files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

V michalovskej nemocnici vlani prekročili hranicu 1000 pôrodov

V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa počas minulého roka narodilo 1048 detí a nemocnica tak prekročila tisícovú hranicu pôrodov. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a 13 mamičkám sa narodili dvojičky.

Zatiaľ čo v posledných rokoch sa počty pôrodov šplhali tesne pod tisícku (949 pôrodov v roku 2015, 967 pôrodov v roku 2016, 958 pôrodov v roku 2017), minulý rok ich bolo 1035. Tisícim novorodencom sa stala malá Sofia, ktorá sa v decembri narodila 35-ročnej mamičke Adriáne z Michaloviec ako jej prvé dieťatko. Nemocnica mamičku potešila aj malým darčekom. V michalovskej nemocnici sa minulý rok narodilo 537 chlapcov, dievčat bolo 511. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, aké rodičia dávali svojim novorodencom, boli Ema, Anna a Sofia. U chlapcov zase dominovali mená Tomáš, Lukáš a Samuel.

A hoci každý z pôrodov je pre zdravotníkov v nemocnici výnimočný, na jeden si spomínajú aj po dlhých týždňoch. Mamičku s bábätkom sa im totiž podarilo zachrániť v poslednej chvíli. „Na oddelenie prišla mamička v 32. týždni tehotenstva a so silným krvácaním. Mala abrupciu, teda predčasné odlúčenie placenty od steny maternice. Bábätko sa narodilo doslova v poslednej minúte. Tešíme sa, že našťastie všetko dobre dopadlo a obaja sú dnes v poriadku a zdraví,“ hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Stanislav Filkor.

Namiesto sály pôrodné izby
Michalovská pôrodnica sa stala koncom roka 2017 súčasťou novopostavenej nemocnice novej generácie. Pôrodné boxy nahradili v novej pôrodnici štyri moderné pôrodné izby s vlastným sociálnym zariadením, kde prebieha celý pôrod, keďže sú vybavené ako plnohodnotné pôrodné sály. Rodička sa tak nemusí nikam presúvať a izba poskytuje mamičkám komfortné a intímne prostredie. Na pôrod sa tiež môže pripravovať za prítomnosti blízkych osôb, či už partnera, matky alebo duly.  Ak sa nevyskytnú komplikácie, mamičku prevezú po pôrode už rovno na štandardnú izbu. V prípade komplikácií je ihneď vedľa pôrodných izieb sekčná/operačná sála. Izby pre pacientky sú maximálne dvojposteľové s vlastným sociálnym zariadením, televízorom a wifi. Na nadštandardných izbách majú mamičky aj mikrovlnnú rúru, chladničku či rýchlovarnú kanvicu.

V nemocnici môžu mamičky absolvovať aj predpôrodnú prípravu, počas ktorej sa dozvedia, ako sa dobre pripraviť na pôrod i ako sa o bábätko správne starať. Priestory na kurz nemocnica vlani zrekonštruovala. Predpôrodnú prípravu minulý rok absolvovalo 75 mamičiek. V spolupráci s zdravotníckym tímom majú ženy aj možnosť vytvoriť si individuálny pôrodný plán, minulý rok to využilo 15 mamičiek. Nemocnica realizuje tiež rooming-in systém, bábätko je teda počas šestonedelia na izbe s mamičkou, počas pôrodu poskytuje muzikoterapiu či aromaterapiu a rodičky môžu využiť aj fit loptu. Tento rok nemocnica plánuje počas pobytu mamičky na oddelení začať poskytovať aj laktačné poradenstvo s certifikovanými sestrami.Uverejnené: 11.01.2019 10:25:03 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.