Podporu v druhom hodnotiacom kole výzvy získa 8 projektov v oblasti príroda a kultúra a 21 projektov orientovaných na posilnenie cezhraničnej spolupráce.
Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia, ktorého spoluzakladateľom je Košický samosprávny kraj, podporí prostredníctvom Fondu malých projektov ďalších 29 nápadov. Na projekty pre lepší život obyvateľov v slovensko-maďarskom pohraničí bola v druhom hodnotiacom kole výzvy vyčlenená suma 1 242 000 eur. Slávnostné odovzdanie zmlúv o poskytnutí finančného príspevku pre malé projekty odovzdali úspešným žiadateľom dnes v Zrkadlovej sále Úradu Košického samosprávneho kraja. Za maďarskú stranu sa zúčastnila predsedníčka Boršodsko-Abovsko-Zemplínskej župy Bánnédr. Gál Boglárka, za slovenskú predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. V rámci 2. hodnotiaceho kola 2. výzvy mohli záujemcovia o finančný príspevok žiadať o podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja do 30. septembra 2019. „Túto šancu využilo dokopy 47 oprávnených žiadateľov, z ktorých odborní hodnotitelia vybrali 29 úspešných. Podporu získa 8 projektov v oblasti príroda a kultúra a 21 projektov orientovaných na posilnenie cezhraničnej spolupráce,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka.
Vďaka finančnému príspevku sa v Miškovci a vo Fiľakove uskutočnia interaktívne prechádzky mestom s umelecko-historickým zameraním. V Paňovciach bude vybudovaná zelená kyslíková cesta a spolu s obcou Litka v Maďarsku pripravia športové a ekopodujatia pre deti a seniorov z oboch strán hranice. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika postaví dendrologický náučný chodník v Botanickej záhrade. Slovenská ornitologická spoločnosť BirdLife spolu s maďarským partnerom Bodrog Egyesület budú spolupracovať pri príprave populárno-vedeckého filmu a putovnej výstavy NATURA 2000. Domov sociálnych služieb DOMKO zorganizuje medzinárodné plavecké preteky, mini maratón a blumiádu pre deti so zdravotným postihnutím. V košickej Mlynskej bašte vytvoriapartneri multifunkčný inteligentný priestor, ktorý bude využívaný na rôzne medzinárodné kultúrne festivaly. Partnerstvo mestskej časti KVP a maďarskej neziskovej organizácie BORA 94 prinesie spoluprácu v podobe organizovania festivalov lokálnych produktov v Bodrogkisfalude a v Košiciach. Podporu tiež získali viaceré organizácie na prípravu spoločných medzinárodných gastrofestivalov, workshopov a podujatí na poli kultúry či udržateľného využitia prírodného bohatstva. Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum dostalo podporu na organizovanie vzdelávacích programov pre regionálnych farmárov vo vzdelávacích centrách v Milhostove a v Nyiregyháze. Východoslovenské múzeum v Košiciach v spolupráci s maďarským Zempléni Múzeum obohatia svoju ponuku o multimediálne participatívne programy na oboch stranách hranice. Úspešným žiadateľom je aj Gemerské osvetové stredisko s projektom Akadémie ľudového remesla a Letnej akadémie paličkovania gemerskej čipky v Maďarsku.
Fond malých projektov zastrešuje Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom a Széchenyi Programiroda NonprofitKft. ako súčasť Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. V poradí 2. výzva na predkladanie žiadostí o finančný príspevok je určená pre východnú programovú oblasť, ktorá zahŕňa Košický kraj, Banskobystrický kraj a župy Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád a Szabolcs-Szatmár-Bereg. Výška príspevku pre jeden projekt je 20 až 50-tisíc eur. Slovensko-maďarské projekty už počas programového obdobia 2014 – 2020 získali z Fondu malých projektov celkovo 5,3 milióna eur. Podrobnejšie informácie o Fonde malých projektov sú zverejnené na www.viacarpatia-spf.eu.