Tvrdohlaví pubertiaci, drzí tínedžeri. Odvrávanie, egoizmus, hnev. Toto všetko a ešte omnoho viac musí zvládnuť pedagóg od pondelka do piatku. Získať si rešpekt pred mladými dospievajúcimi ľuďmi je dnes takmer nemožné. Učitelia strácajú nervy, nevedia si dať rady a niektoré slabšie povahy cez prestávky v kabinete tajne plačú. Postavenie pedagóga v spoločnosti rapídne klesá ku dnu. Kde sa vlastne stala chyba?
Ilustračné foto
V minulosti boli za jediných vzdelancov považovaní učitelia a kňazi. Vážené osoby, ktoré ľudia vždy pozdravili, vážili si ich a niektorí z nich mali i strach. Študenti sa na hodinách báli zakašľať a na odvrávanie ani nepomysleli. Svoj názor na žiakov a školstvo nám prezradila skúsená učiteľka (pani K.) z Gymnázia na ulici Ľ. Štúra: „Deťom chýba disciplína. V minulom režime sme si zvykli robiť, čo sa nám povedalo. Bez reptania sme poslúchli. Profesorov som vždy považovala za autority a takými sú v mojich očiach stále. Nie však pre každého. Sama mám dve vysoké školy a ovládam nemčinu, trvalo mi asi 10 rokov, kým som si medzi študentmi doslova vybojovala poslušnosť a dobré vzťahy.“
Odhliadnuc od prázdnin a víkendov, kedy sú školy zatvorené, sa nositelia vzdelanosti nemajú čím chváliť. Haldy písomiek, testov a diktátov čakajú na opravu doma na stole. Mizerné platy snáď ani netreba spomínať. K tomu si občas prirátajte sťažnosti rodičov, ktorí s vervou obhajujú synov či dcéry a tvrdia, že ich dieťa si také známky nezaslúži a neustále sa hádajú.
Nočnou morou pedagógov sú jednoznačne stredoškoláci. Ak sa človek nechce vzdelávať, nikdy ho k tomu neprinútite. Slovné vyhrážky a napomenutia majú nulový účinok. Spolužiaci takéhoto študenta často podporujú – v ich očiach vyzerá ako vzor protestu a vzdoru.
„Samozrejme, mám i takýchto žiakov,“ hovorí pani K. „Najúčinnejšie je niektoré indivídua poslať za dvere, nech nerozvracajú morálku celej triedy. Ak im je všetko jedno, sú stratení. Takíto žiaci majú väčšinou problémy doma.“
Pedagógom sa dnes človek stáva, ak už naozaj nemá na výber. Túto skutočnosť si musia uvedomiť najmä dospievajúci ľudia a správať sa k učiteľom úctivejšie už dnes, aby z ich detí mohli neskôr vyrásť vzdelaní a plnohodnotní členovia spoločnosti.
Lukáš Mano