files/6fuos0edjdcwkx33.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Kraje plánujú zaviesť Centrálny dispečing a Informačný systém IDS Východ

Košický samosprávny kraj (KSK) a Prešovský samosprávny kraj (PSK) zavedú v prímestskej autobusovej doprave Centrálny dispečing IDS Východ. Cestujúcim prinesie garantované prestupy. Novinka zaistí, aby v prípade meškaní na seba nadväzné spoje čakali. Centrálny dispečing je jedným zo základných pilierov funkčného integrovaného dopravného systému. 

„Tí, ktorí cestujú autobusmi určite poznajú nepríjemné situácie, kedy autobus meškal a oni potrebovali prestúpiť na nadväzný spoj, ale ten im ušiel. Takéto situácie už budú minulosťou. Úlohou centrálneho dispečingu je koordinovať autobusové spoje medzi sebou, dohliadať na nadväznosti spojov, ale aj sledovať meškania a zabezpečiť, aby nadväzné spoje v prípade meškaní na seba čakali. Do dispečingu budú najskôr zapojené spoje prímestskej autobusovej dopravy na východe, postupne bude rozšírený na železničnú dopravu a MHD. Ide nám o to, aby sme východniarom uľahčili cestovanie verejnou dopravou a aby sa dostali kam potrebujú rýchlejšie a plynulo,ׅ“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Softvér na prevádzku dispečingu dodá firma TransData, s.r.o. ako úspešný uchádzač, s ktorým bola dnes podpísaná zmluva, do piatich mesiacov. Pravdepodobne teda do konca augusta 2023. V tomto období budú na pravidelnej báze prebiehať konzultácie a vopred stanovené akceptačné testovania a kontroly dodaných súčastí diela. Po kompletnom dodaní prebehne mesačná testovacia prevádzka. Poslednou fázou je dvojmesačná pilotná prevádzka na reálnych údajoch dopravcov v Košickom kraji. Ostré spustenie systému je plánované od 1. januára 2024. „Spolu s centrálnym dispečingom zavedieme aj Informačný systém IDS Východ, ktorého hlavnou funkciou je priebežné a spoľahlivé poskytovanie dát z jedného zdroja a pre všetky druhy verejnej dopravy v reálnom čase. Čo je nevyhnutné pre správne fungovanie zariadení a softvérových aplikácií, akými sú informačné tabule, hlásiče, vyhľadávače spojení či mobilné aplikácie. Cestujúci si budú môcť pozrieť aktuálne meškania, polohy spojov na mape, dôležité upozornenia či mimoriadnosti v doprave, a to na staniciach, zastávkach, vo vozidlách verejnej dopravy aj vo virtuálnom priestore. Teší ma, že touto novinkou výrazne zlepšíme informovanosť cestujúcich,“ vysvetlil predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Projekt bude financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky totiž vlani schválilo na tento projekt nenávratný finančný príspevok. Súťaž bola úspešne ukončená s víťaznou cenou 390 552,00 eur.

.Uverejnené: 22.03.2023 14:50:05 files/7rm58k3yqdtsxszh.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/vkppqjvkfnwv56pv.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.