files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Znížený príjem župy sa odrazí na vyšších cenách za internáty či obedy v školách

Rovnako ako materské a základné školy, ani župné stredné školy sa po novom roku nevyhnú zdražovaniu obedov. S vyššími poplatkami by mali rátať aj stredoškoláci ubytovaní na internátoch. Zmeny budú schvaľovať poslanci Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja v pondelok 19. decembra. Reč bude aj o valorizácii platov zamestnancov v školstve, vďaka ktorej by si mal personál od nového roka prilepšiť.

„Župa si vzhľadom na energetickú krízu uvedomuje náročnú situáciu východniarov. Avšak budúcoročné hospodárenie negatívne zasiahne výpadok príjmu z podielových daní a aj zvýšené náklady na energie župných budov. Niektoré župné zariadenia nám hlásia nárast prevádzkových nákladov až o 300 percent. Aj pri najlepšom úmysle sa zdražovaniu nevyhneme, avšak chceme to urobiť tak, aby sa obyvateľov dotklo čo najmenej. Pre predstavu, kraj vynaloží na jedného ubytovaného žiaka v internáte ročne v priemere 2 243 eur, pričom rodiča takéto ubytovanie vyjde po zdražení 20 až 60 eur mesačne. To znamená, že aj pri zvýšení cien zostáva gro nákladov na internátne ubytovanie na pleciach župy,“ vysvetlil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Podľa návrhu nového všeobecne záväzného nariadenia by sa mala cena za internátne ubytovanie zvýšiť mesačne o 8 až 20 eur, podľa rozhodnutia riaditeľa internátu. Cena za celodennú stravu študenta na školskom internáte by mala stúpnuť o 0,82 eura na deň. Obed v školskej jedálni po novom zdražie o 0,40 eura. Celkovo by mal Košický samosprávny kraj v roku 2023 hospodáriť s rozpočtom približne 357 miliónov eur, pričom najvyššia čiastka, až 116 miliónov eur, poputuje do školstva na bežné výdavky. Z tejto sumy sú financované stredné školy, internáty, školské jedálne a ďalšie organizácie. Základným príjmom župy sú podielové dane. Štát z nich však ukrojil na takzvaný rodinný balíček.

Ak si rodičia v budúcom roku uplatnia daňový bonus vo výške 140 eur, zaplatia nižšiu daň z príjmov. Tá je pre samosprávy hlavným zdrojom financií. Len Košická župa z tohto dôvodu príde v budúcom roku o 33 miliónov eur z príjmov z  daní z príjmov fyzických osôb. Negatívny vplyv na rozpočet bude mať aj rast cien za tovary a služby.  Napriek tomu, že rozpočet kraja medziročne stúpol približne o 10 miliónov eur, na vykrytie nižších príjmov a vyšších nákladov to stačiť nebude. A to ani v prípade avizovanej kompenzácie zo strany štátu. Ak krajskí poslanci schvália rozpočet, zelenú dostanú len dobiehajúce projekty, na nové investičné zámery financie nezostanú. „Čaká nás ťažký rok, avšak pozitívnou správou je, že sa v ňom dočkajú zvýšenia platov zamestnanci v školstve, ktorí po tomto kroku volali dlhodobo. V roku 2023 ich čakajú dve valorizácie platov, a to od 1. januára a od 1. septembra. Učitelia si polepšia najprv o 10 a následne o 12 percent, nepedagogickým zamestnancom stúpne mzda o 7 a neskôr o 10 percent. Aj toto rozhodnutie ministerstva školstva musela župa zohľadniť v návrhu rozpočtu kraja,“ uviedol župan Trnka.

Okrem iného budú poslanci v pondelok schvaľovať aj odklad splátok spoločnosti Hmotné rezervy Košického kraja. Župa poskytla tejto svojej organizácii návratný príspevok vo výške 1,5 milióna eur v apríli 2020 na plnenie opatrení týkajúcich sa mimoriadnej situácie počas pandémie COVID-19. Dôvodom odkladu splátok je ekonomická kríza. Poslanci sa tiež budú zaoberať návrhom plánu kontrolnej činnosti Útvaru hlavného kontrolóra Košického samosprávneho kraja na prvý štvrťrok 2023. V poradí 2. zasadnutie Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja sa bude konať v pondelok 19. decembra od 9:00, verejnosť môže rokovanie sledovať aj online na webovej stránke kraja a facebookovom profile župy.

.Uverejnené: 16.12.2022 14:20:19 files/pxtohu7hqxuwm5p4.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.