files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

V Zemplínskom múzeu ožili príbehy Habsburgovov a Sztárayovcov

Zemplínske múzeum v Michalovciach od začiatku februára svoju prvú tohoročnú výstavu. Výstava Habsburgovci a Sztárayovci je inštalovaná v priestoroch novozrekonštruovaného objektu Zimnej záhrady.

„Naše múzeum je miestom, kde ožívajú príbehy. Aj preto sme sa v novom roku rozhodli priblížiť život prvých vlastníkov kaštieľa – Sztárayovcov. Výstava s názvom Habsburgovci a Sztárayovci prezentuje vybraných predstaviteľov tunajšieho šľachtického rodu v súvislosti s ich pôsobením v službách panovníckeho rodu Habsburgovcov. Zaujímavosťou je, že si tu návštevníci môžu pozrieť napríklad repliky šiat cisárovnej Sissy, ktoré sa zachovali už len na obrazoch,“ povedala riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.

Repliky dobových šiat z druhej polovice 19. storočia, ktoré nosila rakúska cisárovná ušil krajčír z Michaloviec, Pavol Steiner. Vystavené sú tu aj tzv. hviezdne šaty cisárovnej Sissy, ktoré mala na sebe na dvornom plese v Drážďanoch v roku 1864. Ich výroba s vyšitím 680 hviezd v tvare plesnivcov mu trvala dva mesiace. Výstavu tvoria aj ďalšie jedinečné kusy, napríklad portrét panovníčky Márie Terézie, jej najobľúbenejšej dcéry Márie Kristíny s manželom, cisára Františka Jozefa I. a portréty zástupcov rodu Sztárayovcov. Hodnotnými predmetmi sú aj jednotlivé kusy nábytku, kobercov, porcelánu, na prvý pohľad nenápadné nožnice s podobami panovníkov aj navštívenka grófky Irmy Sztárayovej. Muzeálne predmety sú z fondov Zemplínskeho múzea, Východoslovenského múzea v Košiciach a Krajského múzea v Prešove – kaštieľ Hanušovce nad Topľou. Výstavou Habsburgovci a Sztárayovci otvorilo Zemplínske múzeum Zimnú záhradu po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorú v minulom roku realizoval Košický samosprávny kraj. Tento historický objekt je pre návštevníkov sprístupnený po šestnástich rokoch. Výstavu si návštevníci pozrieť v čase otváracích hodín múzea za dodržiavania aktuálne platných epidemiologických opatrení. Sprístupnená bude do konca tohto roka.Uverejnené: 16.02.2022 10:40:13 files/zrs35vuxnbma6xcy.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.