files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Pozrime sa do minulosti: Ako vyzeral Trebišov v roku 1806?

Pripravovaná novinka, porovnávacia mapa súčasného a historického Trebišova a jeho okolia, vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa naše územie zmenilo v priebehu času. Toto dielo je výsledkom práce kartografického tímu z bývalého Vojenského kartografického ústavu v Harmanci, ktorý teraz pôsobí v Kynceľovej pri Banskej Bystrici. Originálne dielo bude porovnávať súčasnú mapu Trebišova a jeho okolia s mapou Jána Lipského z roku 1806, a to nielen na papieri, ale aj prostredníctvom aplikácie s rozšírenou realitou.

Mappa generalis regni Hungariae – Generálna mapa Uhorska

Ján Lipský bol popredný slovenský, uhorský a aj európsky kartograf. Rodák zo Sedličnej pri Trenčíne je autorom kartografického diela zloženého z deviatich listov, ktoré sa považuje za najpresnejšiu mapu Uhorska v 19. storočí. Originálny výtlačok kolorovanej medirytiny Generálnej mapy Uhorska z roku 1806 si nadšenci máp a histórie môžu detailne prezrieť v Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej. Vzhľadom na pozoruhodnú presnosť a podrobnosť tejto mapy, ju kartografický tím zvolil za najvhodnejšiu pre porovnanie so súčasnou mapou.

História a súčasnosť vedľa seba

Mapa z tvorby kartografického ústavu VKÚ Harmanec v Kynceľovej pri Banskej Bystrici vám umožní presne vidieť a porovnať zmeny, ktorými mesto Trebišov prešlo za posledné dve storočia. Obidve mapy budú v mierke 1:76 000 umiestnené vedľa seba a budú doplnené o textovú časť, ktorá upriamuje pozornosť užívateľa na najzaujímavejšie zmeny v regióne za viac ako 200 rokov. Budeme môcť porovnať napríklad zmeny v tokoch riek, v cestných komunikáciách, vo veľkosti a dôležitosti sídel, v zmenách miestnych názvov a iných dôležitých prvkov. "Porovnávacia mapa Trebišov a okolie kedysi a dnes je súčasťou ucelenej edície porovnávacích máp jednotlivých regiónov Slovenska. Prostredníctvom nej chceme verejnosti predstaviť zmeny na Slovensku za viac ako 200 rokov. Mapy majú vzdelávací charakter a sú vhodným doplnkom do škôl, no veľkú obľubu majú aj u širokej verejnosti. Pri príležitosti tejto edičnej činnosti sme v našom Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej pripravili 6-mesačnú expozíciu starých vzácnych máp Uhorska. Medzi nimi nájdete aj spomínaný originál Lipského mapy Uhorska z 19. storočia," dopĺňa Milan Paprčka, riaditeľ VKÚ Harmanec a Slovenského múzea máp v Kynceľovej.

Objavujte s Map Explorerom

Nad touto mapou bude fungovať aj nová mobilná aplikácia CBS Map Explorer. Tá na displeji smartfónu nad rozprestretou mapou zobrazí informácie o konkrétnych miestach, na ktoré užívateľ namieri, a povie mu, čím sú tieto lokality zaujímavé.

Mapa ako didaktická pomôcka pre študentov

Keďže túžbou kartografov z Kynceľovej nie je len osloviť s týmto dielom nadšencov do máp, ale aj študentov, môžeme považovať toto dielo za skvelú didaktickú pomôcku, ktorá priblíži žiakom ich okolie. Dozvedia sa niečo o histórii svojho regiónu a zároveň môžu sledovať, ako sa krajina od roku 1806 zmenila. Toto porovnanie môže pomôcť žiakom a študentom pochopiť geografické a historické koncepty, ktoré sa v mape nachádzajú.

Redakčná práca priamo v regióne

Pre úspech projektu je nutná aj práca v teréne, priamo v regióne. To, ako sa región zmenil, vedia totiž najlepšie miestni obyvatelia. Podrobnosti o zmenách v Piešťanoch a okolí pomáha zisťovať regionálny projektový manažér– Ing. Ján Mihalus "Prvá svojho druhu - Porovnávacia historická mapa okresu Trebišov a okolie na báze rokov 1806, časov, kedy starý svet si podával ruku s novým moderným svetovým poriadkom ako ho poznáme dne. Časov kedy veľkú rybu Habsburského impéria, v ktorej bruchu Slováci sedeli ako v žalári národov, na krátky čas zjedla ešte väčšia ryba Francúzskeho cisára slávneho Napoleona Bonaparte. Tam niekde začína príbeh Lipského mapy a vlastne aj príbeh nášho jedinečného kartografického diela, ďalšej časti mapovej edície, ktorú VKÚ Harmanec s radosťou uvádza na slovensky trh, tentokrát pre okres Trebišov a okolie," uzatvára Ján.

.Uverejnené: 23.10.2023 14:30:58 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.