Epidémia osýpok na dolnom Zemplíne pokračuje rovnako ako mimoriadna situácia, ktorú v tejto súvislosti vyhlásili minulý týždeň pre okres Michalovce. Od začiatku mája tam do 13. júla evidujú 200 prípadov osýpok, z toho 112 je laboratórne potvrdených. Do 11. júla bolo chorých 170.
Ako TASR informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, v okrese Michalovce zaznamenali 194 ochorení, z toho 103 priamo v meste na Mlynskej ulici. Väčší počet chorých (28) hlásia aj z mesta Veľké Kapušany. V susednom Sobranskom okrese ich evidovali šesť. "Hospitalizácia bola doposiaľ potrebná u 160 osôb. Z celkového počtu ochorení sú štyri importované z Veľkej Británie a deväť profesionálnych. U ôsmich detí bolo ochorenie komplikované zápalom pľúc," priblížila Račková. Nakazení sú ľudia od 0 do 54 rokov, najviac (45) je ich však v skupine 15 až 19 rokov a tiež päť až deväť (39 prípadov). "Úmrtie na osýpky nebolo evidované," doplnila s tým, že vo vykonávaní protiepidemických opatrení naďalej pokračujú.
Ako TASR informoval Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia, ktorá prevádzkuje aj michalovskú nemocnicu, na tamojšom infektologickom oddelení bolo do pondelkového rána hospitalizovaných spolu 27 pacientov s osýpkami, z toho bolo osem dojčiat. Chorí sú podľa jeho ďalších slov zo starých ohnísk, a to Mlynskej ulice v Michalovciach a Čičarovskej ulice vo Veľkých Kapušanoch. "Pribudli nové ohniská: Krišovská Liesková, Kačanov, Iňačovce (všetko okres Michalovce, pozn. TASR)," doplnil. Ochorenie u pacientov prebieha podľa hovorcu štandardne, zatiaľ bez väčších zdravotných komplikácií. Ako ďalej uviedol, doteraz nebolo z kapacitných dôvodov nutné pristúpiť k prekladu pacientov na ďalšie spádové oddelenia v Prešove alebo Košiciach. "Sme však pripravení aj na tento scenár," skonštatoval. Prísny zákaz návštev v nemocnici platí aj naďalej.
Dôvodom minulotýždňového vyhlásenia mimoriadnej situácie v okrese Michalovce zo strany prednostky tamojšieho okresného úradu bol veľký nárast pacientov chorých na osýpky. Krízový štáb, ktorý v tejto súvislosti zasadal v meste, prijal viaceré opatrenia na zamedzenie šírenia tohto vysoko kontagiózneho ochorenia. Patrí medzi ne monitoring polície, zrušenie hromadných podujatí v meste a lokalitách, ktoré sú ohniskami nákazy, či asistencia polície pri očkovaní, ale aj zabezpečenie jeho výkonu. Očkovať by sa mali aj zamestnanci štátnej a verejnej správy a miestnej samosprávy. Zaistiť sa má tiež preprava infikovaných osôb sanitkami. Ako pre TASR potvrdila prednostka Okresného úradu v Michalovciach Jana Cibereová, všetky prijaté opatrenia sú už v platnosti, ich kontrola prebehne počas najbližšieho zasadnutia krízového štábu, ktorý sa uskutoční v stredu (18.7.). "Na základe aktuálnej situácie sa rozhodne, či zostanú v platnosti alebo sa zrušia, prípadne rozšíria," spresnila. Pripomenula, že zákaz hromadných podujatí sa vzťahuje na mestá Michalovce, Veľké Kapušany a obce Trhovište, Zemplínska Široká, Kapušianske Kľačany, Vrbnica a Iňačovce.
TASR