Oceňovanie dobrovoľníkov Srdce na dlani si na svoje konto zapisuje v poradí 14. ročník. Pod taktovkou Dobrovoľníckeho centra Košického kraja každoročne spolu so župou vyznamenáva ľudí, ktorí popri svojom zamestnaní či škole robia aj niečo navyše. Angažujú sa v pomoci iným alebo robia verejnoprospešnú činnosť, čím motivujú i svoje okolie. To, že východniari majú chuť robiť dobré veci v ešte väčšom meradle, svedčia aj novovytvorené nominácie.
„Silu dobrovoľníkov nenameriame v newtnoch, ale v hĺbke úsmevu na tvárach ľudí v tiesni, ktorým pomohli, v litroch vody, ktorá neodtiekla bez úžitku do kanála či v rozvoji zanedbaných častí kraja. Podobne ako pri pandémii, tento rok zohrali dobrovoľníci jednu z najdôležitejších úloh pri pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. Činností a ľudí, ktorí sa aktivizovali bolo toľko, že sme vytvorili novú samostatnú kategóriu ocenenia – Pomoc Ukrajine. Na východniarov som nesmierne hrdý, sú to mimoriadne osobnosti. Ocenenie je formálnym znakom vďaky, hodnota toho, čo dokazujú je totiž neoceniteľná. Medzi našimi laureátmi sú mladí študenti aj skúsení seniori, úradníci, ale aj vinári, kňaz, ochranári či učitelia, spája ich jedno – vôľa pomáhať,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Na slávnostnom podujatí odovzdal ocenenia podpredseda KSK Ladislav Lörinc jednotlivcom aj kolektívom. Keďže slávnosť má putovný charakter, tento rok sa konala v Michalovciach. Medzi najmladších ocenených sa zaradila pätica študentov, ktorá je nápomocná hneď v niekoľkých oblastiach a na rôznych miestach v kraji. Na železničnej stanici pomáhajú prichádzajúcim a odchádzajúcim ľuďom z Ukrajiny, sú súčasťou kultúrnych podujatí, na iných zas zabávajú v rolách maskotov. Pridali ruku k dielu pri realizácii populárnej Bielej noci, boli na aktivitách environmentálneho charakteru, pri adopciách zvierat. Okrem toho sa zapájajú do aktivít študentského parlamentu i neformálneho vzdelávania. Šikovných ľudí nájdeme aj v krajskom meste, priamo na sídlisku Luník IX. Ingrid, Mária a Alica sa tam venujú práci s mamičkami, ale aj vzdelávaniu či humanitárnej pomoci. Založili si vlastné dobrovoľnícke skupiny a krok za krokom revitalizujú vchody do bytoviek, v pláne je postupné vytvorenie klubovní pre ešte efektívnejšiu prácu s deťmi na tomto sídlisku. „Je za nami ťažký rok, ktorý poznačila hlavne vojna hneď za našimi hranicami, taktiež boj, ktorý dennodenne zvádza naša príroda, týrané zvieratá, ale aj samotní východniari, napríklad z vylúčených komunít. Je skvelé vedieť, že v každej z týchto situácií sa vždy máme na koho spoľahnúť. Svedčí o tom rekordný počet nominácií – približne 120, aj z tohto dôvodu sme v niektorých kategóriách udelili ocenenie viacerým dobrovoľníkom. Sú živými príkladmi toho, že človek nemusí byť odborníkom na ľudskú dušu, stačí jednoduchá no srdečná pomoc a otvorené srdce, možno aj prinesené na dlani. Verím, že títo ľudia dodajú odvahu začať sa venovať dobrovoľníctvu aj ostatným,“ povedala predsedníčka DCKK Miroslava Langerová.
Dobrovoľníctvo v oblasti rozvoja komunity a občianskej spoločnosti
Karolína Bortáková
Ján Jasovský a Renáta Cibíkova
Dobrovoľníctvo do 30 rokov
Zuzana Hermanovská, Gabriel Sarkovics, Illia Kozím, Maksym Karakay, Patrik Majerský
Dobrovoľníctvo v oblasti kultúry a umenia
Naďa a Tomáš Kapráľovci
Dobrovoľníctvo v oblasti výchovy a vzdelávania
Občianske združenie Novozem
Dobrovoľníctvo v oblasti práce s deťmi a mládežou
Monika Kováčová, Jana Žiletská, Maroš Kováč
Dobrovoľníctvo a zvieratá
Monika Schwartzova
Dlhodobá dobrovoľnícka pomoc organizáciám
Ladislav Rovinský, Dominik Karaffa
Dobrovoľníctvo v sociálnej a zdravotnej oblasti
Občianske združenie Usmej sa na mňa Dagmar Kočiová
Koordinátor dobrovoľníkov
Beata Zemková
Dobrovoľníci v oblasti ochrany životného prostredia
Michal Kravčík
Dobrovoľníctvo v seniorskom veku
Marta Saloňová
Rómske dobrovoľníctvo
Ingrid Ferková, Mária Ferčáková, Alica Horváthová
Špeciálna kategória – pomoc Ukrajine
Patrícia Tivadarová, Andrej Gladiš
Foto: internet
.