files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

V. Zahorčák: Posledné športové úspechy ukazujú, že mestom športu nie sme iba na bilboardoch

Michalovce sa už štvrtý mesiac môžu pýšiť honorom Európske mesto športu. Aké boli prvé tri mesiace a aké má mesto plány do tých ďalších deviatich? Hlavne to je súčasťou prvej časti rozhovoru s primátorom mesta Viliamom Zahorčákom, s ktorým sme sa porozprávali v našej rubrike „Rozhovor na týždeň“.

Pán primátor, máte za sebou prvé tri mesiace z obdobia, kedy sa mesto môže pýšiť honorom Európske mesto športu. Ako ich hodnotíte?

„Hodnotiť to musíme iba pozitívne. Podujatia, ktoré sme chceli realizovať za tento čas sa uskutočnili a prebehli bez väčších problémov. Splnili sme teda to, čo sme chceli. Samozrejme, tešia ma aj úspechy našich športovcov, ktoré boli dosiahnuté za tri mesiace nášho „panovania“. Potvrdzuje to len, že športu sa v Michalovciach darí. Ja som hneď v úvode roka menoval tím ľudí, ktorí sú za projekt Európske mesto športu zodpovední. Každý má na starosti inú oblasť.“

Rok ste odštartovali plesom, na ktorom sa zúčastnili viaceré športové osobnosti. Ako hodnotíte to?

„Bol veľmi dôstojným začiatkom roka, v ktorom Michalovce patria športu. Mali sme tam veľmi zaujímavých hostí. Aj v tomto mohli začať viacerí vnímať, že Michalovce sú európskym mestom športu a nie je to iba na bilboardoch.“

Ukazuje, že to nie je iba fráza. Za prvé tri mesiace. Futbalisti v prvej šestke, hádzanárky zisk dvoch pohárov, hokejisti v Extralige, florbalistky opäť v Extralige...

„Ja som viackrát hovoril a opäť to chcem zdôrazniť. Európske mesto športu by mal byť spúšťačom toho, aby sa šport v danom meste naštartoval. Komisári nám tento titul udelili a my sme sa tým zaviazali, že v tomto smere budeme pokračovať. Nikto nemôže očakávať, že paralelne s tým sa budú dosahovať úspechy. My sami sme si to tak zadefinovali. Chceme ísť ďalej ako išli Košice, Banská Bystrica či Nitra. Oni robili celý rad masových podujatí so snahou zapojiť všetky vekové kategórie do športu. My sme sa zaviazali k tomu, že budeme aj podporovať vrcholový šport a budeme sa snažiť, aby bol úspešný. Samozrejme, vtedy sa ešte nedalo naprogramovať, že to takto bude.“

Tie úspechy ale nie sú zásluha iba týchto troch mesiacov. Je to dlhodobá práca...

„Presne tak! Na budúci týždeň by som tu mal mať zástupcov miest Dubnica nad Váhom a Prešov, ktorí by sa radi informovali, ako robíme šport. Vnímame aj fakt, že konečne sa média o nás začali zaujímať aj v dobrom. Doteraz sa písalo a hovorilo o Michalovciach iba v zlom. Vzbudili sme vo verejnosti záujem a tým prichádza aj záujem médií. Je to ako hovoríte dlhodobá systematická práca. Ja som sa úradu ujal v roku 2006. Šport bol vtedy s výnimkou ženskej hádzanej v obrovskom úzadí. Bol problematický. Jedna z prvých vecí, ktorú sme urobili bola to, že sme do nej vniesli systém. Mojím cieľom bolo, aby sa na odbore školstva zriadil referát, ktorý by sa mal venovať direkt športu. Prvým človekom, ktorý ho viedol bol nebohý Ivan Pšenko. Jedna z prvých úloh, ktorú dostal, bolo vypracovanie koncepcie športu. Aby sme si zmapovali kde šport a infraštruktúra je, a kde by sme to chceli dostať. Koncepciu sme si schválili tuším na desať rokov. Druhým systémovým krokom bolo vytvorenie rady športových klubov. Nie my sme hovorili, čo chceme, ale športové kluby nás informovali o svojich požiadavkách. Pomohli nám k tomu aj regionálne média, ktoré šport začali propagovať. Ja osobne som začal prijímať pri úspechoch športovcov, oceňovať ich. Vzniklo nejaké spoločenské tézum, že šport je niečo, čomu sa oplatí venovať a do čoho sa oplatí investovať finančné prostriedky. Hoci, ešte stále je mnoho ľudí, ktorí si myslia opak... Jedným z prvých našich krokov muselo byť riešenie športovej infraštruktúry. Pamätám sa, ako ma navštívili funkcionári vtedajších druholigových hokejistov, že tento šport je na kolenách. Pamätám si, keď ma navštívili futbaloví funkcionári, že kontrola zo SFZ im povedala, že vtedajšia škvarová tréningová plocha by bola vhodným parkoviskom... My sme sa k tomu postavili tak, že sme začali riešiť tieto problémy. Dnes máme moderný futbalový stánok, do ktorého sme investovali značnú časť našich peňazí. Dnes máme moderný hokejový stánok, do ktorého sme taktiež investovali. Máme modernú Chemkostav arénu a zrekonštruovanú Mestskú športovú halu. Máme moderné tréningové centrum na futbal. Ďalšia oblasť, na ktorú sme bazírovali je investovanie do mládeže.“

Čo je základom úspechov?

„Tým je to, že sa tu vytvoril systém. Dôležité bolo aj to, že sme našli partnerov, ktorí chceli robiť šport a s ktorými sme sa dokázali zladiť. Či to je futbal, hádzaná, alebo hokej. Spoločnosti Scorp a Chemkostav sme zdedili, do hokeja sme postupne dostali spoločnosti Antes, Timoti aj Ingemu. Všetci traja sa podieľali na rozvoji hokeja a na tom, že je tam kde je, majú zásluhu všetci. Boli sme zakaždým neústupčiví, že prioritou bude mládež.“

Akou finančnou čiastkou prispieva mesto na šport?

„To môžeme rozdeliť do niekoľkých častí. Jedna je športová infraštruktúra. Futbalový štadión, zimný štadión a Mestská hala sú pod našim patronátom a my dávame finančné prostriedky na ich chod. Dokopy sme dali niekoľko miliónov, aby štadióny zodpovedali dobe. To ale narátam. Zrejme totiž smerujete otázku na to, koľko dávame do športu? Do futbalu asi 300 000 eur, z toho je 200 000 na mládež. Do hokeja 185 000, sto do Dukly, zvyšok do mládeže. Ďalej podporujeme mládež čiastkou dokopy 210 000. Táto čiastka je výnimkou futbalu. Keď to zhrnieme, celkovo je to asi 600 000 eur ročne. Plus dávame ešte malé dotácie na menšie športy.“

Koľko dávajú na šport iné mesta?

„To nemáme informácie. Nevieme teda, akými čiastkami podporujú iné samosprávy šport.“

Michalovce majú okolo 40 000 obyvateľov. Čo hovoríte na to, že v sezóne 2019/2020 budeme mať v najvyšších súťažiach šesť celkov?

„Z pohľadu diváka je to výborné, z pohľadu primátora ešte lepšie. Šport je podľa mňa najlepšia propagácia mesta. Odkedy hráme prvú futbalovú ligu, informácii o Michalovciach je v médiách viac. Dukla postúpila do Extraligy a hneď sa o Michalovce zaujímajú aj média.“          

Poďme ešte k Európskemu mestu športu. Veľa ľudí sa pýta, aký finančný osoh z toho bude mať mesto?

„Niekto si asi myslel, že vďaka tomuto titulu sem príde obrovské množstvo peňazí z Bruselu. Nie je to ale tak. Je to ocenenie toho, ako samospráva podporuje šport. Je to aj záväzok, že šport budeme podporovať aj naďalej. Benefitom, že sme Európske mesto športu je, že sa ním môžeme oprieť o podporu pri žiadostiach o externé finančné prostriedky predovšetkým na infraštruktúru.“

Čo máte do konca roka ešte v pláne?

„Naplánovaných máme na celý rok zhruba 300 podujatí. Niektoré sú väčšie, niektoré zase menšie. V najbližších mesiacoch tu budeme mať napríklad hokejovú reprezentáciu mužov, majstrovstvá Slovenska mladších žiakov a žiačok v hádzanej, no a stále pracujeme na obnove futbalového turnaja dorastencov.“  

Peter Brendza (druhú časť rozhovoru vám prinesieme cez víkend)



Uverejnené: 05.04.2019 15:50:26 files/mono6o54znw2p6rn.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.