files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Zemplín bude hostiť Župné dni 2024

Pri príležitosti prvého zasadnutia prvej Košickej župy pred 100 rokmi chystá kraj vo všetkých regiónoch veľkú oslavu. Päťdňový festival Župné dni Košického samosprávneho kraja pokračuje po Gemeri a Spiši aj na Zemplíne, kde aktivitami ožijú okresné mestá Michalovce a Trebišov. Župa chce východniarom prostredníctvom desiatok aktivít ukázať, o čo sa kraj stará, čo je v jeho kompetencii a tiež potešiť obyvateľov zaujímavým programom.

Počas celého týždňa sa otvoria dvere župných inštitúcií. Návštevníkov všetkých vekových kategórií čaká rozmanitý program a dozvedia sa aj veľa užitočných informácií či zaujímavostí o kraji. A to priamo od ľudí, ktorí preň pracujú. Vyvrcholením celého týždňa bude piatkové Župné mestečko od 9:00 do 21:00 na Námestí osloboditeľov v Michalovciach. „Každý zo štyroch regiónov je výnimočný. A doposiaľ sme v každom ukázali jeho obyvateľom aj návštevníkom niečo špeciálne. Na Zemplíne uvedieme na svetlo sveta originálnu a svojho druhu veľmi ojedinelú kuchársku knihu. V STO CHUTÍ KRAJA dostali svoje čestné miesto recepty našich predkov, ktoré si východniari z celého kraja nenechali iba pre seba , ale poslali nám ich a podelili sa o ne aj s ďalšími generáciami. Podľa presného postupu, často aj so zaujímavosťou z miestnej kuchyne ich navarili stredoškoláci zo župných stredných škôl, zameraných na gastronómiu. Tradičné jedlá dostali nový šmrc vďaka tipom od šéfkuchára a rodáka z Medzeva – Gaba Kocáka. Počas Župného mestečka zas dostane sólo typické zemplínske jedlo – holúbky, ktoré opäť navaríme pred zrakmi východniarov,“ dodal predseda KSK Rastislav Trnka.

Počas týždňa by zvedavci každého veku nemali obísť Krajskú hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum v Michalovciach, ktoré chystá pozorovanie Slnka, ale aj predstavenie zaujímavých „astrohračiek“ či aktivity s umelcami a tvorivé dielne. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove pripraví komentované prehliadky s bezplatným vstupom. Zemplínska knižnica v Trebišove má v pláne celý rad aktivít od výstavy bábok, cez divadelné predstavenie až po retro hry. V Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického v Michalovciach sa bude zážitkovo čítať aj vyrábať 3D modely. Tak ako v každom regióne, aj tu sa chystá Otvor myseľ Fest o duševnom zdraví pre všetkých stredoškolákov. Týždeň aktivít vyvrcholí v piatok 10. 5. od 9:00 do 21:00 hod na Námestí osloboditeľov. Župa pripravila vodíkové autíčka, ukážku remesiel, živé sochy, ale aj benefičnú burzu oblečenia, predstavenie cyklodestinácií či zdravotnú prehliadku od župných stredoškolákov. Na slovíčko sa zastavia aj Andrássyovci, návštevníci sa prevezú veteránskym vláčikom a nevídané ekoprodukty predstavia aj ľudia so zanietením pre prírodu. Po tom všetkom dobre padne ochutnávka zemplínskych špecialít a unikátneho piva s názvom Župný špeciál. Na pódiu sa predstaví Peter Bič Projekt i Majk Spirit. Na návštevníkov čaká módna prehliadka, folkloristi či konzervatoristi. Župné mestečko ponúkne KSK zónu, ale aj eko, relax a gastrozónu a deti si prídu na svoje pri skákacom hrade, maľovaní na tvár, Haravare, mobilnom planetáriu, tvorivých dielňach.

.Uverejnené: 05.05.2024 12:35:38 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.