Iňačovská studňa hostila tohto roku tretí ročník výtvarného plenéra s názvom IŇAČOVSKÁ STUDŇA – STUDŇA VO VTÁČOM RAJI. Aj keď sa všetko minulý piatok (podotýkam trinásteho) vďaka rannej prietrži mračien zdalo byť zmarené, napokon sa počasie umúdrilo a plenér sa mohol uskutočniť. Organizátorom tejto akcie bolo občianske združenie POZDRAV.
Uprostred poľa
„Hlavná myšlienka plenéra, aj keď sa to možno nezdá, je zameraná na ekológiu a prírodu ktorá tu funguje. Plenér vznikol pri rekonštrukcii iňačovskej studne, ktorá mala veľký význam v časoch, keď po okolitých pasienkoch pásli dobytok a tá slúžila na jeho napájanie. Studňu začali rekonštruovať v roku 2008. S rekonštrukciou začala obec Iňačovce. V roku 2009 ju dokončila neformálna skupina „Žurav“, čo je v miestnom nárečí názov pre pohyblivú časť váhadlovej studne tzv. váhadlo, stojace na konštrukcii nazvanej socha. Žurav je tiež miestny názov pre žeriava popolavého, najvyskytovanejšieho druhu žeriavov v tomto okolí, vysvetľuje nám otec celej myšlienky plenéra a predseda o.z. POZDRAV, Jozef Olšavský. Studňa pri ktorej sa výtvarníci zišli, je situovaná v poli za obcou Iňačovce.
Maľovali prírodu
Tejto nielen výtvarnej akcie sa zúčastnila skupina ľudí zo združenia pre duševné zdravie s názvom INTREGRA a maliari zastupujúci prešovský región. „Projekt je ponímaný ako integračný, v ktorom sa prepájajú aktivity umelcov výtvarníkov s aktivitami ľudí s určitým zdravotným postihom“, píše sa v informačnom bloku venovanom tejto akcii. Celý plenér trval dva dni, bol sprevádzaný ľudovými piesňami speváckej skupiny POZDRAVANKA. Výstupom tohto podujatia bude výstava výtvarných diel v galérii Zemplínskeho osvetového strediska v utorok 17. augusta 2010, tak ako tomu bolo aj pominulé roky. S obrazmi zo všetkých ročníkov by sa chceli prezentovať aj na výstave v Bratislave, z ktorej peňažný výťažok by mal poputovať na výsadbu Lužných lesov vo výtvarných obrazcoch viditeľných z leteckého pohľadu. (Michal Demko)