files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Dolný Zemplín zasiahla v utorok supercela

V utorok 13. augusta zasiahla Dolný Zemplín veľmi silná búrka. Portál Imeteo.sk informoval, že intenzívna búrka postúpila nad Východoslovenskú nížinu zo susedného Maďarska a vykazovala jasné supercelárne črty. Zároveň dodal, že supercela vo Východoslovenskej nížine priniesla veľmi silné krupobitie.

Najväčšie krúpy, ktoré vo Východoslovenskej nížine padali, dosahovali priemer až 3 cm. Supercela zasiahla okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance a postúpila do susednej Ukrajiny. Vznikať začala o 16.40 hod. juhovýchodne od Trebišova. „Severne od Kráľovského Chlmca o 18.00 hod. už dosahovala veľmi silnú intenzitu. Po 18.30 hod. opustila Slovensko a zamierila na severovýchod Maďarska," píše na stránke imeteo.sk.

Čo je supercela?

Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Na radare ju charakterizuje mezocyklóna. Supercely bývajú sprevádzané divokým počasím – obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou. Supercely sú v Európe pomerne vzácne, nie však neobvyklé. Poznáme tri druhy supercel, ktoré sa od seba líšia intenzitou zrážkovej aktivity - LP supercela, CS (klasická) supercela a HP supercela, v ktorej možno zaregistrovať až stovku bleskov za minútu.

zdroj: imeteo.sk., wikipediaUverejnené: 14.08.2019 09:31:38 files/7rm58k3yqdtsxszh.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.