V sobraneckej obci Podhoroď prebiehali už po tridsiatyôsmykrát v poslednú augustovú nedeľu Podhoroďské slávnosti. Obcou sa šírila ľudová hudba v podaní slovenských a rusínskych skupín. Každoročne sa tu stretávajú obyvatelia obce a hostia prichádzajúci nielen z neďalekých dedín a miest, ale aj z Ukrajiny.
Zaznievali rôzne piesne
Na prípravách slávnosti sa podieľala obec Podhoroď, Zemplínske osvetové stredisko Michalovce (ZOS) a Zväz Rusínov a Ukrajincov na Slovensku. V rámci folklórneho festivalu sa verejnosti predstavilo množstvo slovenských i ukrajinských súborov, skupín a tiež jednotlivcov. Verejnosť privítali žiaci zo Základnej školy Podhoroď. V sólovom speve ľudových piesní pokračovala Timea Burčíková, následne po nej nastúpilo estrádne duo Kamelia z Ukrajiny. Nechýbala ani folková hudba, tá znela v podaní folkového speváka Štefana Bančíka, alias ČIKO. V bohatom kultúrnom programe vystúpila aj folklórna skupina Starinčanka. Publikum zabávala ľudová rozprávačka Araňa z Jarovníc a Mikuláš Petrašovský s dcérou Natáliou Padovou Petrašovskou. O spestrenie festivalu sa postarala mužská spevácka skupina Hnojňane z Mihaľovec. Svoj dlhoročný talent ukázal folklórny súbor Vranovčan, ktorý predviedol svoje piesne a tance zo zemplínskej a šariškej oblasti východoslovenského regiónu. Spevom publikum očaril Ondrej Kandráč so sólistkami Monikou Kandráčovou, Ankou Poráčovou a Máriou Mačoškovou. Hudobným hosťom festivalu bola folkovo-folklórno-humoristicko-recesná skupina Drišľak.
Lepili pirohy
Súčasťou podujatia bol aj VI. ročník súťaže v lepení a varení pirohov, ktorý pravidelne organizuje ZOS Michalovce a detašované pracovisko Sobrance v spolupráci s obcou Podhoroď. Súťažili ženské družstvá z obcí Podhoroď, Priekopa, Jenkovce a Bežovce za aktívnej podpory starostov a spoluobčanov z jednotlivých obcí. Aby súťaž bola regulérne vyhodnotená, určili sa členovia poroty, v ktorej bola predsedníčkou Mgr. Eva Raffayová, riaditeľka ZOS, MUDr. Jozef Makohus, poslanec KSK, Ing. Peter Sokol, predseda Ústrednej rady Zväzu Rusínov a Ukrajincov na Slovensku. „Porota hodnotila kvalitu a chuť uvarených pirohov, ako aj celkovú úpravu servírovania. V tomto ročníku najviac zachutili členom poroty klasické pirohy plnené domácim lekvárom dochutené „na slano“ a pirohy plnené tvarohom a posypané opraženou slaninkou, ktoré naservírovali súťažiace z obce Priekopa“, zhodnotila súťaž Mgr. Eva Raffayová, riaditeľka ZOS. Kuchárky z Jenkoviec uvarili pirohy plnené jablkovou plnkou, tvarohom s hrozienkami či hubovou plnkou. Súťaž skrášlila spevom ženská folklórna skupina Bežovčan, členky ktorej boli zároveň novými súťažiacimi v tomto ročníku. Víťazkami najchutnejších pirohov sa stali kuchárky z Priekopy, druhé miesto obsadili ženy z Jenkoviec a na treťom mieste sa umiestnili Bežovčanky.
Festival hodnotili pozitívne
Okrem spomínaných vystupujúcich sprevádzali tento deň rôzne podujatia. Konal sa VII. ročník Festivalového polmaratónu, futbalový turnaj za účastí družstiev z obcí Podhoroď, Veľké Revištia, Poľany a Zahorb z Ukrajiny, jazda na koni a klincom programu bola ľudová veselica. Podhoroďské slávnosti prebehli v najlepšom poriadku. Organizátori festivalu a súťaže boli veľmi nadšení, do úplného konca podujatia im nechýbala výborná nálada spojená s humorom.
Martina Králiková