files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Projekt Umením búrame hranice je v cieli

Dobrý sused je lepší ako rodina, hovorili už naši predkovia. Platí to aj o susedných štátoch, ktorých má Slovensko hneď niekoľko. Michalovce sa nachádzajú v blízkosti dvoch z nich; na východe krajiny nás stokilometrová hranica delí od Ukrajiny a na juhu o niečo dlhšia od Maďarska.  Toho, čo nás spája, je však oveľa viac.

Vzájomné historické prepojenie, ako aj ekonomicko-spoločenské vzťahy medzi Slovenskom, Ukrajinou a Maďarskom sú dôležitým predpokladom rozvoja cezhraničnej spolupráce. Hranica medzi východným Slovenskom a západnou Ukrajinou historicky neexistovala a je produktom dejinného vývoja 20. storočia. Slovensko preto vníma spoluprácu s Ukrajinou a Zakarpatskom ako príležitosť pre obnovenie spoločných väzieb a následný hospodársky rozvoj. „Projekt cezhraničnej spolupráce Through Art we Ruin Borders – Umením búrame hranice, financovaný z fondu Nástroj európskeho susedstva a štátneho rozpočtu, svojimi výsledkami prispel k oživeniu vzájomných vzťahov, obnove kultúrnych hodnôt či k zblíženiu blízkych regiónov, ktoré sa netaja tým, že chcú spolupracovať, stretávať sa a vzájomne si pomáhať,“ informuje nás Mária Stričková z tlačového referátu mesta.


Počas obdobia, ktoré trvalo viac ako tri roky, sa vďaka tomuto projektu realizovalo množstvo podujatí a aktivít. Podarilo sa zrekonštruovať národnú kultúrnu pamiatku Zlatý býk a v  jej priestoroch vznikla mestská galéria a tiež moderné turistické informačné centrum.  Vďaka projektu vznikla moderná mobilná aplikácia Zemplín región, ktorá prináša užívateľom vždy aktuálne informácie o prebiehajúcich podujatiach, tipy na výlety, ale aj virtuálne 3D prehliadky tak nových ako aj už ukončených výstav. Všetci partneri projektu vytvorili turistických sprievodcov pod názvom Tipy na výlety -  Zemplín, Zakarpatie a Zemplén;  každý v štyroch jazykových mutáciách. Sprievodcovia obsahujú ponuku komplexných služieb pomyselných 5 ciest v danom regióne, pričom niektoré cesty v rôznych regiónoch na seba nadväzujú, a to aj napriek hraniciam. Obsah a aktivity projektu boli plánované ešte v roku 2016, jednou z nich bolo i pripomenutie si 100.  výročia vzniku spoločného štátu v roku 2018. Spoločnú históriu a prelínanie osudov ľudí v regiónoch Zemplín a Zakarpatie pripomína vytvorený filmový dokument Pradedo, ktorý bude mať premiéru na záverečnej konferencii projektu 5. decembra 2022. „V rámci projektu sme zorganizovali množstvo podujatí, výstav a tvorivých dielní. V roku 2022 sa počas prvého júnového týždňa stretlo 15 umelcov z európskych krajín na Zemplínskej šírave, kde maľovali obrazy s námetmi nášho kraja. Medzinárodné maliarske sympózium vyvrcholilo výstavou vytvorených diel. V priestoroch galérie sa v tomto roku konali jarné a jesenné tvorivé dielne, do ktorých sa zapojilo viac ako 400 účastníkov. Naučili sa ako používať servítkovú techniku, vyrábať ornamenty s patinovaním alebo šperky technikou Tiffany, či vytvárať z ovčieho rúna brošne, hračky a iné ozdobné predmety. Počas letných prázdnin patrili priestory galérie najmä deťom. Malí umelci vytváralí svoje originálne dielka priamo v galérii v rámci štyroch turnusov detských kreatívnych táborov. Výsledok svojej práce deti prezentovali rodičom prostredníctvom záverečných vernisáží aj natočených videí. Výstavy odhalili rozmanitosť detskej tvorby, videnia sveta a vnímania problémov detskými očami,“ pokračuje Mária Stríčková.

Od otvorenia Mestskej galérie Zlatý býk v septembri 2021 sa do dnes v galérii vystriedalo 10 výstav výtvarného a sochárskeho umenia – spomedzi nich boli v rámci projektu organizované tieto: Zemplín bez hraníc, Spoločné korene, Výber z tvorby Ľudmily Lakomej-Krausovej, Výstava diel medzinárodného maliarskeho sympózia, Umenie nás spája, Výber z tvorby autorov Zemplína a napokon výstava Krásy Zemplína fotoobjektívom, ktorá bude slávnostne otvorená 5. decembra 2022. Všetky výstavy sú stále prístupné vo virtuálnej podobe v spomínanej mobilnej aplikácii. Zrkadlové podujatia boli organizované aj na strane ukrajinských partnerov v Užhorode, aj keď plnému využitiu možností projektových aktivít bránil vojenský konflikt  a utečenecká kríza.

.Uverejnené: 01.12.2022 11:46:53 files/h4dxdkexbsb332ai.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.