files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Novely zákonov o športe a dobrovoľníctve ovplyvnia slovenský šport

Novelizácia Zákona o športe, dobrovoľníctvo v športe, činnosť Fondu na podporu športu, aktuálna situácia v športe v súvislosti s konfliktom na Ukrajine boli medzi témami pracovného stretnutia zástupcov slovenských športových zväzov, ktoré organizoval v utorok v Bratislave Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

Medzi predstaviteľmi slovenského športu sa veľa diskutuje o novele Zákona o športe, ktorú pripravuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Odvodové prázdniny pre zamestnaných športovcov sa skončili. Autori novely momentálne komunikujú so zástupcami ministerstiev práce, sociálnych vecí a rodiny i financií o štatúte profesionálnych športovcov. Podľa súčasného zákona si môžu vybrať, či sú vedení ako zamestnanci, alebo ako SZČO. V rámci zamestnaneckého pomeru platili pre kluby do konca minulého roka odvodové prázdniny. Podľa štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára, ktorý sa na pracovnom stretnutí zúčastnil, dnes nie sú odvodové prázdniny téma a hľadá sa spôsob, ako zadefinovať model pre profesionálnych športovcov v kolektívnych športoch ako zamestnancov. „Snažíme sa, aby sme pre športovcov vytvorili na jednej strane zamestnanecký pomer s čo najsilnejšou ochranou a na druhej, aby si mohol odvody platiť športovec sám. Odvodové prázdniny sa už na 99 % skončili, výnimky už nebudú,“ uviedol Ivan Husár. V rámci novely by sa mali zmeny týkať aj vzdelávania v športe či činnosti hlavného kontrolóra pre šport. Ak budú chcieť športové zväzy získať príspevok zo štátneho rozpočtu na svoju činnosť, ich členská základňa bude musieť po novom schváliť rozpočet organizácie do konkrétneho dátumu.

Zmeny v dobrovoľníctve

Medzi zástupcami športových zväzov rezonovala aj otázka dobrovoľníctva. Ministerstvo vnútra SR a vládny splnomocnenec pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl pripravujú novelu zákona o dobrovoľníctve, ktorá by výrazne ovplyvnila aj činnosť športovej obce. „Prekvapilo nás, že by sa mal znegovať štatút dobrovoľníka, ako bol chápaný v Zákone o športe. Neviem, či sa nám podarí prostredníctvom legislatívy pre šport zabezpečiť, aby to fungovalo ako doteraz alebo bolo nahradené inou formou, napríklad dohodou o výpomoci. Najlepšie sa nám momentálne zdá podpísať s dobrovoľnými funkcionármi mandátnu zmluvu,“ priznal Ivan Husár. Na tieto slová zareagovali predovšetkým prezident SZĽH a viceprezident SOŠV Miroslav Šatan a prezident SPF Ivan Šulek. V športe sa na organizáciu zápasov a súťaží využívajú desiatky dobrovoľníkov, ktorí dostávajú symbolickú odmenu za svoju činnosť. „Zväzy sa s touto situáciou vyrovnajú, ale kluby nie. Pre ne môže zmena priniesť výrazné finančné problémy,“ poznamenal Miroslav Šatan.

Zdroje pre začlenenie mladých športovcov z Ukrajiny do klubov

Súčasný konflikt na Ukrajine ovplyvňuje aj slovenský šport. Prezident SOŠV Anton Siekel upriamil pozornosť na stanovisko výkonného výboru SOŠV k situácii na Ukrajine, podľa ktorého športového organizácie by mali pracovať na naplnení zjednocovania sveta v mierovom súťažení, čo je aj medzi základnými princípmi Olympijskej charty. SOŠV a aj slovenský šport sa chcú podieľať na humanitárnej pomoci Ukrajine. SOŠV koordinuje slovenskú pomoc s Medzinárodným olympijským výborom a Sergejom Bubkom a v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Plavecký, stolnotenisový i hokejový zväz sa už snažia vytvoriť podmienky pre ubytovanie a ďalší športový rozvoj migrantov z Ukrajiny. Štátny tajomník Ivan Husár už prisľúbil, že ministerstvo hľadá zdroje, aby pomohli k začleneniu detí a mládeže do športových klubov. „Ak už dnes niekoho športové subjekty vzali pod svoje krídla, je dobré, aby to nahlásili ministerstvu, aby sme mali kvalitnú evidenciu,“ vyzval Ivan Husár.Uverejnené: 09.03.2022 08:29:57 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.