Nové výstavy, expozície, významné výročia, tradičné i netradičné podujatia a pokračujúca práca na významných rozbehnutých projektoch. Toto všetko čaká kultúru v Košickom kraji v roku 2023.
Východniari môžu aj tento kalendárny rok s radosťou očakávať overené tradičné formáty, ale aj viaceré novinky v rámci kultúry. „Teší ma, že záujem východniarov o kultúru sa opäť dostáva do popredia. V roku 2022 navštívilo aktivity a podujatia 20 kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Košickej župy vyše 536-tisíc návštevníkov, čo predstavuje 54-percentný nárast oproti roku 2021. Pre všetky regióny nášho kraja bude prospešné, ak tento narastajúci trend bude pokračovať. V rámci bežných výdavkov je na aktivity či rozbehnuté projekty našich kultúrnych organizácií plánovaných 14 miliónov eur. K najvýznamnejším investičným projektom v tomto roku bude patriť Kreatívne centrum KSK, Kúria Zuzana v Markušovciach, 10 investičných projektov v rámci programu IROP či revitalizácia areálu Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína,“ uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.
V Košiciach a okolí sa môžu návštevníci tešiť na veľké množstvo výnimočných podujatí a aktivít. Medzi nich rozhodne patrí aj rozbehnutý projekt House of Mine realizovaný Východoslovenskou galériou, ktorý získal podporu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. V rámci aktivít projektu sa 21. februára predstavia tri výstavy súčasných umelcov a umelkýň, kde návštevníkom priblížia témy domova s rôznym ohľadom na ekológiu, psychológiu, psychoanalýzu, či inštitucionálnu kritiku. Jeseň sa zase bude niesť v znamení nočnej oblohy. Tajomstvá vesmíru budú môcť najmenší návštevníci spoznávať v Košiciach v rámci ASTRO Roadshow pod taktovkou Gemerského osvetového strediska, ako aj počas Noci výskumníkov vo hvezdárni v Medzeve organizovanej Centrom kultúry Košického kraja. Jubilejné 100. výročie Maratónu mieru v Košiciach si pripomenie aj výstava Východoslovenského múzea v Košiciach. Na fanúšikov scénického umenia čakajú premiéry Divadla Romathan, Divadla Thália Szinház a Bábkového divadla. Milovníci folklóru si prídu na svoje na Abovských folklórnych slávnostiach a galaprograme Esencia. Rok 2023 na Gemeri bude patriť najmä Európskemu kultúrnemu dedičstvu. Košický kraj spolu s Banskobystrickým samosprávnym krajom a ďalšími partnermi získali v roku 2022 značku Európske kultúrne dedičstvo pre nástenné maľby v gotických kostoloch na Gemeri a Malohonte. V tomto roku bude Košická župa pokračovať v realizácií súvisiacich podujatí a aktivít, kde sa zapojí Banícke múzeum v Rožňave, Gemerské osvetové stredisko a Gemerská knižnica P. Dobšinského. Obyvateľov tohto regiónu potešia aj folklórne podujatia, medzi ktorými nebude chýbať obľúbený Gemerský folklórny festival v Rejdovej počas augusta a Rok na Gemeri v Rožňave, ktorý organizuje Gemerské osvetové stredisko v novembri 2023.
Bohaté kultúrne zážitky sú pripravené aj na Spiši. V máji čaká východniarov duchovno-kultúrny festival Dni Spišského Jeruzalema, ktorý pripravuje Spišské kultúrne centrum a knižnica v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a ostatnými partnermi. Obyvatelia Spiša sa dočkajú aj nadregionálneho folklórneho festivalu Spišské folklórne slávnosti, ale aj divadelného festivalu Divadelný Spiš, ktorý organizuje Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi. Významnou udalosťou bude sprístupnenie komplexnej expozície Príroda Spiša v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi. Významné kultúrne udalosti čaká aj región Zemplína, kde bude rezonovať najmä séria podujatí venovaná 200. výročiu narodenia grófa Júliusa Andrássyho pod taktovkou Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove. Sériu podujatí odštartuje 8. marca nosná výstava pod názvom Andrásssy 200, na ktorú bude nadväzovať ďalšie podujatia vrátane Aristokratického plesu či Honu na líšku. Atmosféru v regióne osvieži aj obľúbený festival Dožinky v Trebišove v druhej polovici augusta, ako festival kníh pod holým nebom, ktorý zastreší Zemplínska knižnica v Trebišove. Východniari by si nemali nechať ujsť ani. XX. Ročník Tokajského festivalu v Borši a XI. Svätomartinský festival – husacie hody vo Veľkých Trakanoch.
.