files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

V Košickom a Prešovskom kraji sa zrýchli cestovanie prímestskou dopravou

Košický a Prešovský samosprávny kraj od 1. augusta menia tarify v prímestskej doprave. Cieľom je zrýchliť prepravu cestujúcich, znížiť náklady dopravcov, zatraktívniť platby bezhotovostnými čipovými kartami a zmierniť finančné rozdiely samospráv pri financovaní dopravy. Zároveň sa zavádza jednotný prepravný poriadok.

Košický samosprávny kraj (KSK) a Prešovský samosprávny kraj (PSK) chcú prilákať väčšie množstvo cestujúcich z áut do autobusov. Motivovať ich majú viaceré výhody, ktoré budú mať pri platbe bezhotovostnou čipovou kartou. Okrem toho by sa mala preprava prímestskou dopravou o čosi zrýchliť, nakoľko vodiči by mali stráviť menej času vydávaním mincí či bankoviek. Kratšie státie autobusov na zastávkach bude mať za následok aj vypúšťanie menšieho objemu splodín do ovzdušia. „Rýchla, efektívna a ekologická preprava obyvateľov patrí k našim hlavným prioritám. Dopravcovia preto zavádzajú viaceré výhody, ktoré môžu využívať cestujúci pri platbe bezhotovostnou čipovou kartou. Práve bezhotovostné platby sú dnes environmentálnym trendom, ktorému sa chceme priblížiť. Od zmeny taríf očakávame predovšetkým zrýchlenie cestovania prímestskou autobusovou dopravou a zatraktívnenie tohto druhu dopravy,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.


Od 1. augusta bude možné využívať platbu bezhotovostnou čipovou kartou pre všetky typy zliav. Doteraz túto možnosť mali len žiaci a študenti. Pri hotovostných platbách dochádza k zaokrúhleniu cien takmer všetkých lístkov na desiatky centov. Základné cestovné do 100 kilometrov bude stáť v priemere o 0,13 eur viac, zľavnené o 0,16 centov viac. Cesta nad 100 kilometrov však bude lacnejšia. Základné cestovné na dlhšiu vzdialenosť bude stáť v priemere o 0,15 centov menej, zľavnené cestovné bude lacnejšie o 0,04 eur. Posledné zvýšenie cien v prímestskej autobusovej doprave v Košickom kraji prebehlo ešte v roku 2011. Odvtedy kraj postupne zvyšoval príspevky pre dopravcov, ktorými sa uhrádzali straty v prímestskej doprave. „Za posledných sedem rokov sa miera financovania prímestskej pravidelnej doprave z rozpočtu KSK zvýšila z pôvodných 46,25 percent na 61,17 percent v roku 2018. Konkrétne z príspevkov vo výške 13,72 miliónov eur v roku 2011 na 21,19 miliónov eur v roku 2018. V absolútnom vyjadrení je to nárast výdavkov na pravidelnú autobusovú dopravu o 54,5 percent. Pri niektorých spojoch preto dochádza po dlhšom čase k zvýšeniu cestovného, no cesta na dlhšie vzdialenosti bude pre cestujúcich lacnejšia,“ uviedol Trnka.

Pri platbách v hotovosti sa od augusta zvyšuje 38 tarifných sadzieb, zachováva sa ich 33 a k zníženiu cien dochádza u 41 tarifných sadzieb. Zníženie cien pri hotovostných platbách sa týka cestovania na dlhšie vzdialenosti. Ak cestujúci pri ceste nad 100 kilometrov zaplatí za základný lístok čipovou kartou, priemerné zvýhodnenie oproti platbe v hotovosti vyjde lacnejšie o 1,05 eur. Ďalším benefitom je rozšírenie kategórií cestujúcich s nárokom na zľavnené cestovné. Kým doteraz mali tento nárok len žiaci a študenti, od prvého augusta budú môcť zľavnené cestovné využívať aj deti do 15 rokov, sprievodca dieťaťa do 6 rokov, držiteľ preukazu ŤZP alebo ŤZP-S a rodičia za účelom návštevy alebo sprevádzania zdravotne postihnutého dieťaťa.  

Novinkou pri platbách bude e-shop dopravcov, ktorý umožní cestujúcim vybavovanie a dobíjanie čipových kariet cez internet a tým poskytne priestor na ďalšie skrátenie prepravného času. Pripravovaný e-shop bude spustený najneskôr 1. septembra tohto roka. KSK pripravuje zmenu tarify v spolupráci s PSK. Obe župy spolupracujú na zavedení integrovaného dopravného systému. Teraz zavádzajú aj jednotný prepravný poriadok. Vďaka nemu budú koordinované a jednotne uplatňované nielen tarifné, ale aj prepravné a reklamačné podmienky v prímestskej pravidelnej autobusovej doprave na území celého východného Slovenska.Uverejnené: 26.07.2019 09:20:55 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.