files/6fuos0edjdcwkx33.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

V trebišovskej nemocnici pripravuje lieky pre pacientov robotický automat

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov už lieky pre pacientov nepripravujú sestry. Zdravotnícke zariadenie totiž spustilo centrálnu prípravovňu liekov. Po novom tak lekári medikácie predpíšu elektronicky cez nemocničný informačný systém a robotický automat na základe toho pripraví pre každého pacienta balíček liekov s jeho jedinečným čiarovým kódom. V sieti nemocníc Svet zdravia sa takto snažia významne zvýšiť bezpečnosť pacientov i kvalitu prípravy liekov.

 

Trebišovská nemocnica je po vzore tej michalovskej druhou na Slovensku s robotickým automatom. Celkové náklady na inštaláciu centrálnej prípravovne liekov sa vyšplhali na vyše 700-tisíc eur. „Doteraz lieky pre pacientov pripravovali na jednotlivých oddeleniach sestry, ktoré tablety a kapsule manuálne ukladali do liekoviek. Pri takomto spôsobe prípravy liekov sa však môže vyskytnúť potencionálna chybovosť, podľa Európskej liekovej agentúry sa pohybuje medzi piatimi až desiatimi percentami. Vo väčšine prípadov síce tieto omyly nemajú pre pacienta fatálne následky, ale môžu mu znepríjemniť alebo predĺžiť pobyt v nemocnici,“ vysvetľuje generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare MUDr. Radoslav Čuha. Podotýka, že nový systém tak pomôže zabezpečiť, aby každý pacient dostal vždy ten správny liek, v správnej dávke a v správnom čase a potenciálna chybovosť sa tak znížila na minimum. „Túto technológiu sme vôbec ako prvú na Slovensku v marci 2018 zaviedli v našej michalovskej nemocnici. Po výborných skúsenostiach sme neváhali s jej inštaláciou aj v Trebišove a s centrálnou prípravovňou liekov počítame aj Nemocnici novej generácie Bory v Bratislave, ktorá plánujeme otvoriť v roku 2023,“ doplnil generálny riaditeľ.

Technologická inovácia zabalí liek pre pacienta za sekundu

Po tom, čo lekári elektronicky predpíšu pacientovi liek, cez nemocničný informačný systém sa ich preskripcie zobrazia v centrálnej prípravovni liekov. Automatizované robotické zariadenie tak začne pripravovať balíčky s liekmi pre konkrétnych pacientov. Z jeho zásobníkov, z ktorých každý je naplnený konkrétnym liekom, sa začnú podľa predpisu jednotlivé tablety uvoľňovať a triediť do priesvitných celofánových balíčkov pre konkrétnych pacientov. Zabalenie jedného lieku pritom trvá asi sekundu, takže za hodinu dokáže robotický automat zabaliť približne 3600 jednotlivých liekov. Sestre trvá manuálna príprava jednej tablety desať až pätnásť sekúnd, na oddeleniach so širším portfóliom predpisovaných liekov aj dvojnásobný čas. „Proces prípravy pritom podlieha niekoľkým stupňom kontroly. Od prvého, ktorý spočíva v tom, že sa zásobníky napĺňajú na základe 2D kódov prípadne čiarových EAN kódov originálnych balení liekov, až po posledný, kedy sa obsah výsledných balíčkov odfotí a jednotlivé tablety porovnajú s predlohovými snímkami v databáze. Ak 2D identifikátor odhalí anomáliu, ktorú napríklad môže spôsobiť to, že tableta je v balíčku naklonená pod iným uhlom, ako je odfotená v databáze, zariadenie na to upozorní obsluhu a kontrola sa musí zopakovať,“ vysvetľuje hlavný farmaceut siete ProCare a Svet zdravia Ľuboš Doršic s tým, že v prípade akýchkoľvek pochybností sa balíček likviduje a pripravuje nanovo. Prvá dávka liekov sa v centrálnej prípravovni chystá pre pacienta už na večer v deň hospitalizácie, čo je novinka oproti michalovskému robotickému automatu, ktorý lieky chystá deň vopred. Na ošetrovateľské jednotky sa následne lieky rozdistribuujú podľa potreby, a to aj viackrát za deň. Pri podaní urgentného lieku sa zariadenie nevyužíva. Taktiež, oproti Michalovciam je toto zariadenie modernejšie a pacient má prehľad aj o podaných liekoch, ktoré si priniesol z domu. Zariadenie ich eviduje.

 

Liekový balíček s identifikačným kódom

Jedno vrecúško môže obsahovať maximálne päť druhov liekov. Na jeho obale sú vytlačené identifikačné kódy i všetky ďalšie potrebné údaje (meno pacienta, názov ošetrovacej jednotky, číslo izby, lôžko, dátum narodenia, dátum a čas aplikácie liekov, informácie o liekoch či dokonca ich presný popis z pohľadu tvaru alebo farby). Pripravené balíčky sa následne ukladajú do transportného vozíka, ktorý po skompletizovaní a uzamknutí odvezú na danú ošetrovateľskú jednotku. „Predtým, než sestra podá pacientovi liek, musí zosnímať najprv svoj vlastný identifikačný čiarový kód, následne identifikačný kód na náramku pacienta, ktorý dostal pri prijatí na hospitalizáciu a na záver aj identifikačný kód balíčka. Tým je zaručené, že danému pacientovi bol podaný správny liek, v správnej dávke, v správnom čase a navyše ešte aj oprávnenou sestrou,“ vysvetľuje riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár.


Od jesene minulého roku dostávajú všetci pacienti trebišovskej nemocnice pri prijatí na hospitalizáciu identifikačný náramok so svojím menom, dátumom narodenia a jedinečným 2D kódom. Identifikačné náramky boli zároveň nevyhnutnou podmienkou k zavedeniu centrálnej prípravovne liekov. Samostatné pracovisko centrálnej prípravovne liekov je nonstop monitorované kamerami a vstúpiť doň môžu len oprávnené osoby prostredníctvom identifikačných kariet. Pracovisko je pre lepšiu prístupnosť umiestnené v hlavnom monobloku nemocnice. Využívať centrálnu prípravovňu liekov budú všetky nemocničné oddelenia, ktoré sa do systému budú zapájať postupne, s výnimkou OAMIS a pediatrie z dôvodu špecificity intenzity zmien liečby, resp. z dôvodu špecificity dávkovania.Uverejnené: 20.05.2021 17:06:20 files/jcq33unub6fgkv3j.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.