíry Bajčiovej už pätnásťgólový (28:13). V záverečných minútach poslal tréner Urban na ihrisko hráčky z lavičky. Možno aj to zapríčinilo, že Kisvárda začala mierne skracovať náskok domácich, no tie nakoniec vyhrali aj tak presvedčivo o deväť gólov 34:25 a po desiatich rokoch sa zaslúžene stali opäť víťazom domáceho turnaja.

Michalovce - Kisvárda 34:25 (18:9 )

Pok. hody: 1/1 - 4/2, vylúčené: 5 - 4. Rozhodovali: Cibere a Richvalský - 300 divákov.

IUVENTA: Lafuenteová, Medveďová - Černovová 3, Holešová, Kišíková 1, Rebičová, Nagyová 2, Habánková 1, Levčenková 7, Dubovcová 5, Štefániková 1, Wollingerová 3, Dziurová 2, Bajčiová 3/1, Schusterová, Perederyjová 6.

KKC: Scholtz, Puscas - Dudás 2, B. Bíziková 4/1, Gedroit 1, Gidai 2, Vukojevič 1, Szabó 1, Mihovič 1, Tárjanyi 2, Smid 1, Hejjas 3, Major, Lévai 5/1, Biró, Umanec 2.