files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Medzinárodná československá Expedícia 18 vyvrcholí v Michalovciach

V pondelok 15. augusta vyrazila z Plzne medzinárodná česko-slovenská Expedícia 18. Chce pripomenúť, že spoločne so zánikom Česko-Slovenska v roku 1992, teda pred 30 rokmi, zanikla tiež vtedajšia najdlhšia cesta I. triedy pod číslom 18. Do tohto zaujímavého projektu sa zapojilo aj mesto Michalovce.

Podľa starých automáp a autoatlasov z roku 1970 začínala cesta č. 18 v okresnom meste Příbram v Stredočeskom kraji a končila takmer až na hraniciach so Sovietskym zväzom, v okresnom meste Michalovce. Až do roku 1993 prepojovala celú republiku - od západu na východ.  V Českej republike svoje označenie cesta č.18 stratila. Na Slovensku však existuje táto cestná komunikácia pod rovnakým číslom až doteraz, a to na rovnakej trase ako pred 30 rokmi. „Hlavným cieľom Expedície 18 je pripomenúť túto jedinečnú cestu, ktorá pod tým istým značením viedla z jedného konca republiky na druhý. A to symbolicky, akoby v predvečer 30. výročia dôležitej historickej udalosti, rozdelenia Česko-Slovenska na dva samostatné štáty v roku 1992. Na expedíciu vyrazí šesť áut s jedno až dvojčlennou posádkou, pričom niektoré z nich budú dobové modely značky Škoda. Kapotu týchto áut bude zdobiť logo expedície.Hlavnými sponzormi projektu sú AutocentrumŠmucler a Plzenský kraj. Vďaka spolupráci s rôznymi veterán klubmi sa cestou k expedícii pripoja aj iné automobily,“ informuje nás hovorkyňa mesta Mária Stričková

Expedícia oficiálne vyvrcholí v Michalovciach. Príjazd vozidiel je naplánovaný 17. augusta o 17.00 hod. Súčasťou programu bude prijatie členov expedície na pôde mestského úradu a kultúrny program na tribúne na Námestí osloboditeľov. Záštitu nad celým podujatím prevzal  Ing. Libor Picka, člen rady Plzenského kraja pre oblasť kultúry, starostlivosti o pamiatky a cestovného ruchu. Počas programu odovzdá Michalovčanom pozdrav od Čechov a Slovákov žijúcich v západných Čechách.  Pre všetkých, ktorí 17. augusta prídu do centra mesta je pripravené vystúpenie folklórnych skupín Mihaľovčan a Ruskovčan v rámci 12. ročníka festivalu Na Zemplíne tak, ktorý začne o 17.30 hod. Celkovú atmosféru doplnia i veterány umiestnené na námestí.

Expedícia 18 – podrobný program :
14.8.2022
- Symbolický štart na nádvorí zámku v meste Tachov (najzápadnejšie okresné mesto v Plzenskom kraji). 
- Prevzatie pozdravu Čechov a Slovákov žijúcich v tomto regióne mestu Michalovce. Pozdrav z rúk starostu mesta prevezme Ing. Libor Picka, člen rady Plzenského kraja pre oblasť kultúry, starostlivosti o pamiatky a cestovného ruchu, ktorý prevzal nad expedíciou osobnú záštitu. 

15.8.2022
- Rozlúčka expedície s mestom Plzeň spojená s kultúrnym programom.
- Zastávka v meste Mirošov, na mieste, cez ktoré prechádzala cesta č. 18 v povojnových rokoch. 
- Slávnostné odštartovanie expedície pred radnicou mesta Rožmitál pod Třemšínem.
- Príjazd do Nového Mesta na Morave.

16.8.2022
- Príjazd do etapového mesta Liptovský Mikuláš

17.8.2022
- Príjazd do cieľového mesta Michalovce – cca o 17.00 hod.
Program:
- oficiálne prijatie pred mestským úradom 17.00 hod.,
- kultúrny program na tribúne od 17.30 hod.,
- pracovná večera.
18.8.2022
- Prehliadka rekreačnej oblasti Zemplínska šírava a stretnutie so zástupcami Zemplínskej oblastnej organizácie cestovného ruchu.
- Pracovný obed a ukončenie expedície.

Okienko do histórie
Tesne po druhej svetovej vojne začínala cesta č. 18 dokonca priamo v Plzenskom kraji, v Rokycanoch. Odtiaľ viedla, cez Mirošov, okolo Padrťských rybníkov, obcí Skořice a Věšín, do Rožmitálu pod Třemšínem a pokračovala na Příbram. Po rozšírení vojenského výcvikového priestoru Brdy, začiatkom 50. rokov, sa toto územie stalo neprejazdným a začiatok cesty č. 18 bol posunutý do stredočeského mesta Příbram. Podľa starých automáp a auto-atlasov z roku 1970 začínala táto cesta v okresnom meste Příbram v Stredočeskom kraji a končila takmer až na hraniciach so Sovietskym zväzom, v okresnom meste Michalovce.  Takto bola vedená až do roku 1993. Na novších mapách už začína na kruhovom objazde v meste Rožmitál pod Třemšínem (okres Příbram) na ceste č. 19 z Plzne do mesta Milevsko a končí vo Vojticiach na trase Praha – Tábor – České Budějovice. Jej ďalšie pokračovanie na území Českej republiky je už na ceste nižšej triedy. Z tohto dôvodu svoje označenie cesta č.18 stráca. Na Slovensku existuje táto cestná komunikácia pod rovnakým číslom až doteraz, a to na rovnakej trase ako pred 30 rokmi.

.Uverejnené: 16.08.2022 09:29:49 files/mono6o54znw2p6rn.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.