files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Vyše 10 miliónov krokov východniarov

Počas Európskeho týždňa mobility (ETM) opäť prebiehala v Prešovskom samosprávnom kraji a Košickom samosprávnom kraji iniciatíva 10 000 PRE ZDRAVIE, ktorej cieľom bolo zapojiť ľudí do chôdze. Tretí ročník súťaže priniesol rekordné čísla. Východniari prešli od 16. do 22. septembra spolu 10 972 320 krokov, čo je o vyše tri milióny viac ako vlani. Súťaž organizovali PSK a KSK v spolupráci s IDS Východ.

„Teší ma, že aj tento rok sa iniciatíva stretla s dobrým ohlasom a do aktivity sa zapojilo ešte viac ľudí. Len v Prešovskom kraji nachodil víťaz za týždeň viac ako 450-tisíc krokov, čo je naozaj obrovské číslo. Pevne verím, že sme touto súťažou motivovali obyvateľov k tomu, aby vymenili autá za pešiu chôdzu, prípadne alternatívny druh dopravy aj počas bežného roka nielen počas Európskeho týždňa mobility,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Celkový víťaz iniciatívy pochádza z Prešovského kraja, za týždeň urobil 450 834 krokov, čo je v priemere 64 400 krokov denne. Víťaz v Košickom kraji nazbieral 310 667 krokov, súťažiaci na druhom mieste mal len o 400 krokov menej. V kategórii študenti stredných škôl dominovala žiačka Strednej zdravotníckej školy sv. Bazila v Prešove, ktorá urobila za týždeň 233 839 krokov. V Košickom kraji bola víťazkou žiačka Strednej odbornej školy beauty služieb v Košiciach. Najaktívnejší chodci získavajú ceny – horský bicykel, smart hodinky a kredity na dopravnú kartu prímestskej autobusovej dopravy. Počas Európskeho týždňa mobility pripravili obe samosprávy aj ďalšie aktivity na podporu udržateľnej dopravy. V rámci Európskeho týždňa mobility sme venovali veľkú pozornosť aj cyklistom, pretože cyklodoprava je dôležitou súčasťou udržateľnej mobility v našom kraji. V Spišskej Novej Vsi, Rožňave, Michalovciach aj Košiciach sme zdarma opravili desiatky bicyklov. Okrem toho, k využívaniu tohto dopravného prostriedku sme sa snažili motivovať aj najmenších. „Bajkeri“ predviedli profesionálne kúsky, no zároveň ukázali, ako jazdiť a dodržiavať pravidlá. Chodcov aj cyklistov sme navyše odmenili zdravými raňajkami. Podpora aktivít, ktoré šetria životné prostredie aj zdravie východniarov je pre župu už samozrejmosťou,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Tohtoročný Európsky týždeň mobility priniesol novinku – zľavu s víkendovým cestovným pre rodiny s deťmi do vybraných kultúrnych zariadení. Zľava platí naďalej až do 31. decembra 2023. Víkendové cestovné je určené pre rodiny s deťmi v prímestskej autobusovej doprave a platí počas víkendov a štátnych sviatkov. Každý člen rodiny zaplatí za cestu jedno euro. S týmto lístkom získava rodina ďalšiu zľavu na vstup do vybraných kultúrnych zariadení. Zariadenia, v ktorých je možné uplatniť zľavu s víkendovým cestovným od 16. 9. 2023 do 31. 12. 2023: Ľubovnianske múzeum (zľava 1 euro), Viktóriine záhrady (zľava 1 euro), Múzeum Červený Kláštor (zľava 1 euro), Hvezdáreň a planetárium v Prešove (zľava 1 euro), Podtatranské múzeum v Poprade a Poprade – Spišská Sobota (zľava 20 %). Podmienky poskytnutia zľavy: v autobuse u vodiča je potrebné vypýtať si víkendové cestovné za 1 euro na osobu. Pri vstupe do vybraného kultúrneho zariadenia sa rodina preukáže vydanými víkendovými lístkami, následne získavajú členovia rodiny zľavu na vstup. Zľava platí iba v deň, kedy si víkendový lístok zakúpili.

.Uverejnené: 18.10.2023 14:06:05 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.