files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Špeciálna bankovka KSK

Nadšenci notafílie si už „brúsia zuby“ na nový prírastok do svojej zbierky. Košický samosprávny kraj vydáva bankovku Euro Souvenir. Autorom zberateľskej bankovky je talentovaný ilustrátor Adrian Ferda. Svojím rukopisom preniesol bohatú históriu a kultúru Košického kraja na papier a premenil ju v umelecké dielo. Výťažok z predaja zberateľskej bankovky poputuje pre Nadáciu KSK, ktorá podporuje talenty a rodinám v nepriaznivej životnej situácii pomáha s nákladmi na voľnočasové aktivity ich detí.

Na zberateľskej bankovke s nominálnou hodnotou 0 eur dominuje kresba historickej budovy Úradu Košického samosprávneho kraja. Tá v minulosti slúžila ako divízia pre potreby vojenského veliteľstva a vojsk. Košický samosprávny kraj v nej oficiálne sídli od júla 2002. V pravej časti bankovky sa nachádza erb Košického kraja. V ňom „zahniezdil“ aj sokol rároh – symbol Košického kraja. Je to najväčší sokol v strednej Európe. Na Slovensku hniezdi len v západnej a východnej časti krajiny – v Košickom kraji sa udomácnil v Slovenskom raji, Slovenskom krase, Košickej kotline a Ondavskej rovine. Sokol rároh symbolizuje silu, hrdosť a slobodu, čo odráža ducha regiónu. Spodnej časti bankovky dominuje kresba mapy s vyobrazením súčasného rozloženia regiónov Košickej župy aj s ich názvami.

Bankovka vychádza v náklade 10 000 kusov, do predaja pôjde polovica. Pri príležitosti 100. výročia prvého zasadnutia Košickej veľžupy vychádza aj limitovaná edícia tejto bankovky, ktorá bude mať na ľavej strane prítlač s logom „100“, farebne príslušnému regiónu. V každom zo štyroch regiónov vychádza 300 kusov – v červenej farbe pre Gemer, zelenej pre Spiš, zlatožltej pre Abov a modrej pre Zemplín. Záujemcovia si môžu pamätnú bankovku KSK zakúpiť počas Župných dní 2024 za symbolické 3 eurá. O niečo viac, 7 eur, zaplatia za jej limitované edície s prítlačou. Stánok Košického samosprávneho kraja bude súčasťou župných mestečiek. Po 100 kusov limitovanej edície bankovky s prítlačou pre konkrétny región bude k dispozícii 26.4. v Rožňave, 3.5. v Spišskej Novej Vsi, 10.5. v Michalovciach a 17.5. v Košiciach. Vo všetkých mestách bude v predaji aj bankovka bez prítlače. Od 18. 5., po skončení Župných dní, budú všetky bankovky KSK, vrátane limitovaných edícií, v predaji aj vo Východoslovenskom múzeu na Námestí maratónu mieru 2 v Košiciach, a to až do vypredania zásob.

.Uverejnené: 16.04.2024 09:01:20 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.