files/6fuos0edjdcwkx33.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Michalovce: Radnica si pripomína 95. výročie dostavby budovy

Michalovce si v roku 2023 pripomínajú viacero významných výročí a jedným z nich je aj 95. výročie dostavby budovy súčasnej radnice.

„Varošsku chižu“ postavila v rokoch 1927 – 1928 firma Barkány z Prešova. Výstavbu nového sídla radnice riešila michalovská samospráva pod vedením starostu Ferdinanda Alexu. Projekt vypracoval Ľudovít Oelschläger v spolupráci s Gejzom Zoltánom Boskóm.

Časť priestorov v novej štvorkrídlovej dvojpodlažnej budove samospráva prenajímala – sídlila tu napr. lekáreň, banka, tlačiareň a vychýrená cukráreň Ďuročik. Veža budovy slúžila pôvodne ako sledovacia veža a uľahčovala prácu miestnym hasičom, hodiny na nej pribudli v neskoršom období. Pri príležitosti 95. výročia dostavby budovy, ktorú dnes každý pozná ako sídlo Mestského úradu Michalovce, sa koná výstava Michalovská radnica očami detí. Výstavu tvoria autorské práce žiakov michalovských základných umeleckých škôl a stvárňujú budovu úradu v rôznych podobách. Výstavu pripravilo mesto Michalovce v spolupráci so Základnou umeleckou školou na Štefánikovej ulici a v spolupráci so Súkromnou základnou umeleckou školou Talent-Um. Výstava je inštalovaná na prízemí budovy mestského úradu a verejnosti bude prístupná do konca októbra. Vernisáž výstavy sa bude konať vo štvrtok 21. septembra o 16.00 hod. v átriu mestského úradu. V rámci programu vernisáže stručne o histórii radnice porozpráva historik mesta Michalovce Martin Molnár. Atmosféru vernisáže hudobne dotvorí komorný orchester Musica Nobis.

Špacirki po varošu – Michalovská radnica

Zároveň pri výročí dostavby budovy radnice pripravilo mesto Michalovce v spolupráci s mestským kultúrnym strediskom špecializované Špacirki po varošu. Historik Martin Molnár pripravil komentovanú prehliadku objektu radnice (exteriér a interiér) spojenú s historickým výkladom. Dozviete sa mnoho zaujímavostí o budove, okrem iného aj to, aké inštitúcie či prevádzky v radnici sídlili počas prvej Československej republiky a Slovenskej republiky (teda do r. 1944).

.Uverejnené: 18.09.2023 14:49:31 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.