files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Košický samosprávny kraj začal testovať prostredníctvom mobilného odberového miesta

Vzhľadom na vysoký nárast nových prípadov infikovaných vírusom COVID.-19 zriadil Košický samosprávny kraj (KSK) vlastné mobilné odberové miesto (MOM). Na základe zmluvy s krajom v ňom bude odoberať biologický materiál a vyhodnocovať testy externý dodávateľ. V krajskom mobilnom odberovom mieste sa testuje antigénovými testami, ktorých vyhodnocovanie je oproti PCR testom rýchlejšie a porovnateľne spoľahlivé.

 

„Štátne aj súkromné laboratóriá sú aktuálne vyťažené na maximum, našim cieľom preto bolo odľahčiť ich kapacity a testovať svojpomocne. Už v prvej vlne sme takto testovali zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb či vodičov autobusov. Aj v súčasnej dobe sa snažíme robiť maximum, aby sme pomohli prekonať pandémiu. Ako jedna z prvých samospráv na Slovensku máme povolenie od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na spustenie testovanie prostredníctvom mobilného odberového miesta. Tento týždeň prejdú testovaním zamestnanci Úradu KSK. V prvej fáze otestujeme opäť aj personál a klientov župných domovov sociálnych služieb, ktorí sú najrizikovejšou skupinou obyvateľov,“  informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Mobilné odberové miesto KSK sa nachádza na Ostrovského ulici v Košiciach v areáli župnej strednej odbornej školy. Okrem pevného bodu má kraj k dispozícii ajodberové vozidlo, ktoré by sa postupne malo presunúť do ďalších regiónov kraja. Župa doposiaľ nakúpila 7-tisíc antigénových testov, ktoré zobrazia prítomnosť vírusu v odobratej vzorke už do 30 minút. Okrem toho sú cenovo dostupnejšie a presnosť výsledkov sa pohybuje až do 98 percent.

Po zamestnancoch Úradu KSK a zariadeniach sociálnych služieb chce župa pretestovať aj zamestnancov Správy ciest KSK, ktorej dispečingy sú v nadchádzajúcej zimnej sezóne v nepretržitej prevádzke. Celkovo tak župa otestuje vyše 6-tisíc zamestnancov. V prípade, ak bude mať niektorý z nich pozitívny test, ostane v domácej karanténe. Kraj tak chce minimalizovať možnosť nákazy na pracovisku. Zo župných zariadení sociálnych služieb je aktuálne najviac pozitívne testovaných v DSS-Domko v Košiciach, kde vírus zachytili u štyroch klientov.Uverejnené: 21.10.2020 17:01:33 files/h4dxdkexbsb332ai.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.