files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Kultúrne organizácie Košického kraja zavádzajú energetické opatrenia

Energetická kríza je akútnou globálnou témou, na ktorú iniciatívne reaguje aj 20 kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Prijaté opatrenia zohľadňujú typ a špecifiká každej z nich.

„Po ťažkej skúške spôsobenej pandémiou nás čaká nová výzva, ktorú spôsobí energetická kríza. Budeme však robiť všetko preto, aby zavádzané oparenia návštevníci pocítili čo najmenej a hlavne, aby neprekazili zážitok z kultúry našom kraji. Župné kultúrne organizácie začali už od septembra úspešne zavádzať mnohé energetické opatrenia. V praxi do vyzerá napríklad tak, že v múzeách a galériách došlo k obmedzeniu dekoratívneho osvetlenia budov. V nočných hodinách tak v najbližšom čase zhasne aj Pamätník dargovských hrdinov v Dargovskom priesmyku či Kaštieľ Andrássyovcov v Trebišove. Župné galérie, múzeá, knižnice, divadlá aj osvetové strediská majú vždy čo ponúknuť, nepoľavujú v novinkách ani v skvelých projektoch. Verím, že východniari aj návštevníci im preto zostanú verní aj naďalej,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Znižovanie prevádzkovej teploty, revízia elektrospotrebičov a racionalizácia ich používania k tomu dôsledné odpájanie od siete či prehodnocovanie obsadenosti miestností zamestnancami. To sú opatrenia, ktoré sa v krajských kultúrnych  zariadeniach objavujú najčastejšie aj preto, že je možné ich uplatniť v každom type organizácie. Počas zimného obdobia budú upravené aj otváracie hodiny jednotlivých expozícií v múzeách a galériách, a to na základe štatistík návštevnosti. Okrem toho, organizácie zvážia aj prevádzku jednotlivých depozitárov. Knižnice budú, rovnako ako múzeá a galérie, prehodnocovať skracovanie výpožičných časov pre verejnosť, čitateľom však ostane komfort vo forme nových biblioboxov či knihoboxov a pomocníkom sa stane aj elektronický systém objednávania kníh. Skúšky divadelných hier budú presunuté do menších priestorov s nižšou energetickou náročnosťou, divadlá budú postupne obmieňať audiovizuálne prvky za tie, ktoré sú  energeticky úspornejšie. Opatrenia týkajúce sa kultúrnych a osvetových centier budú vplývať predovšetkým na zamestnancov. Tam, kde to bude možné sa zmení systém obsadenia budovy a zavedie sa tzv. „open space“. K ďalším efektívnym možnostiam patrí aj postupné zavádzanie alternatívnych energetických riešení – postupný prechod napríklad na solárnu energiu, aj prehodnocovanie a následné riešenie energetickej náročnosti budov.

.Uverejnené: 10.11.2022 14:50:55 files/h4dxdkexbsb332ai.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.