files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Tretie výročie otvorenia štadióna oslávia súbojom s lídrom. Padne Poprad rovnako ako Banská Bystrica pred rokom?

Streda 17. januára 2018 sa navždy zapísala do histórie michalovského hokeja. Práve vtedy bol slávnostne otvorený zimný štadión, ktorý predtým prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Michalovské tímy tak konečne mohli opustiť azyl vranovskej STD arény, kde trénovali a hrávali domáce zápasy počas rekonštrukcie. V nedeľu 17. januára 2021 slávi zrekonštruovaný štadión tretie výročie svojho otvorenia! A oslávi ho veľkolepo. Večerným zápasom Dukly s aktuálnym lídrom Tipos Extraligy HK Poprad (začiatok o 18.00 hod.). Len škoda, že sa opäť bude hrať bez divákov. Pozrieť si ho môžete v priamom prenose stanice Sport 1.

 

Takto vyzeral štadión v lete roka 2017...

 

... a takto po rekonštrukcii

Michalovskí hokejisti sa za ten čas presunuli do vranovskej STD arény

Slovo o rekonštrukcii

Zimný štadión nebol vlastne nikdy dokončený, nikdy nebol dobudovaný. Staval sa postupne, po etapách: v roku 1972 sa vystavala ľadová plocha s objektom strojovne a technickým vybavením. V roku 1978 sa najskôr pristúpilo k zastrešeniu štadióna, až následne bola spracovaná štúdia, ktorá riešila celkovú podobu štadióna a začala sa realizovať od roku 1986. Postavila sa tribúna „A“ a „B“ a v roku 1989 nasledovala železobetónová prefabrikovaná konštrukcia pavilónu „C“. „Až v roku 2014, kedy sme oslavovali 770. Výročie prvej písomnej zmienky o meste, nám na slávnostnom galaprograme prisľúbil jeden z vedúcich predstaviteľov Slovenského zväzu ľadového hokeja jeden milión eur na rekonštrukciu zimného štadióna z Úradu vlády SR. V tom čase sme mali pripravenú štúdiu na začatie prác, ktorú sme dali vyhotoviť tak, aby nás rekonštrukcia vyšla v primeranej výške a aby sme nezaťažili rozpočet mesta príliš vysokými investíciami,“ spomína si Iveta Palečková, hovorkyňa samosprávy.

Zrekonštruovaný štadión bol už viackrát vypredaný

Rekonštrukcia za 2,6 milióna eur

V novembri 2014 mesto vypísalo vo Vestníku verejné obstarávanie, ktoré bolo ukončené v januári 2015. Podklady k súťaži si vyžiadalo 17 uchádzačov, svoje ponuky však predložili nakoniec len štyria z nich. Víťazom súťaže sa stala firma HANT BA, a.s. z Považskej Bystrice, ktorá ponúkla najnižšiu sumu. Zjednodušene by sme mohli uviesť plánované práce: rekonštrukcia tribúny „A“ a tribúny „B“, fasády tribúny „A“ a „B“ (severná, východná a západná) a hlavná strecha.Po splnení všetkých podmienok sme sľúbenú sumu 1 mil. eur dostali a obdržali sme tiež dotáciu z Ministerstva financií SR vo výške 300 tis. eur. Celá rekonštrukcia štadióna stála viac ako 2,6 mil. eur,“ dodáva Palečková. Rekonštrukcia sa začala v lete roka 2017 a skončila v januári 2018.

Veľkolepé otvorenie skončilo tesnou prehrou

Hokejisti HK Dukla sa na domácom ľade predstavili po viac ako deviatich mesiacoch. Za ten čas sa zmenilo vedenie klubu, ako aj jeho názov. Doň pribudol názov generálneho partner a klub sa po novom volal HK Dukla Ingema Michalovce. Vedenie klubu poňalo prvý duel na zrekonštruovanom štadióne veľkolepo. Pripravená bola nová hymna, ktorú naspievala michalovská skupina Iconito, nový maskot Foxy, prítomný bol aj prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút.

Na snímke počas otvorenia štadióna primátor mesta Viliam Zahorčák, prezident SZĽH Martin Kohút a prezident Dukly Martin Burinský.

A ešte k tomu vyšiel aj duel, keďže so Skalicou sa hral priamy súboj o prvé miesto v tabuľke. Úvodné buly hodila legenda michalovského hokeja Peter Pinďár.

 

Do posledného miesta natrieskaný štadión hnal Michalovčanov k víťazstvu, no nakoniec ich k nemu nedohnal. Zverenci vtedajšieho trénera Miroslava Chudého totiž skalickým kráľom podľahli 3:4 a prišli o prvú priečku v tabuľke (viac o zápase tu). Skalici to ale vrátili v následnom finále play-off, keď sa po výhre 3:1 na zápasy stali víťazmi prvej ligy. Tú vyhrali Michalovčania po 32 rokoch.  

Zápas hviezd, dva tituly, rozlúčka legendy, mužská reprezentácia, extraliga

Za tri roky prešiel štadión, aj michalovský hokej viacerými zmenami. Uskutočnili sa na ňom dve finálové série prvej ligy, (v oboch bola Dukla úspešná, v oboch dvíhala pohár na svojom štadióne), barážové zápasy o najvyššiu súťaž, Zápas hviezd prvej ligy, rozlúčkový duel legendy michalovského hokeja Richarda Šechného, majstrovstvá Slovenska starších žiakov a predstavili sa tu tri reprezentácie. Turnaj Slovakia Cup tu odohrala reprezentačná osemnástka aj ženská reprezentácia a Michalovčanom sa dvakrát predstavila aj mužská reprezentácia, ktorá tu privítala Lotyšsko (4:1) a Dánsko (3:2 po predĺžení). Oba zápasy sa odohrali v rámci prípravy na majstrovstvá sveta.

Štadión zmenil šat

Za tri roky sa na štadióne zmenilo takisto veľa. Keďže hokejisti Dukly postúpili do najvyššej súťaže pribudol turniketový systém a takisto aj videorozhodca, čo sú podmienky Tipos Extraligy. Divácky komfort podporuje aj svetelná tabuľa v strede ľadovej plochy. Pribudlo päť dresov pod strechu (tri za víťazstvá v prvej lige a takisto aj dvoch legiend michalovského hokeja Richarda Šechného a Petra Pinďára). V útrobách štadióna je vytvorená sieň slávy a takisto aj Fan shop, v ktorom si môžete zakúpiť suveníry Dukly. Na stenách štadióna môžete vidieť fotografie hráčov.

Vlani to oslávili pokorením majstra

Podobne aj druhé výročie otvorenia štadióna vyšlo na deň zápasu Dukly Ingema v najvyššej súťaži. V piatok sedemnásteho januára 2020 Michalovčania privítali Banskú Bystricu, ktorú zdolali po góloch Venteleho, Galamboša a Pukku 3:2 po predĺžení. Aj v nedeľu privítajú Michalovčania lídra súťaže. Tentoraz to bude HK Poprad. Budú na obnovené narodeniny štadióna úspešní opäť?

Pred rokom mal úvod zápasu takisto slávnostný priebeh. Buly medzi kapitánov Gabriela Spilara a Ivana Ďatelinku hodil český komik Ludek Sobota, ktorý bol hosťom Plesu mesta Michalovce.

Míľniky zimného štadióna po rekonštrukcii
Január 2018: Otvorenie.
Marec 2018: Víťazstvo v prvej lige.
Máj 2018: Zápas Slovensko - Lotyšsko.
September 2018: Šechného rozlúčka.
November 2018: Turnaj Slovakia Cup (turnaj reprezentácii do 18 rokov).
Január 2019: Zápas hviezd prvej ligy
Marec 2019: Obhajoba titulu.
Apríl 2019: Majstrovstvá Slovenska starších žiakov.
Máj 2019: Zápas Slovensko – Dánsko.
September 2019: Historická extraligová premiéra.
November 2019: Hokejový turnaj žien Slovakia Cup.
(akcie boli naplánované aj na ro 2020, všetko ale zmaril koronavírus...).

Peter BrendzaUverejnené: 17.01.2021 09:35:34 files/pxtohu7hqxuwm5p4.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.