Tak, ako každý, aj tento rok Hvezdáreň v Michalovciach pripravila už 19. ročník Letného astronomického praktika, ktorého sa zúčastnili piati členovia Astroteamu vo veku od 15 do 25 rokov. Účastníkmi podujatia mohli byť len aktívni a skúsení pozorovatelia meteorov. Astronomické praktikum sa konalo vo Vinnom a boli ubytovaní na Základnej škole s Materskou školou F.J. Fugu.
Nočná obloha im dopriala vidieť meteority Perzeidy
Počasie im vcelku prialo, a tak mohli pozorovať nočnú oblohu počas piatich nocí. Sledovali ju pomocou ďalekohľadu, reflektoru 125/1250 mm Celestron Nexstar 5SE so systémom nastavovania GOTO, na pozorovanie Deep Sky objektov. Taktiež sa venovali vizuálnemu pozorovaniu meteorov –Perzeíd, čo aj bolo ich hlavným cieľom. Podarilo sa im získať 791 záznamov o prelete 495 meteorov, z ktorých bolo 382 Perzeíd. Pozorovali ich viac, ako 37 hodín čistého času. „Počasie nám vyšlo aj na maximovú noc. V túto noc však už obloha bola menej priehľadná vďaka množstvu vodnej pary. Keďže nov bol 10. augusta, v tomto roku boli na Perzeidy ideálne podmienky. Počtom napozorovaných záznamov o meteoroch sa toto praktikum zaradilo medzi tie úspešné“, povedal samostatný odborný pracovník – astronom, RNDr. Zdeněk Komárek. Astroteam mal možnosť vidieť aj záblesky družíc iridium a prelety stanice ISS podľa pripravenej predpovede z Internetu. Počas voľného času si pozreli dobrý film, zahrali stolný tenis či kúpali sa vo Vinianskom jazere. Astronóm Komárek na záver dodal, že praktikum bolo úspešné, splnilo všetky ciele, očakávania a verí, že sa takto opäť stretnú o rok.
Hvezdáreň má svoj Astroteam
K observatóriu patrí 28 členný tím amatérskych astronómov, nazvaných Astro Team Michalovce. Sú to jedni z najlepších astronómov amatérov na Slovensku, majú výborné vedomosti z teoretickej a praktickej astronómie. Jeho členovia pochádzajú nielen z mesta, ale aj okolia Michaloviec. Pracujú v odboroch astronómie ako sú meteory, objekty hlbokého vesmíru, hviezdy, planéty, astrofotografia a iné. Prispievajú do databázy Medzinárodnej Meteorickej Organizácie (IMO).
Čo ich čaká v najbližších dňoch
26. septembra sa hvezdáreň vydá na „Cestu Slnečnou sústavou“, ktorá sa koná na Hrádku od 10. – 14. hod.. Pre záujemcov astronómie začnú od 22. septembra astronomické krúžky. Takisto od septembra budú sprístupnené večerné pozorovania pre širokú verejnosť. Michalovská hvezdáreň myslí aj na školy, a tak pre ne, ako každý rok, pripravuje prednášky a exkurzie. Všetky potrebné a podrobné informácie nájdete na stránke www.hvezdaren-mi.sk.
Martina Králiková